Brzuch jak balon po rzuceniu palenia

Wzdęcia są problemem dotyczącym niemal każdego dorosłego, przynajmniej raz w życiu. Czynniki zwiększające prawdopodobieństwo pojawienia się nieprzyjemnych objawów, jakimi są wzdęcia, to m.in. nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia oraz palenie tytoniu. Szkodliwość dymu tytoniowego jest niezaprzeczalnym faktem. Główną konsekwencją palenia papierosów jest skrócenie oczekiwanej długości życia. Skutkuje ono ponadto zwiększeniem objętości gazów jelitowych.

Palenie wpływa na wzrost objętości gazów

Gazy jelitowe pojawiają się na skutek przemian chemicznych i biologicznych wewnątrz jelit oraz na drodze połykania powietrza atmosferycznego.

Palenie wyrobów tytoniowych wiąże się z mimowolnym połykaniem haustów powietrza do przewodu pokarmowego. Każde zaciągnięcie się dymem potencjalnie doprowadza do przedostania się części powietrza do przełyku. Dym z powietrzem trafia następnie do żołądka oraz jelit. Kumulacja połkniętego powietrza sprawia, że objętość gazów w jelitach ulega zwiększeniu. Nadmierna objętość gazu wywiera ucisk na ściany jelita, pojawiają się takie objawy jak ból brzucha, subiektywne uczucie ucisku jelit oraz mimowolne wydalanie gazów jelitowych.

Poprzez podobny mechanizm, jak w trakcie palenia tytoniu, powietrze dostaje się do przewodu pokarmowego w trakcie łapczywego spożywania posiłków. Pośpiech podczas jedzenia sprawia, że wraz z pokarmem do jelit dostaje się również powietrze. Picie napojów gazowanych to kolejne źródło egzogennych gazów w przewodzie pokarmowym. Głównym sposobem leczenia wzdęć jest zmiana stylu życia. Objawy można natomiast łagodzić poprzez stosowanie preparatów opartych na symetykonie (np. Espumisan).

Wzdęcia po rzuceniu palenia

Dążenie do prowadzenia zdrowego trybu życia często prowadzi do poprawy objawów związanych ze wzdęciami. Niezwykle istotnym elementem jest dieta. Unikanie cukrów prostych oraz warzyw takich jak szparagi, brukselka czy kapusta często skutkuje ustąpieniem problemów ze wzdęciami. Wysiłek fizyczny to kolejny czynnik polepszający równowagę gazów w jelitach. Rzucenie palenia tytoniu ma istotny wpływ na redukcję przykrych symptomów wzdęć. Jest ono silnie odradzane przez środowiska naukowe nie tylko ze względu na pogarszanie objawów nadmiernie nagromadzonych gazów jelitowych.

Czym grozi palenie tytoniu?

Pojawianie się wzdęć to relatywnie niegroźny skutek palenia wyrobów tytoniowych. Rzucenie palenia jest zalecane głównie ze względu na zwiększenie ryzyka pojawienia się licznych przypadłości w przypadku zaniechania porzucenia nałogu.