serce

Objawy zawału serca

Zawał serca (zawał mięśnia sercowego, atak serca) powstaje, gdy zamknięte zostaje naczynie wieńcowe, czyli tętnica doprowadzająca krew do serca i część mięśnia sercowego ulega martwicy. Najczęściej przyczyną zamknięcia tętnicy jest zaawansowana miażdżyca tętnic wieńcowych. Blaszka miażdżycowa powstała z odkładania się „złego” cholesterolu LDL powoduje zwężenie światła tętnicy, a nawet niedrożności. Przepływ krwi zostaje ograniczony, a chory odczuwa duszności. Proces odkładania blaszki miażdżycowej powoduje osłabienie ścianek tętnicy, która pękają, a krew wypływająca z pęknięcia zaczyna krzepnąć. Skrzep powoduje dalsze zmniejszenie światła tętnicy, ograniczenie przepływu krwi i w efekcie zawał serca.

defibrylator

Zawał serca – objawy

  • ból w klatce piersiowej za mostkiem – narastający z czasem ból to najbardziej typowy objaw zawalu mięśnia sercowego, który występuje u ok. 80% chorych. Zawał serca bez bólu występuje zazwyczaj u osób w starszym wieku i chorych na cukrzycę. Ból w czasie zawału serca jest podobny do bólu wieńcowego (objaw choroby niedokrwiennej), ale w przeciwieństwie do niego trwa ponad 20 minut, występuje również w czasie spoczynku i nie ustaje po podaniu nitratów.
  • duszność – objaw zawału serca występujący u osób w starszym wieku i w przypadku rozległego zawału serca

Inne objawy zawału mięśnia sercowego

W razie wystąpienia podobnych objawów i podejrzenia zawału, należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Czas reakcji jest ważny, im szybciej chory trafi do szpitala tym jego szanse na wyzdrowienie (albo przeżycie) są większe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 głosów, średnia ocen: 5,00 z 5)
Loading...