Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
Zawartość podstrony
Regularne pomiary ciśnienia tętniczego to podstawa diagnozowania i leczenia.
Mierzenie ciśnienia tętniczego krwi
Pomiary ciśnienia tętniczego można i należy robić w domu, ponieważ jest to najlepszy sposób wykrycia nadciśnienia i kontroli efektów leczenia farmakologicznego lub obniżania ciśnienia poprzez zmianę stylu życia. Trzeba to robić prawidłowo, pamiętając o kilku zasadach:
- Przed pomiarem ciśnienia krwi przez co najmniej 15-30 minut powstrzymać się od wysiłku fizycznego, nie palić tytoniu, nie pić kawy, nie jeść obfitych posiłków.
- Mierzenie ciśnienia krwi wykonywać w pozycji siedzącej, bezpośrednio przed pomiarem odczekać 5-10 minut w spokoju.
- Plecy oparte, stopy na podłodze, przedramię (lewe) oprzeć na płaskiej powierzchni na wysokości serca.
- Wykonać 2-3 pomiary ciśnienia krwi w odstępach minimum 1 minuty, obliczyć średnią z pomiarów.
- Wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego krwi należy zapisywać, najlepiej w specjalnym notesie, który można otrzymać u lekarza rodzinnego (data, godzina, wyniki pomiarów ciśnienia, tętno).
Jak często mierzyć ciśnienie tętnicze?
Ciśnienie tętnicze mierzymy 2 razy dziennie, najwygodniej robić to rano, zaraz po wstaniu i wieczorem przed posiłkiem, przed zażyciem leków. Stałe pory wykonywania pomiarów ciśnienia tętniczego pozwolą na porównanie wyników pomiarów i ocenę rozwoju choroby lub efektów leczenia. Jeżeli ciśnienie normalizuje się na poziomie prawidłowym, można wykonywać pomiary co kilka dni.
Warto również wykonać dodatkowe mierzenie ciśnienia krwi w sytuacji złego samopoczucia. Można wówczas skojarzyć związek złego samopoczucia ze zbyt wysokim ciśnieniem lub nadmiernie obniżonym w wyniku zażywania leków.
Aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi
W warunkach domowych zwykle stosuje się zautomatyzowane, elektroniczne ciśnieniomierze dwóch typów:
Ciśnieniomierz nadgarstkowy
Wygodny w użyciu, tańszy, ale mniej dokładny. Mankiet ciśnieniomierza nadgarstkowego powinien być oddalony od dłoni o 1.5 cm, a dłoń skierowana do góry.
Ciśnieniomierz naramienny
Daje dokładniejsze pomiary, więc jest bardziej wiarygodny. Mankiet ciśnieniomierza zakładamy 2-3 cm powyżej zgięcia łokciowego, nad tętnicą.
Najdokładniejsze pomiary daje aparat rtęciowy, powszechnie wykorzystywany w gabinetach lekarskich. Aparaty do mierzenia ciśnienia należy okresowo sprawdzać. Warto również od czasu do czasu zmierzyć ciśnienie innym aparatem, można też zabrać własny aparat do lekarza i porównać pomiary.