Glukoza

Glukoza to cukier prosty występujący w produktach żywnościowych, głównie owocach, w miodzie, w warzywach – niezbędny dla organizmu człowieka jako główne źródło energii.

Glukoza we krwi

Do komórek glukoza dostaje się przez krew dzięki insulinie wytwarzanej przez trzustkę. Zaburzenia metabolizmu powodują wzrost lub spadek stężenia glukozy we krwi, a więc badając poziom glukozy we krwi można wykryć różne schorzenia, między innymi cukrzycę. Wykonując badanie diagnostyczne w celu zmierzenia poziomu glukozy we krwi trzeba przestrzegać pewnych reguł – inaczej będzie niewiarygodne i nie może być podstawą rozpoznania.

Prawidłowy poziom cukru we krwi (prawidłowa glikemia):

  • 70–99 mg/dl w badaniach na czczo
  • poniżej 140 mg/dl w 2 godzinie testu doustnego obciążenia glukozą

Hiperglikemia (przecukrzenie)

Wyższy poziom glukozy we krwi może pojawić się po posiłku, ale u zdrowego człowieka jest to stan krótkotrwały. Natomiast hiperglikemia, nawet niewielka, utrzymująca  się w długim okresie czasu jest groźna dla zdrowia, może prowadzić do poważnych powikłań.

Hipoglikemia (niedocukrzenie)

Niższy poziom glukozy we krwi, wywołuje objawy przy różnej wartości, to indywidualna cecha chorych. Hipoglikemia pojawia się zazwyczaj u chorych na cukrzycę, którzy zastosowali zbyt dużą dawkę insuliny w stosunku do zawartości węglowodanów w spożytym posiłku. Może prowadzić do śpiączki cukrzycowej.

Utrzymywanie stężenia glukozy we krwi na poziomie prawidłowym to warunek właściwego leczenia cukrzycy.