Objawy udaru mózgu

Objawy udaru mózgu

Objawy udaru mózgu niedokrwiennego i krwotocznego.

Udar mózgu – objawy

Udar niedokrwienny – objawy:

  • niedowład twarzy lub kończyn po jednej stronie ciała
  • osłabienie czucia lub drętwienie po jednej stronie ciała
  • niemożność mówienia lub niewyraźna mowa
  • zaburzenia widzenia
  • zawroty głowy
  • zaburzenia świadomości
  • amnezja
  • urojenia

W przypadku udaru krwotocznego pierwszymi objawami są silne bóle głowy oraz nudności i drgawki. Może dojść do utraty przytomności w przeciągu kilku minut oraz niedowład po jednej stronie ciała. Widoczne jest opadanie kącika ust po stronie porażonej. Udar krwotoczny mózgu o niewielkim nasileniu może powodować również zaburzenia czucia, niedowidzenie. Ogólnie objawy udaru krwotocznego są podobne do objawów udaru niedokrwiennego, ale zazwyczaj bardziej intensywne. Wspomniany nagły silny ból głowy jest objawem charakterystycznym dla udaru krwotocznego. Należy zaznaczyć, że wymieniane tutaj objawy nie muszą wystąpić wszystkie równocześnie u konkretnego chorego. Katalog objawów towarzyszących udarowi jest zresztą znacznie szerszy.

Chorzy na udar mózgu mogą cierpieć na depresję, która może utrudniać leczenie i rehabilitację z uwagi na obojętność pacjenta. Mogą występować napady padaczkowe, nawet do kilkunastu miesięcy po wystąpieniu udaru. Obydwie choroby towarzyszące powinno się leczyć. Inny objaw to napady płaczu lub śmiechu niezależne od woli chorego.

Nasilenie objawów udaru mózgu, wielkość i umiejscowienie obszaru mózgu, który uległ uszkodzeniu, rodzaj udaru (niedokrwienny, czy krwotoczny), występowanie innych chorób – to wszystko ma wpływ na przebieg leczenia i rehabilitacji.

Przemijające niedokrwienie mózgu (TIA) – mały udar mózgu

Jest to tzw.  mały udar mózgu, który daje podobne objawy ja udar właściwy (dokonany), ale mijają one zwykle po kilkunastu minutach do 1 godziny, a maksymalnie po upływie jednej doby. Trzeba go traktować jako ostrzeżenie i zgłosić się do lekarza. Objawy udaru ostrzegawczego miało 20% osób chorujących na udar dokonany.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (7 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...