Olejki do włosów wysokoporowatych – jak dbać o włosy suche, zniszczone i szorstkie?

Włosy wysokoporowate to jedne z najbardziej wymagających włosów. Kluczem do ich dobrego wyglądu jest odpowiednio dobrana pielęgnacja. Szampony, odżywki i olejki potrafią znacząco zmienić ich wygląd, sprawić, że będą uniesione, wygładzone i błyszczące. Stosowanie poszczególnych olejków (np. na końcówki włosów) pomoże osiągnąć pożądany efekt. Istotnym elementem jest właściwy dobór produktów, który będzie odpowiedzią na potrzeby włosów o wysokich porach.

Jak dbać o włosy wysokoporowate?

Porowatość włosów zależna jest od wielu czynników, między innymi od genów, diety, uwarunkowań środowiskowych, a nawet sposobu pielęgnacji włosów. Włosy wysokoporowate zazwyczaj określane są mianem włosów zniszczonych, suchych lub osłabionych koloryzacją i rozjaśnianiem. Charakteryzują się tym, iż są matowe i pozbawione blasku, nie błyszcza się w świetle dziennym i łatwą plączą. W odróżnieniu do włosów niskoporowatych – są szorstkie w dotyku. Zaletą włosów wysokoporowatych jest to, iż z łatwością poddają się stylizacji – prostowaniu, kręceniu. Zazwyczaj posiadają rozdwojone końcówki, które kruszą się i łamią. To jeden z największych problemów z którymi zmierzają się osoby posiadające włosy o wysokich porach. Wysoka wilgotność powietrza sprawia, że włosy wysokoporowate odwijają się, a fryzura traci swój kształt i teksturę.

Olejek na zniszczone włosy

Popularnym zabiegiem, który wykonywać można w domowym zaciszu, jest olejowanie włosów. Pozostawia efekt jak po wizycie w profesjonalnym salonie fryzjerskich, pod warunkiem, że będzie wykonany prawidłowo i z użyciem odpowiednich olejków do włosów. Przed rozpoczęciem olejowania włosów wysokoporowatych, należy zaaplikować na włosy podkład nawilżający. W tym celu można użyć np. żelu aloesowego, który doskonale przygotuje włos na przyjęcie oleju. Sam olej może być nakładany już od połowy długości włosów lub jedynie na same końcówki. To co istotne – do zmywania oleju należy stosować odżywkę lub maskę, a następnie szampon. Sam produkt oczyszczający może nie uporać się z usunięciem tłustej warstwy z włosów. Zabieg olejowania powinien być praktykowany najlepiej raz w tygodniu. Przy pierwszej sesji – optymalny czas pozostawienia oleju na włosach to około 30 minut.

Jakie olejki wybrać?

Do metody olejowania włosów wysokoporowatych, najlepiej sprawdzą się następujące olejki:

  • Olej ze słodkich migdałów – bogaty w wartości odżywcze, wykazuje działanie natłuszczające, pozostawia włosy lśniące i zabezpiecza przed rozdwajaniem się końców.
  • Olej słonecznikowy – doskonale nawilża i przywraca kosmykom sprężystość. Włosy po stosowaniu oleju słonecznikowego z łatwością rozczesują się i nie plączą.
  • Olej z pestek winogron – idealnie sprawdzi się w pielęgnacji włosów suchych i uszkodzonych. Przywraca włosom naturalny blask i miękkość.
  • Olej lniany – wpływa nie tylko na wygląd i kondycję włosów, ale również przyspiesza on ich wzrost.
  • Olej rycynowy – może być stosowany nawet w przypadku wrażliwej skóry głowy. Doskonale odżywia cebulki włosów i przywraca skórze odpowiednie pH. Normalizuje ilość wydzielanego sebum.
  • Olej konopny – zawiera cenne kwasy tłuszczowe, które odżywiają włosy i zapobiegają ich wypadaniu. Olej konopny pozostawia włosy bardziej elastyczne i nawilżone.

Wiele marek kosmetycznych posiada w swoim asortymencie gotowe, skomponowane zestawy olejków, które doskonale sprawdzają się podczas pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Marka Trust my Sister posiada w swoim portfolio olej do włosów wysokoporowatych, który stworzony został na bazie oleju z nasion bawełny, oleju z pestek winogron oraz oleju konopnego.

Włosy wysokoporowate wymagają szczególnej uwagi. Wybór odpowiednich olejków i produktów, które dedykowane są do włosów o wysokiej porowatości sprawi, że zyskają one zdrowy blask, nawilżenie i odżywienie.