Odżywki na siłownię – suplementy dla początkujących
Zawartość podstrony
Pojawienie się aktywności fizycznej i rozpoczęcie treningów jest najczęściej intensywnym bodźcem dla organizmu, by powoli i równo budować masę mięśniową przy jednoczesnym redukowaniu tkanki tłuszczowej. Aby regeneracja była poprawna, warto wprowadzić podstawową suplementację, która będzie uzupełniać składniki w diecie.
Kiedy należy wprowadzić suplementy diety?
Suplementy na siłownię należy wprowadzić, wtedy kiedy nie udaje zapewnić się pełnej palety mikro- i makroskładników w diecie. Mówiąc inaczej, odżywki na siłownię należy wprowadzić, kiedy osoba trenująca nie jest w stanie zapewnić wystarczającej podaży białek, węglowodanów i tłuszczy. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z treningami, motywacyjną odżywką może być kofeina przyjmowana w formie przedtreningowej odżywki. Przedtreningówka ma za zadanie zwiększać możliwości wysiłkowe organizmu i jej aktywność zależy od składu suplementu. Dzięki takiej odżywce można wykonać cięższy trening niż zazwyczaj – jednak początkowo warto skupiać się przede wszystkim na technice wykonywanych ćwiczeń. Kiedy są one wykonywane prawidłowo, przy suplemencie przyjmowanym przed treningiem, można wykonać dłuższe serie ćwiczeń.
Jakie suplementy diety powinny stosować osoby początkujące na siłowni?
Kiedy ustalony już będzie plan żywieniowy i treningowy oraz zostaną przeprowadzone pierwsze zmiany w dotychczasowym stylu życia, można stopniowo wprowadzać suplementację. Pierwsze odżywki na siłownię powinny zawierać wysokie stężenie witamin i minerałów, ponieważ aktywność fizyczna zwiększa zużycie mikroskładników. Rekomendowane jest przyjmowanie preparatów bogatych w magnez, sód, potas, żelazo, wapń, witaminę D3, A, E oraz z grupy B. Dla własnej wygody można także suplementować się gotowymi kompletami witamin i minerałów. Odżywki na siłownię zakupione w pierwszej kolejności powinny opierać się na białku, które można w prosty sposób przygotować przed lub po treningu. Podaż białek przynosi efekty zarówno na etapie budowania masy, jak i w czasie redukcji tkanki tłuszczowej. Na początek najlepiej wybrać białko serwatkowe, chyba że dieta narzuca silne ograniczenie kaloryczności posiłków – w takim przypadku rekomendowane są izolaty i hydrolizaty. Naturalne źródła białka przyswajanego z posiłków znajdują się w piersi z kurczaka, wołowinie, mięsie królika, rybach i twarogu i to właśnie wokół tych składników powinien być budowany codzienny jadłospis. Osoby nowe na siłowni mogą także korzystać z suplementacji BCAA, czyli trzech aminokwasów: leucytyny, izoloeucyny i wazeliny, które nie pozwalają na mikrourazy mięśniowe.
Które odżywki nie są wskazane dla osób początkujących na siłowni?
Należy uważać na przyjmowanie kreatyny, ponieważ nie jest ona dostosowana dla osób, które dotychczas nie uprawiały żadnej aktywności fizycznej. Co prawda monohydrat kreatyny wyraźnie wpływa na zdolności wysiłkowe, jednak tylko u osób które są już zaawansowane w treningach na siłowni. Wysokokaloryczne odżywki w stylu gainerów powinny być suplementowane wyłącznie przez osoby z bardzo szybką przemianą materii, które mają trudności z przybieraniem na wadze – czyli tak zwanych ektomorfików.
Osoby początkujące w aktywności fizycznej, które chcą przyjmować odżywki na siłownię, powinny pamiętać, że najważniejsza jest regularność, dobra technika ćwiczeń oraz zbilansowany jadłospis. Dopiero po wdrożeniu tych zmian w życie, można stosować odżywki, które pomogą w rzeźbieniu sylwetki lub budowaniu masy ciała. Regularne treningi w siłowni rozbudowują także siłę i wytrzymałość. Warto poznać własne możliwości i ograniczenia, żeby pod odpowiednie potrzeby dobrać suplementy na siłownię.