Ból nerek – objawy

Choroby nerek występują coraz częściej, ale możliwości diagnozowania chorej nerki są coraz lepsze. Bóle nerek to jeden z objawów, często mylony z bólem pleców.

Ból nerki

Bóle nerki może być pomylony z bólem pleców (bólem kręgosłupa) i może być bagatelizowany, jeśli nie ma innych objawów. Różnice są dosyć duże, ale trzeba zacząć od pytania: gdzie są nerki? Nerki w ciele człowieka rozmieszczone są po obydwu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i pod wątrobą, na wysokości dwóch ostatnich kręgów piersiowych i trzech pierwszych kręgów lędźwiowych, lewa nerka nieco wyżej. Położenie nerek to przyczyna, dla której ból nerek jest mylony z bólem pleców. Różnice są istotne, ponieważ ból pleców lub ból kręgosłupa promieniuje pionowo wzdłuż nerwu kulszowego aż do łydek, albo do karku.

Ból nerek rozchodzi się poziomo, promieniując od jednej lub drugiej nerki do środka. Ból kręgosłupa może być związany z uciskiem na rdzeń kręgowy, jest to tępy ból, który nie ustępuje szybko. Ból nerek może mieć charakter ostrego pulsującego bólu związanego z zatrzymaniem moczu (kolka nerkowa). Trudno diagnozować chorobę nerek w oparciu o ból, konieczna jest wizyta u lekarza. Prawidłowe działanie nerek ma wpływ na cały organizm, dlatego w przypadku podejrzenia choroby nerek, konieczne jest szybka i dokładna diagnoza, a później leczenie.

Przyczyny bólu nerek

  • ostre zapalenie nerek
  • kolka nerkowa przy kamicy nerkowej
  • nowotwór nerki
  • torbiel nerki
  • nagromadzenie moczu w nerce

Trudno diagnozować chorobę nerek w oparciu o ból, konieczna jest wizyta u lekarza. Prawidłowe działanie nerek ma wpływ na cały organizm, dlatego w przypadku podejrzenia choroby nerek, konieczne jest szybka i dokładna diagnoza, a później leczenie.

Objawy choroby nerek

Jest szereg objawów, które mogą wskazywać na chorobę nerek:

Nefrolog – lekarz od nerek

Nefrolog to lekarz specjalista od chorób nerek, jedna ze specjalności internistycznych. Jeżeli podejrzewana jest choroba nerek to trzeba zrobić podstawowe badania, z którymi najlepiej iść do nefrologa:

Nefrolog może zlecić dalsze badania:

  • USG
  • scyntygrafia
  • Urografia (RTG układu moczowego z kontrastem)

Jeżeli pacjent ma nadciśnienie, to trzeba zabrać ze sobą książeczkę z pomiarami ciśnienia, nefrolog zapewne wykona badanie dna oka. Nefrolog może zlecić dokładniejsze badania krwi i moczu w celu dokładniejszej diagnozy choroby nerek i ustalenia planu leczenia.