Jak uchronić się przed udarem mózgu – 6 kroków

Sprawdź, czy grozi Ci udar mózgu?

Uwaga ANKIETA – Twierdząca odpowiedz, choćby na jedno z pytań oznacza, że ryzyko w Twoim przypadku jest wyższe niż przeciętne:

1. Czy masz za sobą przemijający atak niedokrwienny TIA (tzn.objawy uszkodzenia mózgu, które ustąpiły po 24 godzinach)?
2. Czy przeszedłeś pełen udar z konsekwencjami (np. niedowład)?
3. Czy jesteś mężczyzną powyżej 55 lat?
4. Czy w Twojej rodzinie były przypadki udaru?
5. Czy chorujesz na cukrzycę lub nadciśnienie?

Jak uchronić się przed udarem mózgu – 6 kroków

Działania te pomogą Ci zapobiec nieoczekiwanemu atakowi tej choroby, a przynajmniej zmniejszyć jego skutki.

KROK 1 – Poznaj swoje ryzyko

Dowiedz się, która z postaci udaru Ci zagraża (udar niedokrwienny, udar krwotoczny). Od tego zależy dalszy sposób postępowania.

Niektóre metody profilaktyczne mogą zmniejszyć ryzyko udaru np.
– zażywanie małych dawek aspiryny, regularnie, codziennie (np. polocard, acadr)
– Picie bardzo umiarkowanych dawek czerwonego wina -lampka dziennie
– Hormonalna terapia zastępcza (nie u każdej kobiety możliwa ze względów zdrowotnych)

KROK 2 – Rzuć palenie

Paląc papierosy (biernie także) zwiększamy dwukrotnie ryzyko udaru zwłaszcza niedokrwiennego. Zerwanie z nałogiem powoduje zmniejszenie ryzyka udaru prawie natychmiast, a w ciągu 5 lat spada do poziomu ryzyka osób niepalących. Nikotyna podnosi ciśnienie, przyczynia się do powstania zmian w ścianach tętnic, przyspiesza ich twardnienie, a także zwiększa ryzyko ich pękania.

KROK 3 – Obniż ciśnienie krwi

Ciśnienie powyżej 140/90 mmHg poważnie zwiększa ryzyko udaru niedokrwiennego i krwotocznego. Niestety tylko co czwarta osoba z nadciśnieniem tętniczym dba o jego obniżenie. Pod wpływem wysokiego ciśnienia krwi tętnice mogą łatwo zaczopowane przez płytki miażdżycowe. Drobne tętnice mózgowe poddawane mechanicznym urazom zamykają się lub pękają. Warto często mierzyć ciśnienie, w razie jego podwyższenia udać się do lekarza, a także zmienić dietę na zdrowszą i tryb życia na bardziej aktywny, przyjmować zlecone leki na nadciśnienie.

KROK 4 – Sprawdzaj puls

U ok 15% osób z niemiarową akcją serca (migotanie przedsionków), występują udary niedokrwienne, z czego 70% to udary ciężkie. Podczas miotania przedsionków krew zalega w sercu, tworzy niewielkie skrzepliny. Kiedy silniejszy skurcz serca pchnie je do mózgu, ryzyko udaru rośnie 4-6 razy. Zapanowanie nad migotaniem przedsionków może zmniejszyć ryzyko udaru aż o 2/3.
Dalego należy regularnie mierzyć puls: tętno, można wyczuć opuszkami palców na szyi lub na nadgarstku, a najlepiej kup aparat do mierzenia ciśnienia z opcją mierzenia pulsu.

KROK 5 – Badaj się i dbaj o zdrowie

Nadwaga jest czynnikiem ryzyka dla wielu chorób: udaru mózgu, cukrzycy, nadciśnienia, zwiększeniem cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Cukrzyca przyspiesza zwężanie światła tętnic i osłabia naczynia krwionośne mózgu. Nadmiar cholesterolu oznacza, że w ścianach tętnic odkładają się niebezpieczne złogi miażdżycowe. Ruch jest wskazany, niekoniecznie jako sport, często wystarczy spacer.

KROK 6 – Informacja

Na działania ratujące funkcje mózgu po udarze mamy zaledwie 3 godziny. Dobrze byłoby zapoznać się z informacją, w którym z najbliższych szpitali na oddziale neurologii jest pododdział neurologii z pełną diagnostyką i możliwością leczenia przez całą dobę we wszystkich nagłych przypadków udaru. Warto również poznać objawy udaru, aby moc je rozpoznać u siebie lub u innych.