Piękna skóra bez problemu – sposoby na alergię

Gładka skóra, bez bólu, swędzenia, wyprysków to marzenie każdego alergika z problemami skórnymi. Alergie to plaga naszych czasów. Dotykają różnych organów i objawiają się na różne sposoby. Jedną z bardziej uciążliwych alergii jest ta dotykająca skóry. Objawia się zazwyczaj swędzeniem, obrzękiem, zaczerwienieniem. Na skórze mogą pojawić się wykwity, pokrzywki, wrzody.

Czym jest alergia?

Alergia to reakcja układu odpornościowego nieadekwatna do zagrożenia. Układ ten ma za zadanie bronić organizm, przed szkodliwymi substancjami, wywołując określoną reakcję. Niestety czasami zawodzi i reaguje za bardzo. Ta nieadekwatna do zagrożenia reakcja to właśnie alergia, której skutki są bardzo nieprzyjemne.

Z czym walczy skóra?

Skóra to największy organ człowieka. Jednym z jej zadań jest ochrona organizmu przed szkodliwymi substancjami ze środowiska zewnętrznego. Skóra codziennie jest narażona na tysiące przeróżnych substancji, materiałów, pyłów, cieczy. Jedne pomagają w jej funkcjonowaniu, inne mogą zaszkodzić.

Najczęstsze substancje, na które skóra reaguje alergicznie to:

– kosmetyki (balsamy, mydła, kremy, olejki, dezodoranty),

– ubrania (barwniki, włókna, dodatki z metali),

– substancje piorące (proszki, płyny do płukania),

żywność (ostre przyprawy, owoce, warzywa).

Pierwsze kroki w walce z alergią.

Tą nierówną walkę najlepiej zacząć od wizyty u lekarza dermatologa. Lekarz po obejrzeniu i zbadaniu skóry ustali przyczynę problemu. Podobne do alergii objawy dają również choroby skórne, dlatego wizyta u specjalisty jest niezbędna. Lekarz zleci odpowiednie leczenie farmakologiczne. Zazwyczaj są to środki antyhistaminowe zmniejszające świąd i zaczerwienienie oraz maści ze sterydami.

Kosmetyki z odpowiednim składem.

Kolejny krok to zmiana kosmetyków. Konieczne jest używanie delikatnych środków myjących. Kremów z odpowiednim składem, bez dodatków zapachowych. Rezygnacja z podrażniających dezodorantów i perfum. W aptekach można znaleźć specjalne serie kosmetyków dla alergików, ale równie dobrze sprawdzają się kosmetyki dla niemowląt. Pielęgnacja to bardzo indywidualna sprawa. Niestety często trzeba wypróbować kilka kosmetyków, zanim trafi się na ten idealny, który skóra zaakceptuje.

Delikatne ubrania.

Kolejnym krokiem jest odzież dla alergika. Ubrania takie powinny być wykonane z naturalnych włókien takich jak bawełna, len, bambus. Muszą być przewiewne i nie przylegać ściśle do ciała. Dobrze jest unikać ubrań kolorowych, ponieważ to najczęściej barwniki użyte do barwienia powodują reakcję uczuleniową. Warto unikać elementów metalowych przy odzieży. Metale mogą zawierać nikiel, który bardzo często uczula.

Do prania ubrań należy używać delikatnych środków, nie używać proszków i płynów mocno perfumowanych. Dobrym wyborem będą delikatne środki przeznaczone do prania i płukania ubranek dziecięcych.

Zmiana diety.

To, co jemy, nie ma bezpośredniego kontaktu ze skórą, jednak również może powodować reakcje alergiczne. Najlepiej wprowadzić dietę eliminacyjną i obserwować co pomaga skórze, a co zaostrza reakcję. Często uczulają ostre przyprawy, pomidory, cytrusy. Owoce i warzywa sprowadzane z dalekich krajów są bardziej ryzykowne, ponieważ są pryskane różnymi chemicznymi substancjami. Lepiej wybrać krajowe odpowiedniki, które nie są tak nafaszerowane chemią.

Walka z alergią jest trudna, ale da się ją wygrać. Na każdego działa inna metoda, inne kosmetyki, inna dieta. Metoda prób i błędów, najlepiej sprawdza się w starciu z alergią. Czasami mała zmiana potrafi przynieść ogromne efekty.