Dlaczego warto badać cholesterol?

Właściwy poziom cholesterolu to jedna z najistotniejszych kwestii, o którą powinniśmy dbać na co dzień. Choroby układu sercowo-naczyniowego są przyczyną blisko 50% zgonów wśród kobiet i ok. 40% wśród mężczyzn. U ich podstaw leży bardzo często podwyższone stężenie cholesterolu. Czym jest „dobry” i „zły” cholesterol i jak dbać o siebie, aby utrzymywać go na właściwym poziomie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Cholesterol – co to właściwie jest?

Cholesterol jest związkiem wytwarzanym przez nasz organizm, a dokładniej przez wątrobę. To ona odpowiada za produkcję ok. 80% cholesterolu. Nadwyżkę dostarczamy sobie w ramach codziennej diety. Cholesterol w odpowiedniej ilości jest wręcz niezbędny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. Odpowiada m.in. za proces trawienia, wytwarzanie hormonów. Można wręcz powiedzieć, że ilość cholesterolu wytwarzana przez wątrobę jest w pełni wystarczająca na potrzeby organizmu. Problemem może stać się natomiast wspomniana już nadwyżka, która bardzo często jest początkiem kłopotów ze zdrowiem. Odkładany latami na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych cholesterol wpływa na pracę serca i miażdżycę. Winy za podwyższony jego poziom należy doszukiwać się w trybie życia, jaki prowadzi w obecnych czasach wiele osób. Siedzący tryb pracy, dieta oparta na tłustych produktach w połączeniu z brakiem ruchu na przestrzeni lat dają o sobie znać.

Cholesterol dobry co to znaczny?

W dużym uproszczeniu jest to cholesterol HDL. Powstaje on w wątrobie po połączeniu m.in. z białkami tworząc tak zwane lipoproteiny o dużej gęstości oznaczone symbolem HDL. Potocznie jest on nazywany dobrym cholesterolem, gdyż jego wysokie stężenie we krwi wpływa korzystnie na obniżenie ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Jak podnieść poziom HDL? Przede wszystkim dietą i aktywnością fizyczną.
W przypadku diety należy po pierwsze zrezygnować z potraw tłustych i smażonych na rzecz pieczonych.

Po drugie w miejsce mięsa wprowadzić ryby i zdrowe tłuszcze roślinne jak oliwa z oliwek, olej lniany, pestki słonecznika. Po trzecie wzbogacić dietę o warzywa i owoce. Po czwarte odstawić napoje słodzone na rzecz wody i herbaty. I po piąte, wprowadzić na stałe do swojego programu dnia dawkę ruchu w wymiarze minimum 30 minut.

Idealnie, jeśli będzie to aktywność zróżnicowana, spacer, rower, bieg. Oczywiście aktywność dopasowujemy do swojego wieku i kondycji. Każdy ruch jest jednak lepszy niż żaden. Jeśli mamy w domu czworonoga z pewnością nie pozostaje nic innego jak z nim spacerować.

Zły cholesterol co to znaczny?

W opozycji do dobrego, mamy zły cholesterol oznaczony symbolem LDL. Są to lipoproteiny o małej gęstości. Jego niekorzystne działania polega na tym, iż wysokie stężenie we krwi przy niskim stężeniu HDL zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób w tym miażdżycy i układu krążenia. Na przestrzeni lat LDL wpływają na zmniejszenie przepływu krwi przed tętnice w skrajnych przypadkach prowadząc do niedokrwienia. Jak obniżyć poziom złego cholesterolu? Tu podobnie kluczowa jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta bez czerwonego mięsa, bogata w ryby, pomidory, czosnek i oliwę z oliwę w długim terminie powinna w naturalny sposób obniżyć produkcję LDL.

Regularne badania są wręcz obowiązkowe

Jak wiadomo chorobom lepiej zapobiegać niż je leczyć. Nie inaczej jest w przypadku cholesterolu. W ramach regularnej profilaktyki warto zrobić badanie na tzw. cholesterol całkowity. Jego celem jest pomiar stężenia cholesterolu, który pozwala na wstępną ocenę możliwości wystąpienia takich chorób jak: zawał serca, udar, miażdżyca, choroba wieńcowa. Więcej szczegółów na temat badania dostępnych jest na stronie
https://diag.pl/sklep/badania/cholesterol-calkowity/