Zdrowe odżywianie

Diety proponowane na stronach internetowych opierają się przede wszystkim na eliminowaniu różnych produktów, uznawanych przez autorów za szkodliwe. Czy tak jest rzeczywiście? Czy na pewno jest to zdrowe odżywianie? Warto sprawdzić zalecenia diety, którą chcemy zastosować z zaleceniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia).

WHO dla Europy zwraca uwagę na niezdrową dietę, nadwagę i otyłość, które sprzyjają rozwojowi wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, niektórych nowotworów i chorób układu krążenia. Choroby te powodują większość zgonów w naszym regionie. Badania prowadzone w różnych krajach wskazują na zbyt duże zużycie cukru, soli, tłuszczów trans, tłuszczów nasyconych, co prowadzi do dostarczania organizmowi zbyt dużo energii. Jednocześnie spożycie owoców, warzyw i produktów zbożowych pełnoziarnistych jest zbyt niskie. W efekcie rośnie liczba osób z nadwagą lub otyłością, która pogarsza jakość życia i może je skrócić (źródło www.euro.who.int). Zdrowe odżywianie wg WHO nie wymaga jakichś szczególnych wyrzeczeń, jest proste i oparte na lokalnych produktach.

BMI

WHO zaleca sprawdzić wskaźnik BMI (Body Mass Index), dzięki któremu każdy może sprawdzić, czy ma nadwagę.

Body mass index chart pl

12 kroków zdrowego jedzenia – zalecenia WHO Europe

  1. Dieta powinna być oparta na różnych produktach spożywczych, głównie pochodzenia roślinnego, zamiast zwierzęcego.
  2. Kilka razy dziennie jedz chleb i inne produkty pełnoziarniste, makarony lub ryż.
  3. Kilka razy dziennie jedz warzywa i owoce, najlepiej lokalne, świeże w ilości minimum 400g dziennie.
  4. Utrzymuj masę ciała w granicach 18,5-25 BMI dzięki aktywności fizycznej o różnym stopniu nasilenia.
  5. Ogranicz spożycie tłuszczów do maksimum 30% dziennego zapotrzebowania na energię, tłuszcze nasycone zastępuj nienasyconymi.
  6. Zastępuj tłuste mięso i produkty mięsne przez produkty z ziaren, rośliny strączkowe, soczewicę, ryby, drób i chude mięso.
  7. Stosuj mleko i produkty mleczne (kefir, kwaśne mleko, jogurt, ser) o niskiej zawartości tłuszczu i soli.
  8. Wybieraj żywność o niskiej zawartości cukru lub wolnej od cukru, ograniczaj spożycie słodyczy i słodzonych napojów.
  9. Wybieraj żywność o niskiej zawartości soli. Całkowite spożycie soli nie powinno przekraczać 5g na dobę (łyżeczka soli), włączając w to sól w chlebie i żywności przetworzonej, peklowanej i konserwowanej. Jodowanie soli powinno się stosować w regionach, gdzie występuje problem z niedoborem jodu.
  10. WHO nie wprowadza limitów spożycia alkoholu, wskazując, że im mniej tym lepiej, a najlepiej wcale, na co są dowody.
  11. Przygotowuj jedzenie w sposób higieniczny i bezpieczny, zmniejszając ilość dodawanego tłuszczu poprzez gotowanie, gotowanie na parze, pieczenie lub użycie kuchenki mikrofalowej.
  12. WHO zaleca karmienie wyłącznie piersią do 6 miesięcy życia i wprowadzenie odpowiednich pokarmów uzupełniających dla dzieci w wieku około 6 miesięcy. Karmienie piersią powinno być kontynuowane przez pierwsze 2 lata życia.