Ile trwa usuwanie kamienia nazębnego – skutki uboczne, czy boli

Usuwanie kamienia nazębnego – czy boli? Od razu odpowiadamy, że nie. Każdy zabieg dentystyczny może budzić lęk i obawę przed bólem i odczuwanym dyskomfortem. Kamień nazębny to jeden z problemów stomatologicznych z którym spotykamy się najczęściej, jego usunięcie to nie tylko piekne zęby, ale również usuwanie siedliska bakterii. Wyjaśniamy jak wygląda zabieg usuwania kamienia nazębnego, czy jest on bolesny i jakie skutki może mieć bagatelizowanie problemu. Przeczytaj koniecznie!

Regularne usuwanie kamienia nazębnego uznawane jest za jeden z podstawowych zabiegów higieny jamy ustnej. Osad w postaci kamienia nazębnego ujawnia się jako ciemne przebarwienia pomiędzy jednym a drugim zębem lub w górnej jego części, przy dziąśle. Usuwanie kamienia w domu, z zastosowaniem metod mało profesjonalnych z pewnością nie przyniesie oczekiwanych efektów. Szorowanie szczoteczką przy użyciu przeróżnych środków może bardziej zaszkodzić niż pomóc, problem skutecznie rozwiązać może jedynie doświadczony dentysta. Niestety wiele osób rezygnuje z tej możliwości ulegając powszechnej opinii, że zabieg stomatologiczny “musi” boleć. Jak to wygląda w praktyce i czy Twoje obawy są uzasadnione? O tym wszystkim dowiesz się niżej.

Czy usuwanie kamienia nazębnego jest konieczne?

Uciążliwy problem związany z powstawaniem kamienia nazębnego występuje najczęściej u osób palących papierosy lub pijących dużo kawy czy herbaty. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, że twarda substancja osadzająca się na zębach nie tylko brzydko wygląda ale jest również niebezpieczna dla stanu naszego zdrowia. Ciemny kamień nazębny to prawdziwe siedlisko węglowodanów i bakterii. Składa się z organizmów żywych i martwych. Żywe organizmy w większości przypadków powodują stany zapalne dziąseł, martwe natomiast mogą zanieczyszczać i alergizować cały organizm, zaniedbanie dolegliwości może prowadzić do powstania próchnicy lub innych schorzeń jamy ustnej. Bagatelizowanie pojawiającego się problemu może doprowadzić nawet do odsłonięcia szyjek zębowych a w efekcie do paradontozy czyli ruchomości zębów oraz ich wypadania. 

Rozróżniamy dwa etapy powstawania dolegliwości i są to:

  1. Kamień naddziąsłowy – pojawia się w początkowym momencie powstawania osadu nazębnego, zauważalny jest jako białe plamki na zębach, które pojawiają się najczęściej na granicy zęba lub w górnej jego części przy dziąśle.
  2. Kamień poddziąsłowy – powstaje w wyniku bagatelizowania kamienia naddziąsłowego, pierwotnie biały osad zamienia się w twardą powłokę, która rozprzestrzenia się na zębach tworząc trudną do usunięcia powłokę, w wielu przypadkach tworzy stan zapalny, który z kolei powodować może resopcję kości i powstawania wspomnianej wcześniej paradontozy.

uzębienie

Uciążliwe krwawienie dziąseł

Jednym z najbardziej uciążliwych i kłopotliwych następstw kamienia nazębnego jest krwawienie dziąseł. Początkowo problem pojawia się jedynie przy szczotkowaniu zębów, w późniejszych etapach dziąsła robią się czerwone i bardzo wrażliwe na nawet delikatne bodźce a każde nawet drobne naruszenie powoduje krwawienie. Następstwa mogą być różne, rozwijający się stan zapalny często przeobraża się w paradontozę w przypadku zębów najbardziej rozchwianych z brakiem możliwości ratowania, dentysta zadecyduje i ich usunięciu.

Jakie są etapy usuwania kamienia nazębnego?

Prawidłowe usunięcie kamienia nazębnego może zostać przeprowadzone jedynie przez doświadczonego dentystę, który odpowiednio przeprowadzi kolejne etapy i wybierze najskuteczniejsze metody leczenia. W zależności od tego jak bardzo zaawansowany jest problem, specjalista zdecyduje o ilości zabiegów i kolejnych etapach leczenia. Zabiegi najczęściej wykonywane w gabinetach stomatologicznych to:

SKALING

Pierwszym i najczęściej stosowanym zabiegiem jest Skaling, przeprowadzany za pomocą skalera ultradźwiękowego. Urządzenie emituje drgania i wibracje na powierzchni zęba. Takie działanie ma na celu rozbicie powstałego kamienia nazębnego i dokładne wypłukanie go z jamy ustnej i powierzchni zębów. Czy skaling boli? Oczywiście, że nie.

Piaskowanie zębów

Ta metoda dentystyczna stosowana jest w przypadku gdy dotarcie do określonych obszarów zęba jest utrudnione. Dentyści często decydują się na wykonanie takiego zabiegu w przypadkach gdy pacjent posiada aparat ortodontyczny, zęby są potłuczone lub krzywe. Zabieg piaskowania zębów jest w pełni bezpieczny dla szkliwa i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Urządzenie delikatnie przesuwa się po powierzchni zęba, usuwając powstały osad i nie powodując żadnych zarysowań powierzchni zęba.

Polerowanie zębów

Dentysta wykonuje polerowanie zębów za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej dentystycznej pasty polerskiej, która nakładana jest za pomocą miękkiej szczoteczki nylonowej. Zabieg ma na celu nie tylko wygładzenie powierzchni zęba ale również wzmocnienie i zapobieganie przed powstaniem próchnicy.

Laseroterapia biostymulująca

Zabieg przyspieszający procesy regeneracyjne zęba, stosowany po zakończeniu wszystkich kolejnych etapów usuwania kamienia nazębnego. Jest całkowicie bezbolesny, jego wykonanie ma na celu złagodzenie podrażnień dziąseł i zębów. Po laseroterapii dziąsła szybciej się goją, zniwelowane zostaje również ryzyko powstawania stanów zapalnych i powikłań.

usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego – czy boli?

Czy usuwanie kamienia boli? Jest to jedno z najczęściej zadawanych przez pacjentów pytań przed wizytą u dentysty. Gabinet stomatologiczny w dużej mierze kojarzy się nam z dyskomfortem a każdą konieczność wykonania zabiegów traktujemy z dużą dozą ostrożności i umiarkowanym zaufaniem. Zabiegi usuwania kamienia nazębnego są zazwyczaj całkowicie bezbolesne, lekki dyskomfort możesz poczuć jeżeli masz problem z nadwrażliwością zębów a Twoje dziąsła wykazują tendencję do cofania się i odsłaniania szyjek zębów. Nowoczesna stomatologia daje nam wiele możliwości a powszechna opinia o odczuwanym dużym bólu podczas zabiegów w dużej mierze staje się już przeszłością. O tym jak bardzo odczujesz skutki zabiegu decyduje przede wszystkim wybór odpowiedniego dentysty i to jaka będzie intensywność usuwania kamienia. Osoby mające zadbane zęby nie powinny odczuć żadnych skutków ubocznych. Zarówno samo usuwanie kamienia nazębnego jak i piaskowanie jest całkowicie bezbolesne. Nie ma żadnego powodu aby bać się zabiegu, na fotelu dentystycznym możemy usiąść spokojnie i bez obaw.

Ile trwa zabieg usuwania kamienia nazębnego?

Czas trwania zabiegu uzależniony jest od stanu zębów i ilości kamienia. Zazwyczaj usuwanie kamienia nazębnego trwa od 20 do 30 min a razem z piaskowaniem ok. 40-50 minut w zależności od ilości osadu nazębnego.

Usuwanie kamienia nazębnego – kiedy można jeść?

Po usuwaniu kamienia nazębnego należy przez 2-3 godziny powstrzymać się przed spożywaniem pokarmów i piciem napojów. Ważne aby przez 24h nie pić napojów gazowanych i soków owocowych a także powstrzymać się od spożywania kwaśnych czy ostrych potraw. Dentyści przestrzegają również przed piciem i jedzeniem produktów, które mogą powodować barwienie. Dodatkowo w dniu zabiegu możesz odstąpić od szczotkowania zębów a jamę ustną przepłukać jedynie wodą. U niektórych osób może wystąpić nadwrażliwość zębów, która utrzyma się do około tygodnia po usuwaniu kamienia nazębnego.

Ile to kosztuje usuwania kamienia nazębnego?

Ceny usuwania kamienia nazębnego mogą być zróżnicowane i zależne od konkretnego gabinetu. Każdy dentysta czy to w Krakowie czy Warszawie dysponuje określonym cennikiem, a ceny za kolejne etapy przedstawione są osobno – tak więc usuwanie kamienia nazębnego będzie kosztować przykładowo 40 – 60 zł ale koszt piaskowania to już dodatkowe 50 – 60 zł. Koszt zabiegu może zostać przedstawiony również całościowo i choć cena w takim przypadku wydawać może się zbyt wygórowana w wielu przypadkach jeżeli policzymy sobie osobne ceny poszczególnych etapów taka opcja okaże się tańsza. Ceny z którymi spotkamy się za kolejne etapy zabiegu to najczęściej:

  • Skaling – jeden łuk – ok. 40 – 70 zł
  • Piaskowanie – 1 łuk – ok. 50 – 70 zł
  • Skaling + piaskowanie – 90 – 150 zł
  • Skaling + piaskowanie + fluoryzacja – ok. 300 zł

Pacjent ma możliwość raz w roku skorzystania z bezpłatnego usuwania kamienia nazębnego na NFZ, terminy oczekiwania na wizytę są jednak dość odległe, więc jeżeli zależy ci na czasie lepiej zapisz się na zabieg prywatnie.

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, w większości przypadków zupełnie bezbolesny, wizyta u dentysty nie powinna więc wzbudzać w nas stresu i nieprzyjemnych emocji. W żadnym wypadku nie powinniśmy zwlekać z wizytą u dentysty, brak odpowiedniej reakcji może powodować dużo poważniejsze skutki zdrowotne, których usunięcie nie będzie już tak proste.