Pierwsza pomoc przy ataku migreny. Jak pomóc osobie doświadczającej przykrych dolegliwości

Migrenowy ból głowy to jeden z najbardziej powszechnych i dokuczliwych dolegliwości neurologicznych, charakteryzujący się różnym przebiegiem. Ze względu na niejasne przyczyny powstawania choroby, leczenie jest utrudnione, ale przewiduje wiele metod, głównie farmakoterapię i domowe sposoby.

Jak rozpoznać migrenę?

Migrena to rodzaj samoistnego bólu głowy, który nie jest związany z żadnym innym schorzeniem, ale występuje w towarzystwie wielu dodatkowych nieprzyjemnych dolegliwości. Migrenowe bóle głowy charakteryzują się różnym stopniem nasilenia i częstotliwością występowania. Okresy poprzedzające właściwy atak migreny, to najlepszy czas na sięgnięcie po lek przeciwbólowy o szybkim i długim działaniu, jak Ketonal Active

Nieprzyjemne doznania odczuwane są najczęściej w jednej połowie głowy w okolicy oczodołu, za okiem i opisywane jako pulsacyjne.  Zespół objawów związanych z migreną obejmuje przede wszystkim nudności i wymioty, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy, łzawienie, ogólne osłabienie, a także wiele zaburzeń związanych z widzeniem, jak mroczki, światłowstręt, podwójne widzenie, obniżona ostrość wzroku, a nawet całkowita krótkotrwała ślepota. Nierzadko obserwuje się również afazję. Epizody migrenowe dzielą się na kilka etapów, dzięki czemu można rozpoznać zbliżające się problemy i podjąć wczesną interwencję, aby złagodzić przebieg ataku. 

Okres zapowiadający pojawia się zwykle na kilka dni lub godzin przed właściwą migreną. Wówczas można zauważyć spadek nastroju, apetytu i aktywności. W dalszym etapie może pojawić się tzw. aura, czyli zespół objawów indywidualnych dla każdego chorego, najczęściej obejmujący trudności w mówieniu, drżenie i paraliże rąk oraz migoczący obszar w polu widzenia i zaburzenia perspektywy. Objawy związane z atakiem migreny zazwyczaj trwają od 4 do 72 godzin. Po tym czasie dokucza najczęściej uczucie zmęczenia. Ze względu na niejednoznaczną etiologię choroby, leczenie jest utrudnione, ale poza farmakoterapią przewiduje wiele nieinwazyjnych metod.

Pierwsza pomoc przy ataku migreny

Kiedy środki przeciwbólowe zostały podane, warto wówczas zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i relaks. Na ból głowy najlepsza będzie nie tylko chłodna niegazowana woda popijana małymi łykami, ale również sok owocowy lub napój, które podniosą poziom cukru. Warto również odpocząć w zaciemnionym, cichym i dobrze przewietrzonym pomieszczeniu. Obciążonej migreną osobie, należy zapewnić jak najlepsze warunki do snu lub poleżenia w samotności. Aby zminimalizować docierające do pokoju bodźce świetlne czy dźwiękowe, warto założyć opaskę na oczy oraz włożyć stopery do uszu, zamknąć drzwi do pokoju i przyciszyć grający telewizor w salonie. Ulgę może również przynieść zimny kompres na czoło, oczy i skronie. Cennym narzędziem jest również masaż głowy i aromaterapia. W zależności od preferencji chorego można zadbać o inne formy relaksacji. Dużym uznaniem cieszy się muzykoterapia z zastosowaniem spokojnych melodii lub dźwięków natury, jak szum fal i deszczu, odgłosy zbliżającej się burzy czy płonącego ogniska.