Objawy zawału serca

Zawał serca (zawał mięśnia sercowego, atak serca) powstaje, gdy zamknięte zostaje naczynie wieńcowe, czyli tętnica doprowadzająca krew do serca i część mięśnia sercowego ulega martwicy. Najczęściej przyczyną zamknięcia tętnicy jest zaawansowana miażdżyca tętnic wieńcowych. Blaszka miażdżycowa powstała z odkładania się „złego” cholesterolu LDL powoduje zwężenie światła tętnicy, a nawet niedrożności. Przepływ krwi zostaje ograniczony, a chory odczuwa duszności. Proces odkładania blaszki miażdżycowej powoduje osłabienie ścianek tętnicy, która pękają, a krew wypływająca z pęknięcia zaczyna krzepnąć. Skrzep powoduje dalsze zmniejszenie światła tętnicy, ograniczenie przepływu krwi i w efekcie zawał serca.

defibrylator

Zawał serca – objawy

  • ból w klatce piersiowej za mostkiem – narastający z czasem ból to najbardziej typowy objaw zawalu mięśnia sercowego, który występuje u ok. 80% chorych. Zawał serca bez bólu występuje zazwyczaj u osób w starszym wieku i chorych na cukrzycę. Ból w czasie zawału serca jest podobny do bólu wieńcowego (objaw choroby niedokrwiennej), ale w przeciwieństwie do niego trwa ponad 20 minut, występuje również w czasie spoczynku i nie ustaje po podaniu nitratów.
  • duszność – objaw zawału serca występujący u osób w starszym wieku i w przypadku rozległego zawału serca

Inne objawy zawału mięśnia sercowego

W razie wystąpienia podobnych objawów i podejrzenia zawału, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Czas reakcji jest ważny, im szybciej chory trafi do szpitala tym jego szanse na wyzdrowienie (albo przeżycie) są większe.