Neurolog – specjalista od układu nerwowego

Neurologia to dziedzina medycyny, która zajmuje się schorzeniami w obrębie układu nerwowego. Neurolodzy pomagają zarówno dzieciom, jak i dorosłym, przyjmują pacjentów w ramach NFZ, w prywatnych gabinetach i szpitalach. Jakie choroby leczy neurolog? Kiedy warto się do niego zgłosić?

Kiedy udać się do neurologa?

Z usług neurologa korzysta coraz więcej osób. Życie w ciągłym stresie, brak ruchu, zła dieta powoduje, że ludzie cierpią na różnego rodzaju schorzenia związane z układem nerwowym. W przypadku, gdy pojawią się niepojące objawy, nie należy czekać z wizytą u neurologa. Zaniedbania mogą mieć groźne dla życia skutki. Do wizyty u specjalisty powinny skłonić takie symptomy jak:

  • zawroty i nawracające bóle głowy,
  • niedowłady kończyn,
  • bóle kręgosłupa,
  • zaobserwowanie zaburzeń równowagi, zaburzeń pamięci czy zaburzeń snu,
  • osłabienie siły mięśniowej,
  • skurcze i drżenie mięśni,
  • zaburzenia czucia,
  • szumy uszne;
  • utrata przytomności i omdlenia,
  • nieprawidłowa praca zwieraczy,
  • nietypowe, niezdiagnozowane bóle.

Niektóre objawy mogą być wynikiem urazów, infekcji lub zatruć, ale zawsze warto je skonsultować. Może się  okazać, że są wywołane przez wrodzone wady genetyczne i rozwijające się guzy, a w tym wypadku wczesna diagnostyka jest bardzo ważna. Dobry neurolog pracuje m.in. w rewolucji59.pl/neurolog-lodz. Pacjenci mogą liczyć na szybkie terminy oraz skuteczną diagnostykę. 

Jakie choroby leczy neurolog w Łodzi?

Liczba chorób, jakie leczy neurolog w Łodzi, jest bardzo długa. Specjalista konsultuje i diagnozuje dzieci i dorosłych. Najczęściej leczone choroby tomigrenapadaczkastwardnienie rozsiane, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, neuropatie, zaburzenia pamięci, zaburzenia równowagi, niedowłady kończyn, dolegliwości bólowe kręgosłupa, rwa kulszowa, encefalopatia wątrobowa. Lekarz neurolog zajmuje się także zaburzeniami snu, zaburzeniami pamięci czy postępującym otępieniem. Diagnozuje i leczy m.in. chorobę Parkinsona i chorobę Huntingtona. Pomaga pacjentom po udarze mózgu, zapaleniu rdzenia, mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych, a także zajmuje się kwalifikacją do leczenia zachowawczego i chirurgicznego schorzeń układu nerwowego. Specjaliści z zakresu neurologii zajmują się również oceną rozwoju wcześniaków, noworodków, niemowląt i dzieci starszych. Lekarze neurolodzy oceniają stan pacjenta na podstawie wywiadu, badania odruchów nerwowych, mogą wykonać lub zlecić USG Dopplera, elektroencefalografię, badanie emg, rezonans czy tomograf komputerowy.  

Poradnia neurologiczna – jak wygląda wizyta?

Do wizyty u lekarza neurologa nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Ważne, aby zabrać posiadaną dokumentację medyczną, która ułatwi postawienie diagnozy. Na początku wizyty lekarz neurolog przeprowadza wywiad, a następnie wykonuje proste badania odruchów fizjologicznych. Lekarz sprawdzi sposób chodzenia, czucie powierzchniowe, prawidłowość mowy. Pacjent zostanie poproszony o dotknięcie palcem czubka nosa z zamkniętymi oczami, lekarz wykonuje również stukanie w kolano młoteczkiem. Badania są niezbędne do ocenienia, jaki rodzaj zaburzenia neurologicznego mógł wystąpić u chorego. W razie potrzeby neurolog zleca dodatkowe badania lub konsultacje u innych specjalistów.

Neurolodzy pracują w wielu gabinetach, w różnych miastach. Aby mieć pewność leczenia na najwyższym poziomie, warto wybrać specjalistę z wysokimi kwalifikacjami, dużym doświadczeniem, a także empatycznym podejściem do pacjenta. Poradnia neurologii w Łodzi oferuje kompleksowe leczenie na najwyższym poziomie. Konsultacja neurologiczna pozwoli szybko zdiagnozować problem i rozpocząć potrzebne leczenie.