Jakie objawy daje udar mózgu? Jakie badania się przeprowadza, aby go stwierdzić?

Udar mózgu może mieć dramatyczne konsekwencje i wbrew obiegowym sądom nie zagraża jedynie osobom w podeszłym wieku. Udar mózgu może ponadto często wystąpić jako tzw. cichy udar, który bywa zapowiedzią właściwego udaru mózgu z licznymi objawami klinicznymi i powikłaniami. W jaki sposób objawia się udar mózgu i kto jest na niego szczególnie narażony? Jakie badania pozwalają wykryć udar? Podpowiadamy, co warto wiedzieć o udarze, by zmniejszyć szansę na jego wystąpienie.

Objawy udaru mózgu i jego skutki

Udar mózgu może przejść nawet młoda osoba, chociaż przywykliśmy myśleć o udarze jako zagrożeniu dla osób starszych. Udar pojawia się w wyniku zatrzymania dopływu krwi do jakiejś części mózgu i jej niedotlenienia (udar niedokrwienny) lub wylewu krwi do struktur mózgu (udar krwotoczny). W obu przypadkach dochodzi do uszkodzenia komórek nerwowych w mózgu, a w konsekwencji zaburzenia jego pracy. Udar mózgu może mieć lekki przebieg, ale jego skutki mogą mieć też poważny i trwały charakter, a nawet doprowadzić do kalectwa lub śmierci.

Udar mózgu zwykle trudno przeoczyć, ponieważ towarzyszą mu charakterystyczne symptomy, np. odrętwienie jednej strony twarzy (w tym typowe opadaniem kącika ust), zaburzenia czucia w rękach, niedowład kończyn czy kłopoty z mówieniem. Objawy udaru mogą być zresztą różne, a zależy to od miejsca, w którym doszło do uszkodzeń. Udar może manifestować się więc również problemami z pamięcią oraz różnymi czynnościami poznawczymi, np. pisaniem, liczeniem, zaburzeniami równowagi, niewyraźnym widzeniem, dezorientacją, utratą świadomości.

Udar można również przejść i nie dostrzec jego objawów. Żadnych poważnych dolegliwości nie wywołuje bowiem tzw. cichy udar mózgu, który według naukowców zdarza się wielokrotnie częściej niż udar mózgu połączony z wystąpieniem objawów klinicznych. Cichy udar mózgu pozostawia jednak ślady w centralnym układzie nerwowym, które ujawniają badania obrazowe, np. tomografia mózgu czy rezonans magnetyczny mózgu. Nawet nieznaczne, ale skumulowane uszkodzenia mogą ostatecznie doprowadzić do poważnych dysfunkcji, np. do upośledzenia zdolności poznawczych. Co szczególnie istotne, cichy udar mózgu często bywa zapowiedzią poważniejszego w skutkach udaru.

Jak rozpoznaje się udar mózgu?

Udar mózgu diagnozuje się poprzez obrazowe badania diagnostyczne, które pozwalają wykryć i ocenić uszkodzenia w obrębie poszczególnych obszarów mózgu. Najczęściej w przypadku podejrzenia udaru wykonywana jest więc tomografia mózgu oraz rezonans magnetyczny mózgu. Zarówno tomografia komputerowa mózgu, jak i rezonans mózgu to bardzo precyzyjne i nieinwazyjne badania umożliwiające ujawnienie nawet najmniejszych nieprawidłowości i zmian, również tych pozostawionych przez wspomniany cichy udar. Zdarza się nawet, że to właśnie tomografia czy rezonans magnetyczny głowy wykonane z innych powodów, stają się ostrzeżeniem przed udarem, gdy wykażą u badanego uszkodzenia potwierdzające nieuświadomione przebycie bezobjawowego cichego udaru.

Tomografia komputerowa głowy i rezonans magnetyczny wykonane przez fachowców i na odpowiednio czułym nowoczesnym sprzęcie są nieocenione zarówno w diagnostyce, jak i profilaktyce udaru mózgu. Tego rodzaju badania o najwyższym standardzie bezpieczeństwa i precyzji dostępne są w placówkach firmy Affidea, specjalizującej się w nowoczesnych badanych obrazowych, jakimi są m.in. tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Warto pamiętać, że udar zagraża każdemu, a osoby palące, otyłe, prowadzące siedzący tryb życia i osoby dojrzałe są bardziej na niego narażone. Udar mózgu może też pojawić się w związku z nadciśnieniem, cukrzycą, miażdżycą czy zaburzeniami krzepnięcia. Osoby ze wspomnianych grup ryzyka powinny w ramach profilaktyki szczególnie zadbać o zdrowy styl życia, regularnie się badać i odpowiednio się odżywiać.