Czyszczenie protez zębowych octem, sodą, kwaskiem cytrynowym
Zawartość podstrony
Prawidłowa higiena jamy ustnej to podstawa pięknego uśmiechu, także wtedy, gdy poza własnym uzębieniem nosimy protezę zębową. Warto wiedzieć, jak właściwie dbać o sztuczne zęby oraz jakich środków i akcesoriów używać do tego celu. Czym najlepiej czyścić protezy zębowe?
Jak często czyścić protezy zębowe?
Proteza zębowa, tak jak naturalne, własne piękne zęby, wymaga regularnej higieny. Najlepiej zatem, by sztuczne zęby były myte po każdym posiłku. Pozwala to na usunięcie resztek pokarmu i zmniejszenie osadzania się bakterii oraz tworzenia kamienia nazębnego.
Minimalizujemy w ten sposób ryzyko wystąpienia stanów zapalnych błony śluzowej w obrębie jamy ustnej. Pozbywamy się też nieprzyjemnego posmaku w jamie ustnej, co zdecydowanie poprawia komfort użytkowania. Gdy jednak nie ma możliwości na wyczyszczenie protezy, zaleca się przynajmniej jej opłukanie pod ciepłą (ale nie gorącą) wodą.
Czym najlepiej czyścić protezy zębowe?
Poza regularnością mycia, istotne są też właściwe akcesoria i środki do czyszczenia protezy. Zalecane są przede wszystkim:
- szczoteczka do mycia protezy – posiada miękkie włosie, które nie pozostawia rys, ma dwie główki do czyszczenia wewnętrznej i zewnętrznej części protezy ruchomej;
- pasta do protez zębowych – specjalnie dedykowana do bezpiecznego mycia, wykazuje silniejsze działanie antybakteryjne w stosunku do zwykłej pasty do zębów, nie rysuje powierzchni protezy;
- tabletki do czyszczenia protez zębowych – dopełnienie prawidłowej higieny protezy, wymagają rozpuszczenia w małej ilości wody i zanurzenia protezy w powstałym roztworze przez ok. 3 minuty, a następnie opłukania i wysuszenia protezy;
- proszek szybko czyszczący – zasada działania i zastosowania jest taka sama, jak w przypadku tabletek do czyszczenia protezy.
Czym nie wolno czyścić protezy zębowej?
Z uwagi na ryzyko uszkodzenia protezy, należy świadomie wybierać, czym czyścić protezę zębową. Zdecydowanie odradza się stosowania szczoteczek do rąk do mycia protezy. Podobnie zaleca się unikanie szczoteczek elektrycznych. Głównym powodem jest ich zbyt duża inwazyjność. Z reguły mają twarde włosie, które może rysować sztuczne uzębienie. W powstałych w ten sposób zagłębieniach protezy mogą gromadzić się drobnoustroje odpowiedzialne za rozwój stanów zapalnych w jamie ustnej oraz za występowanie nieświeżego oddechu z ust.
Zdecydowanie należy unikać pozostawiania protezy na noc zanurzonej w szklance z wodą. Takie środowisko bardzo sprzyja namnażaniu bakterii, co prowadzi do przyrostu płytki bakteryjnej. Dodatkowo może także skutkować niszczeniem protezy ze sztucznym uzębieniem.
Odradza się także używania mydła do dbania o protezę, gdyż zawiera ono substancje chemiczne mogące podrażniać błonę śluzową jamy ustnej. Podobnie z tradycyjną pastą do zębów. Uważa się, że nie jest najlepsza do mycia protezy.
Czyszczenie protezy zębowej octem lub sodą
Istnieją też domowe sposoby na mycie protezy zębowej. Jak wyczyścić protezę zębową domowym sposobem? Zwykle stosuje się czyszczenie protezy:
- sodą oczyszczoną,
- zwykły octem,
- sokiem z cytryny lub kwaskiem cytrynowym,
- wodą utlenioną.
Czyszczenie protezy zębowej sodą jest najbardziej popularnym domowym sposobem czyszczenia protez. Domowe środki do mycia sztucznych zębów mogą nie gwarantować właściwego usunięcia drobnoustrojów oraz resztek pokarmów. Czyszczenie protezy zębowej octem lub sodą trzeba traktować jako tymczasowe, podobnie jak czyszczenie protez zębowych wodą utlenioną. Należy też pamiętać, by nie szorować protezy nieodpowiednią szczoteczką, gdyż niesie to ryzyko uszkodzenia i powstania rys na jej powierzchni.
Jak wyczyścić protezę zębową domowym sposobem?
Barwa sztucznego uzębienia jest dobierana przez protetyka do koloru naturalnych, prawdziwych zębów. Niemożliwe jest wybielenie sztucznych zębów domowymi sposobami. Gdy barwa protezy zdecydowanie odróżnia się od koloru pozostałego uzębienia warto rozważyć wykonanie nowej, jaśniejszej. Oczywiście należy regularnie dbać o czystość protezy, co pozwoli na ograniczenie zmiany jej barwy.
Naturalne jest osadzanie się resztek pokarmu, osadu z herbaty czy kawy na zębach. Regularne mycie, zarówno własnych, jak i sztucznych zębów, pozwoli ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego wpływającego na piękno uśmiechu. Gdy jednak chcemy usunąć jego nadmiar na ruchomej protezie, warto udać się do specjalisty, który oferuje usługę bezpiecznego czyszczenia protez za pomocą specjalnej myjki.
Samodzielne próby usunięcia kamienia nazębnego z protezy zwykle kończą się niepowodzeniem i jej uszkodzeniem. Poznaj produkt, którym skutecznie usuniesz resztki jedzenia z protez https://www.sunstargum.com/pl/produkty/szczoteczki-do-zebow/gum-szczoteczka-do-protez.html