W jaki sposób działają leki przeciwwirusowe?

W przypadku walki z infekcją wirusową, naszą pierwszą myślą często jest sięgnięcie po leki przeciwwirusowe, walkę przecież z takimi infekcjami mają w swojej nazwie. Jeśli jednak interesuje cię, jak takie leki dokładnie działają oraz jakie mają zastosowanie, to gorąco zachęcamy do lektury poniższego artykułu. 

Czym dokładnie są leki przeciwwirusowe?

Leki przeciwwirusowe to preparaty, które są stosowane w celu zwalczania infekcji wirusowych. Ich działanie polega na hamowaniu reprodukcji wirusów lub zaburzaniu ich funkcjonowania. Możemy na rynku farmaceutycznym znaleźć zarówno leki przeciwwirusowe dostępne tylko z receptą, jak i bez jej konieczności. Także formy leków różnią się, w zależności od specyfikacji. Są one dostępne w różnych postaciach, takich jak tabletki doustne, kapsułki, syropy czy zastrzyki. 

W jakich przypadkach stosowane są leki przeciwwirusowe? 

Jak sama nazwa może wskazywać, wykorzystywane są w przypadku, gdy mamy do czynienia z wirusami. Są one skuteczne w leczeniu wielu różnych rodzajów infekcji wirusowych, takich jak: grypa, przeziębienie, ospa wietrzna, zapalenie płuc, HIV, a nawet rak. Bardzo ważny jest jednak fakt, że takie leki nie będą skuteczne, jeśli spotykamy się z infekcjami bakteryjnymi, stąd takie rozróżnienie jest bardzo potrzebne przy diagnozie. Zanim zacznie się stosować leki z którejś z powyższych grup, nawet jeśli są one dostępne bez recepty, warto to skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. Każdy lek, niewłaściwie stosowany, może mieć negatywne skutki na naszym zdrowiu. 

Na co warto zwracać uwagę, jeśli stosujemy już leki przeciwwirusowe? 

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy się zawsze kierować, są oczywiście zalecenia lekarza odnośnie do dawkowania, czasu przyjmowania leków oraz skutków ubocznych, które powinny nas zaniepokoić. Co do zasady przyjmuje się, że jeśli po dwóch tygodniach od rozpoczęcia kuracji, nasze objawy nie ustępują, to należy niezwłocznie skonsultować to z lekarzem. Podczas stosowania leków z tej grupy możemy odczuć skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, biegunka i wiele, wiele innych. Mogą się one różnić w zależności do konkretnego produktu, dlatego bardzo ważne jest zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania. 

Jakie wyróżniamy leki przeciwwirusowe? 

Dostępne na rynku są różne rodzaje leków o działaniu przeciwwirusowym, a każde z nich ma zastosowanie przy leczeniu innych chorób czy schorzeń. Rozróżnia się je głównie na podstawie mechanizmu i spektrum działania. Możemy wyróżnić między innymi: inhibitory proteazy, leki antyretrowirusowe, czy leki antywirusowe o szerokim spektrum działania (stosowane najczęściej przy grypie, różyczce czy ospie). 

Leki przeciwwirusowe dzieli się na cztery grupy, ze względu na mechanizm działania: 

  • Leki, które blokują wirusom możliwość przedostania się do komórek.
  • Takie, które będą hamowały uwalnianie się genom wirusa.
  • Następnie wyróżniamy grupę, która hamuje replikację wirusa w zarażonej już komórce.
  • Natomiast ostatnia grupa to taka, która będzie powstrzymywać wirusy przed uwalnianiem się z zainfekowanej komórki. 

Działanie leków przeciwwirusowych 

Z pewnością można o nim dyskutować bardzo długo, jednak aż tak obszerna wiedza z tematu nie przyda się raczej komuś, kto nie planuje kariery medycznej. Najważniejsze, podstawowe informacje, zostały zawarte w powyższym artykule, które rozjaśnią trochę działanie tych leków oraz choroby, przy których ich stosowanie może być zalecane przez lekarza.