Sód w organizmie
Zawartość podstrony
Sód jest makroelementem, którego niedobór lub nadmiar w organizmie prowadzi do niekorzystnych objawów i rozwoju różnych schorzeń. Niedobór sodu jest rzadko spotykany, z uwagi na to, że sól kuchenna jest powszechnie stosowana do konserwowania żywności.
Rola sodu w organizmie
- reguluje gospodarkę wodną – wpływa na stan uwodnienia komórek poprzez regulacje równowagi osmotycznej w płynach ustrojowych
- sód (razem z potasem) odpowiada za prawidłowe ciśnienie osmotyczne krwi
- sód ( wraz z chlorem i potasem wpływa na równowagę kwasowo-zasadową
- sód (wraz z potasem) pozwala na transportowania aminokwasów i węglowodanów do komórek
- sód i potas wpływają na przenoszenie impulsów nerwowych przez błonę komórkową, wpływają na skurczanie i rozkurczanie komórek mięśniowych
Niedobór sodu (hiponatremia)
Najczęściej spowodowany jest przez biegunki lub wymioty, tracony jest z potem (wysiłek w upalne dni), przedawkowanie leków moczopędnych, niedoczynność tarczycy, niedoczynność kory nadnerczy, marskość wątroby, choroby nerek, niewydolność serca.
Niedobór sodu – objawy
- zaburzenia pracy serca
- bóle i zawroty głowy
- skurcze mięśni
- nudności i wymioty
- utrata przytomności
- zaburzenia orientacji
- splątanie
Długotrwały niedobór sodu jest groźny dla życia, ale zbyt szybkie uzupełnianie jego poziomu może skończyć się powikłaniami.
Nadmiar sodu (hipernatremia)
Przyczyną nadmiaru sodu w organizmie może być utrata wody w wyniku niektórych objawów innych chorób (gorączka, biegunka, wymioty, nadczynność tarczycy, hiperglikemia i inne), ale najczęściej jest nadmierne spożycie soli kuchennej w produktach wysoko przetworzonych (zawierają duże ilości soli kuchennej). Spożycie soli kuchennej nie powinno przekraczać 5g/dobę, co w przeliczeniu na sód daje 2g/dobę. Dzienne zapotrzebowanie na sód to 1,5g i spada po przekroczeniu wieku 50 lat.
Nadmiar sodu – objawy
Nadmiar sodu prowadzi do zaburzeń pracy serca oraz rozwoju nadciśnienia tętniczego krwi. Nieleczone nadciśnienie tętnicze to częsta przyczyna zawału serca oraz udaru mózgu. Inne objawy nadmiaru sodu:
- osłabienie mięśni
- kołatanie serca
- bóle głowy
- rozdrażnienie
- nudności
- silne pragnienie
- obrzęki
- powstawanie kamieni nerkowych (nadmiar sodu powoduje zwiększenie wydalania wapnia z moczem).