Parestezja – mrowienie i drętwienie palców rąk i nóg

Mrowienie i drętwienie palców rąk i nóg — tzw. parestezja (inaczej czucie opaczne), połączona czasami z uczuciem gorąca lub zimna — dość często pojawia się po spędzeniu dłuższego czasu w jednej, wymuszonej pozycji ciała. Odrętwienia mogą zdarzyć się nawet w łóżku po nocy leżenia albo przy dłuższym stanu lub siedzeniu. Należy koniecznie zmienić pozycję ciała, rozruszać zdrętwiałe palce rąk lub nóg.

Parestezja – badanie

Jeżeli tak sytuacja utrzymuje się dłużej i pojawia się niekoniecznie w wyżej opisanych sytuacjach, koniecznie należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu celem przeprowadzenia badań i potwierdzenia lub wykluczenia różnych przyczyn takich objawów. Lekarz zbada nas, sprawdzi ciśnienie krwi, zleci na pewno podstawowe badania krwi takie jak morfologia, poziom cukru, jonogram (poziom – potas, magnez, sód), jeżeli będzie potrzeba to zdjęcie rtg (w przypadku podejrzenia dolegliwości ze strony kręgosłupa). Lekarz zapyta też o przyjmowane leki, bo to one też mogą być przyczyną tych dolegliwości i wystarczy je zmienić (np. Tertensif SR przyjmowany na nadciśnienie działa moczopędnie i może wypłukiwać minerały, szczególnie magnez i potas z organizmu).

Parestezja – leczenie

Większość przyczyn tych dolegliwości można leczyć lub je wyeliminować. Zdarza się, że chorzy na nowotwory, przyjmujący chemioterapię mają również takie dolegliwości i mijają one po zakończeniu leczenia. Przyczyny mogą leżeć po stronie uszkodzeń nerwów obwodowych, jak i centralnego układu nerwowego. Często parestezje dotyczą jednej lub kilku kończyn, tułowia także twarzy (szczególnie przy stwardnieniu rozsianym). Mogą powstać przy zakażeniu drobnoustrojami chorobotwórczymi, jak i przy chorobach zakaźnych tężcu i wściekliźnie. Czasem przy zaburzeniach psychicznych i nerwicach lekowych również występują podobne objawy. Dlatego tak ważne jest zgłoszenie się do lekarza.