Przepuklina kręgosłupa – wypadnięcie dysku
Zawartość podstrony
Tytułowa przepuklina kręgosłupa to inaczej wypadnięcie dysku, a ściślej mówiąc przemieszczenie się krążka międzykręgowego (dysku) poza przestrzeń międzykręgową, powodujące ucisk na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwu rdzeniowego. Typowy objaw wypadnięcia dysku w części lędźwiowej to rwa kulszowa, jest najbardziej przeciążony odcinek kręgosłupa i odpowiada za większość przypadków przepukliny (około 70%). Jedna piąta przypadków wypadnięcia dysku występuje w odcinku szyjnym kręgosłupa, pozostałe przypadki to odcinek piersiowy.
Jak powstaje przepuklina kręgosłupa
Dysk, czyli używając prawidłowej nazwy krążek międzykręgowy to elastyczna poduszka między kręgami, amortyzująca obciążenia kręgosłupa. Za amortyzację i przenoszenie obciążenia odpowiada półpłynne jądro miażdżyste zamknięte w w pierścieniu włóknistym. Przez lata krążek międzykręgowy jest przeciążany na skutek złej lub wymuszonej postawy ciała, nadmiernych obciążeń, osłabienia mięśni utrzymujących kręgosłup, w czym pomaga brak ruchu i siedzący tryb życia. To powoduje, że dysk traci swoja elastyczność i nie przenosi prawidłowo obciążeń. Pierścień włóknisty nie jest w stanie utrzymać jądra miażdżystego w swoim wnętrzu, jądro wysuwa się przez uszkodzony pierścień poza obręb kręgów. Jądro zaczyna uciskać na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe, powodując silny ból. Jest to niebezpieczny stan, ponieważ gwałtowne ruchy, przejazd samochodem lub autobusem, może wywołać pogorszenie stanu. Pomocny byłby gorset usztywniający kręgosłup, ale zazwyczaj nie ma go pod ręką, więc trzeba wspomagać się środkami doraźnymi – kawał sztywnej skóry na lędźwiową częśc kręgosłupa i mocne zaciśnięcie szerokim pasem. Zwykle chory musi iśc na zwolnienie lekarskie. Ile zwolnienia na wypadnięcie dysku – zależy od konkretnego przypadku i decyzji lekarza.
Przepuklina kręgosłupa – objawy
Ból to najbardziej typowy objaw, który towarzyszy przepuklinie kręgosłupa w każdym odcinku. Pozostałe objawy mogą się różnić:
- Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego – ból w krzyżu, który promieniuje do pośladków i nogi. Ból może być tak silny, że utrudnia lub uniemożliwia poruszanie się. Pozostałe objawy to mrowienie w nogach, zaburzenia czucia, ból przy wypróżnianiu. Ból może nasilać się w zależności od przyjętej pozycji ciała.
- Przepuklina kręgosłupa szyjnego – niewielki ból i trudności w poruszaniu głową (sztywność szyi), mrowienie w rękach, często bóle głowy i bóle w barku.
- Przepuklina kręgosłupa piersiowego – ból promieniuje do żeber, nasila się w trakcie kaszlu, śmiechu, kichaniu.
Wypadnięcie dysku – ile trwa leczenie
W przypadku silnych bólów pierwsze co powinniśmy zrobić to położyć się w celu odciążenia kręgosłupa i zmniejszenia bólu. Później wizyta u lekarza, diagnoza i leczenie. Podstawa to oczywiście diagnoza postawiona na podstawie prześwietlenia kręgosłupa oraz rezonansu magnetycznego, a nawet tomografii komputerowej potwierdzającej diagnozę. W większości przypadków wystarczy gimnastyka rehabilitacyjna, np. ćwiczenia McKenziego i zabiegi fizjoterapeutyczne. Celem gimnastyki jest wzmocnienie mięśni kręgosłupa, przez co w przyszłości uniknie się jego przeciążenia oraz cofnięcie krążka międzykręgowego na właściwe miejsce. Bardzo istotne jest wyrobienie nawyków w życiu codziennym: prawidłowego siedzenia, schylania się, podnoszenia ciężarów. Pozwala to na zmniejszenie przeciążenia kręgosłupa i oddala nawrót choroby. W okresie leczenia należy unikać pochylania się, pozycji siedzącej, aktywności fizycznej mogącej pogłębić przepuklinę np. skłony, bieganie, wszelkie gwałtowne ruchy.
W skrajnych przypadkach konieczne będzie leczenie operacyjne przepukliny kręgosłupa, ale należy traktować je jako ostateczność.
Przepuklina kręgosłupa a zwolnienie lekarskie
Pamiętajmy, że ból to sygnał i mechanizm obronny organizmu. Leczenie środkami przeciwbólowymi może zmniejszyć ból, ale nic nie daje, jeśli chodzi o leczenie przepukliny. Czasem podaje się środki przeciwzapalne, ponieważ przepuklinie może towarzyszyć stan zapalny. Zwykle chory nie nadaje się do pracy i otrzymuje zwolnienie lekarskie na czas niezbędny do wyzdrowienia.