Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to nazwa, którą spotykamy wszędzie, nie tylko w kosmetyce, ale i w lekach, żelach do higieny intymnej, suplementach diety itp. Kwas hialuronowy to organiczny związek chemiczny, polisacharyd, który pochodzi z grupy glikozoaminoglikanów. Można go spotkać we wszystkich organizmach od bakterii po ssaki i we wszystkich ten związek ma identyczną budowę chemiczną. Kwas hialuronowy pełni specyficzną funkcję w organizmie polegającą an wiązaniu wody w skórze właściwej, a u człowieka jest składową tej skóry.
W młodym wieku kwasu hialuronowego jest odpowiednio dużo, na tyle, aby zapewniać odpowiednią jędrność i sprężystość tej skóry. Na twarzy nie ma zmarszczek, pozostałe partie ciała są gładkie i aksamitne, co widać na szyi, ramionach, rękach, dłoniach, plecach. Niestety na skutek starzenia się skóra traci zdolność do wiązania wody, ilość kwasu hialuronowego maleje co najbardziej widać w postaci zmarszczek na twarzy, braku jędrności skóry w pozostałych partiach ciała.
Kwas hialuronowy jest też głównym składnikiem mazi stawowej, przez co maź jest lepka i może prawidłowo zapewniać smarowanie powierzchni stawowych, odżywianie chrząstki stawowej i prawidłowe wchłanianie na drodze dyfuzji składników odżywczych. Jest też ochraniaczem mechanicznym, który chroni komórki przed zgniataniem.
Zastosowanie kwasu hialuronowego
W medycynie estetycznej i kosmetyce
Zamiast operacji plastycznych z użyciem skalpela do odmłodzenia twarzy. Stosuje się też go też przez wstrzykiwanie do wygładzania zmarszczek i bruzd, blizn wypełnieni zapadniętych i zwiotczałych policzków. Można te zabiegi stosować na nosie, przy oczach, ustach i czole do korygowania wszelkich niedoskonałości, asymetrii, kurzych łapek, zmarszczek na czole itp.
Kwas hialuronowy stosuje się również do korygowania różnych niedoskonałości doni w celu uzyskania lepszego i młodszego ich wyglądu.
Kwas hialuronowy do wzmocnienia cebulek włosowych – nastrzykiwana jest skóra głowy, co zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów.
Kwas hialuronowy wchodzi w skład wielu kremów nawilżających do skóry suchej, zmęczonej i bardzo wiotkiej.
Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są dość bezpieczne, ale czas utrzymywania się efektów zależy od tego, jaki jest ogólny stan zdrowia pacjenta, jaką stosuje dietę, ile czasu spędza na słońcu, nawet stosowanie używek takich jak nikotyna i alkohol może osłabić efekty kuracji kwasem hialuronowym. Najczęściej utrzymuje się w miejscach aplikacji 6-12 miesięcy. Jest to bardzo popularny zabieg medycyny estetycznej.
Ginekologia
Przy stanach zapalnych pochwy, przy suchości pochwy w okresie menopauzy w postaci kremów, globulek, żeli. Wykorzystywany jest też po zabiegach laserowych i chirurgicznych jako składnik przyspieszający gojenie się tkanek.
Otolaryngologia
Do regeneracji strun głosowych oraz łon śluzowych w nosie, a także po leczeniu perforacji błony bębenkowej.
Jest też składnikiem tabletek do ssania przy bólu i przesuszenia gardła (na razie w tabletkach dostępnych w aptekach niemieckich) występuje w tabletkach Cevitt.
Ortopedia
Kwas hialuronowy obecny w składzie wszelkiego rodzaju preparatów doustnych na regenerację chrząstki stawowej, w postaci maści do smarowania.
Największe jednak zastosowanie ma kwas hialuronowy wstrzykiwany bezpośrednio do chorych stawów (najczęściej w stawy kolanowe), w których na podstawie USG stwierdzono problemy ze „smarowaniem” chrząstki stawowej odczuwane jako ból, „chrupanie w kolanach”, szczególnie przy chodzeniu, ale także w pozycji spoczynkowej.
Bardzo popularne są takie iniekcje bezpośrednio do stawu, wykonywane przez lekarza ortopedę, w różnych dawkach i ilościach wstrzyknięć, zależnie od stanu chorego oraz zleconej dawki kwasu hialuronowego w ampułko-strzykawce.
U wielu pacjentów udaje się wykonywać taką kurację leczniczą w ilości 1-3 iniekcji do stawu, ze skutkiem pozytywnym np. na 1 rok, czasem u niektórych powtarzać co pół roku. Jest to kuracja droga, o niestety preparaty te są kosztowne, ale pozwala to oddalić, opóźnić wykonywanie artroskopii czy operacji związanych z endoprotezą stawu.
Proktologia
Kwas hialuronowy stosuje się w leczeniu chorób odbytu. W przypadku żylaków odbytu (hemoroidy) stosuje się maści i czopki z kwasem hialuronowym w celu nawilżenia błony śluzowej i gojenia tych zmian.
Okulistyka
Krople do oczu nawilżające do leczenia zespołu suchego oka na bazie kwasu hialuronowego, łagodzą podrażnienia oczu, chronią rogówkę przed wysychaniem i nawilża worek spojówkowy i gałkę oczną.
W każdym przypadku zastosowania kwasu hialuronowego należy zapytać pacjenta czy nie ma na niego nadwrażliwości, czy uczulenia.
Przeciwskazania do stosowania kwasu hialuronowego to ciąża, choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, niektóre choroby skory, nadwrazliwość na kwas hialuronowy.