Leczenie hemoroidów – co stosować na żylaki odbytu?

Okazuje się, że hemoroidy to jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych. Tylko w Polsce mogą one dotykać nawet 6 milionów osób, co najlepiej pokazuje skalę problemu. Na szczęście leczenie jest w tym przypadku możliwe i pozwalają na to również leki na żylaki odbytu. Jakie jest ich działanie, a także jakie inne metody można w tym przypadku stosować?

Składy leków na hemoroidy

Leki na hemoroidy to nie tylko tabletki, ale również maści oraz czopki, które zawierają wiele różnych składników aktywnych. Jedną z takich substancji jest ruskogenina wpływająca na zmniejszenie reakcji zapalnej w odbycie, a także uszczelnienie naczyń krwionośnych. Inną substancją jest tribenozyd. Również wpływa on na zmniejszenie reakcji zapalnej, a także poprawę kondycji naczyń krwionośnych, a substancję tę zazwyczaj można znaleźć w czopkach doodbytniczych dostępnych w aptekach bez recepty.

Leki na żylaki odbytu takie jak np. tabletki Procto Glyvenol  mogą zawierać w składzie również diosminę. Wykazuje ona działanie ochronne na naczynia krwionośne, a także przeciwzapalne i neutralizujące wolne rodniki. Substancja ta sprawdza się przede wszystkim w przypadku przewlekłych hemoroidów, a także w sytuacji, gdy objawy są nasilone.

Usuwanie hemoroidów

Jeśli leki na hemoroidy w formie tabletek, żelów i czopków nie działają, wówczas konieczne może być zgłoszenie się do lekarza w celu ich usuwania. Takich metod jest wiele i dobierane są one przede wszystkim ze względu na stadium zaawansowania choroby. Najpopularniejsze techniki to:

  • Metoda Barrona, czyli gumkowanie hemoroidów,
  • koagulacja, czyli zamykanie naczyń doprowadzających krew do żylaków odbytu,
  • kriochirurgia polegająca na wymrażaniu,
  • usuwanie operacyjne.

Odpowiednią metodę można dobrać dopiero na podstawie konsultacji z proktologiem, który oceni stadium zaawansowania żylaków oraz wskaże sposoby na ich skuteczne pozbycie się. 

Domowe sposoby na hemoroidy i sposoby prewencji

Żylaki odbytu pojawiają się przede wszystkim wskutek nieprawidłowego trybu życia, czyli diety z małą ilością błonnika pokarmowego sprzyjającej problemom z zaparciami, a także braku aktywności fizycznej. Jeśli więc problem już się pojawi, konieczne są gruntowne zmiany w stylu życia. Oczywiście jeśli hemoroidy są w zaawansowanym stadium, takie metody nie pomogą w ich cofnięciu, ale po wyleczeniu zapobiegną nawrotom. Kluczowe jest więc:

  • spożywanie od 20 do 30 g błonnika dziennie, jeśli nie ma ku temu innych przeciwwskazań zdrowotnych, np. chorób jelit,
  • uprawianie aktywności fizycznej przynajmniej 3 razy w tygodniu (odradzana jest jednak m.in. jazda na rowerze, a także podnoszenie ciężarów),
  • dbanie o prawidłową higieną okolic intymnych.


Leki na żylaki odbytu dostępne w aptekach są najczęściej pierwszą bronią w walce z problemem. Jednak bez zmian w trybie życia może okazać się, że choroba będzie nawracać. Właśnie dlatego tak istotne znaczenie ma gruntowna zmiana diety, a także umiarkowana aktywność fizyczna, bez której zachowanie zdrowia całego organizmu jest wręcz niemożliwe.