Czym jest pierzga pszczela?

O tym, że miód ma cenne dla zdrowia właściwości, wie każdy. Tymczasem istnieje także inny, cenny produkt tworzony przez pszczoły – pierzga pszczela. To kolejne dobrodziejstwo, które warto mieć na oku. Czym jest i co zawiera? 

Co to pierzga pszczela?

Pierzga pszczela to produkt wytwarzany przez pszczoły, który służy jako pożywienie dla pszczoły matki i młodych. Jego głównym składnikiem jest pyłek kwiatowy pomieszany ze śliną owadów. Powstały w ten sposób produkt jest przenoszony do plastrów, gdzie zachodzi fermentacja mlekowa. Wtedy też powstaje pierzga. 

Pszczelarze nie mogą pobrać dużej ilości pierzgi z ula, bo wtedy niszczą zbudowane przez pszczoły ramki i pozbawiają owady części cennego pokarmu. Jest to więc produkt mniej dostępny i droższy od miodu. Warto zresztą podkreślić, że brak pierzgi osłabia rodzinę pszczelą, a te owady, które żywią się nią (nie pyłkiem) żyją dłużej. 

Co zawiera pierzga pszczela?

Pierzga pszczela składa się przede wszystkim z pyłku kwiatowego, a także śliny pszczół i miodu. Proces jej wytwarzania zaczyna się już w momencie zbioru, bo to właśnie wtedy pyłek łączy się z wydzieliną gruczołów ślinowych pszczoły. Następnie składniki są mieszane w komórkach plastra i zalepiane woskiem. Zabezpieczone fermentują, przez co w pierzdze wzrasta ilość kwasu mlekowego oraz cukrów prostych. 

Dzięki takiemu procesowi produkcji pierzga zawiera wiele potrzebnych nam aminokwasów oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Jest bogata w cały szereg witamin – A, C, PP, K, E, H, D oraz witaminy z grupy B. Zawiera także żelazo, magnez, cynk, miedź, potas, sód oraz fosfor

Zastosowanie pierzgi pszczelej

Pierzga wzmacnia układ odpornościowy i polecana jest w profilaktyce zdrowotnej. Spożywana regularnie dostarczy organizmowi wielu cennych składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe, regeneruje komórki organizmu. Można ją stosować także w kosmetyce. Wspomaga leczenie problemów układu krążenia czy wątroby, ale należy pamiętać, że pierzga nie zastąpi leków. Można ją natomiast traktować jako wartościowy suplement diety. Ma swoje zastosowanie w apiterapii. 

Gdzie kupić pierzgę pszczelą?

Pierzga pszczela nie jest produktem trudno dostępnym, ale raczej nie znajdziesz jej w marketach. Najlepszym źródłem zakupu byłaby pasieka, jednak jeśli nie masz takiej możliwości, sprawdź ofertę polskich sklepów internetowych specjalizujących się w sprzedaży wyrobów z miodu. Pierzgę pszczelą z lokalnych pasiek znajdziesz np. w ofercie Wcinaj Miód.