Miód

Miód to naturalna, bardzo słodka substancja, którą produkują pszczoły z nektaru roślin, wydzielin żywych części roślin oraz z wydzielin owadzich, które żywią się żywymi częściami roślin. Tak określa się te wszystkie substancje, które są zbierane przez owady, a następnie przerabiane poprzez połączenie ich ze specjalnymi substancjami, odwadniane oraz odkładane w plastrach miodu gdzie dojrzewają.

Główne składniki miodu

  • fruktoza i glukoza
  • enzymy (np. inwertaza, katalaza, peroksydaza)
  • kwasy organiczne, których jest od kilku do kilkunastu rodzajów: kwas jabłkowy, cytrynowy, mlekowy, szczawiowy
  • witaminy A, witaminy B1,B2,B6,B12, witamina C,
  • kwas pantotenowy
  • kwas foliowy
  • biotyna
  • aminokwasy: prolina, cholina (ma wpływ na prawidłową pracę mózgu i układ krążenia), acetylocholina, która jest neuroprzekaźnikiem
  • makro i mikroelementy: wapń, żelazo, magnez, kobalt, mangan
  • olejki eteryczne
  • barwniki
  • woda ok. 17-20%

Barwa i konsystencja zależą od rodzaju rośliny, czy spadzi, z której powstał. Kolor miodu jest od prawie bezbarwnego, do ciemnobrązowego (spadziowy).

Konsystencja też jest różna – od lejącej się, płynnej aż do gęstego, skrystalizowanego oraz galaretowata charakterystyczną tylko dla miodu wrzosowego.

Smak i zapach zależy od obecnych olejków eterycznych np. bardzo charakterystyczny, dla przykładu: mocno pachnący lipowy, ciężki i mdły gryczany.

Gatunki miodu

  • miód nektarowy, który pochodzi z jednej określonej rośliny, czyli miód odmianowy np. lipowy, rzepakowy, wrzosowy, gryczany, akacjowy, lub z wielu roślin kwitnących w tym samym czasie- wielokwiatowy
  • miód spadziowy uzyskany ze spadzi iglastej lub liściastej.

Spadź to słodka, gęsta, lepka ciecz, która występuje w bardzo różnej ilości na liściach drzew iglastych takich jak: świerk, jodła, sosna, oraz liściastych takich jak: lipa, brzoza, klon. Ta ciecz powstaje na skutek uszkodzenia komórek przez owady ssące, czyli mszyce, czerwie.

Spadź ma w składzie soki roślinne i odchody owadów, bo im do życia potrzebne jest głównie białko, a to co nie jest im potrzebne, czyli cukry, wydalają.

Właściwości miodu

– działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze
– właściwości odkażające
– redukujące wolne rodniki
– odżywiające organizm
– regenerujące i wzmacniające
– przeciwnowotworowe
– przeciwmutagenne

Jak działa miód?

– Przeciwdrobnoustrojowe działanie zawdzięcza obecności kwasów organicznych dających lekko kwaśne pH, które nie sprzyja ich rozwojowi, najbardziej sprawdzają się 30-50% roztwory miodu, które ograniczają rozwój grzybów, które wywołują choroby skóry (kandydozy), okolic moczowo-płciowych, paznokci, błon śluzowych.

– Obniża wartości cholesterolu, trójglicerydów, frakcji LDL (zły cholesterol) oraz podwyższenie HDL (dobry cholesterol).

– Bardzo korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy mają zawarte w miodzie: acetylocholina, magnez, glukoza i potas.

– Łagodzi dolegliwości żołądkowe dzięki obecności amylazy, fosfatazy czy enzymów, które ułatwiają trawienie.

– Antybiotyczna moc miodu rozcieńczonego jest od 6-220 razy wyższa niż produktu stałego. Miód działa niszcząco na gronkowce, paciorkowce gram-dodatnie, pałeczki gram ujemne i warto o tym pamiętać w okresie największych zagrożeń infekcyjnych, ale nie tylko, bo regularne picie rozpuszczonego miodu na czczo, bardzo podnosi odporność, a jak już zacznie boleć gardło po prostu ssać gęsty miód, co spowoduje ochronę błony śluzowej i złagodzi ból, pomaga też na kaszel, jest też dostępny jako składnik bazowy w syropach i pastylkach do ssania.

– Najszybciej przyswajane są przez organizm cukry proste, a więc poprzez to miód szybko dodaje energii, jak zostanie spożyty po wysiłku fizycznym.

– Działanie obniżające ciśnienie krwi, zmniejszające zagrożenie chorobą Alzheimera, cukrzycy, nowotworów poprzez zawartość antyoksydantów enzymatycznych (katalaza, peroksydaza glutationowa) oraz nieenzymatycznych (kwercetyna, luteolina, kwas cynamonowy, prolina, witamina C, E), czyli usuwa wolne rodniki.

Podwyższenie poziomu żelaza i czerwonych ciałek wzrasta już przy spożyciu miodu w ilości ok. 0,5 g/kg masy ciała

– Łagodzenie dolegliwości i bólu przy hemoroidach przy pomocy czopków z jego zawartością albo po prostu naniesienie odrobiny miodu na bolący guzek

– Gojenie ran, wykwitów trądzikowych i blizn.

Miód stosuje się w kosmetyce do produkcji kremów, balsamów, żeli do mycia, mydeł, preparatów antycellulitowych.

Miód w kosmetyce można stosować:

– na twarz w postaci maseczek, co bardzo ujędrnia skórę
– na paznokcie, go wzmacnia płytkę paznokciową (leczy rozdwojenia i łamliwość)
– do kąpieli w celu odprężenia, poprawy krążenia i łagodzenia dolegliwości bólowych różnego pochodzenia
– na zniszczone i suche włosy w postaci maseczek i odżywek miodowych
– na usta naturalny miód, albo w postaci balsamów i pomadek z miodem.

W miód warto zaopatrywać się u doświadczonego, zaufanego pszczelarza albo w specjalistycznych sklepach, bo bardzo ważny dla zachowania jego właściwości jest cały proces pozyskiwania i przechowywania miodu.