Czy dieta wegańska na pewno jest zdrowa?

Dieta wegańska to jeden z kluczowych elementów stylu życia określanego mianem weganizmu. Co kryje się pod tym hasłem? Przede wszystkim dążenie do minimalizacji uczestnictwa w eksploatacji zwierząt, a docelowo – odrzucenia wszelkich produktów odzwierzęcych, tak w diecie, jak i w innych sferach życia (ubraniach, kosmetykach itp.). W weganizmie rozumianym jako sposób życia najistotniejszy jest aspekt etyczny. Jeśli zaś chodzi o dietę wegańską – decydują się na nią osoby zarówno ze względów etycznych, jak i ekologicznych czy po prostu zdrowotnych. Jakie są zalety diety wegańskiej? Jaki wpływ na nasze życie i zdrowie ma taki sposób odżywiania? Czy jedzenie w stylu wege musi być monotonne?

Przejście na dietę wegańską, to ryzyko niedoborów żywieniowych?

Każda źle zbilansowana dieta niesie za sobą ryzyko niedoborów witamin i składników mineralnych – zarówno ta, w której znajdują się mięso i nabiał, jak i ta wykluczająca pojedyncze produkty lub całe grupy produktów. Przejście na dietę wegańską nie musi więc oznaczać niedoborów żywieniowych, pod warunkiem oczywiście, że zostanie ona odpowiednio skomponowana. Osoby planujące wprowadzenie diety wegańskie powinny skorzystać z usług profesjonalnego dietetyka, najlepiej specjalizującego się właśnie w dietach wegetariańskich i wegańskich, posiadającego kompletną wiedzę na temat roślin, owoców i warzyw oraz suplementów. Dobrym pomysłem jest również stopniowe przyzwyczajanie organizmu do zmiany nawyków żywieniowych – w przypadku przechodzenia z wegetarianizmu na weganizm, poprzez sukcesywne zmniejszanie ilości spożywanego nabiału (i ewentualnie innych produktów odzwierzęcych, np. jaj) do całkowitej ich eliminacji. 

Ryzyko niedoborów w nieprawidłowo skomponowanej diecie wegańskiej

Nieprawidłowo skomponowana dieta wegańska może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, witamin i minerałów, przede wszystkim: białka i wapnia, witaminy B12, witaminy D, żelaza i cynku. Źle zbilansowana dieta, która nie zaspokaja wszystkich potrzeb organizmu może negatywnie wpływać na samopoczucie i zdrowie, powodując m.in. obniżenie energii życiowej i obniżenie nastroju, a także przyczyniając się do rozwoju anemii, krzywicy, osteoporozy czy zaburzeń miesiączkowania i zaburzeń neurologicznych. 

Suplementy i superfoods w diecie wegańskiej

Jak już wspomniano wyżej – odpowiednio ułożona dieta wegańska może zaspokoić wszystkie lub zdecydowaną większość potrzeb żywieniowych człowieka. Pomocne mogą się okazać również suplementy i produkty z kategorii superfoods. To łatwy sposób na dostarczenie organizmowi niezbędnych składników w odpowiednich ilościach oraz uzupełnienie ewentualnych niedoborów (bądź zminimalizowanie ryzyka ich wystąpienia).

Za pomocą suplementów można uzupełnić m.in. witaminę B12 i witaminę D (przede wszystkim w okresie jesienno – zimowym). Źródłem białka w diecie wegańskiej są przede wszystkim: soja, soczewica, bób, groch i fasola, a także orzechy, nasiona i produkty zbożowe. Ewentualne niedobory białka w organizmie można zniwelować sięgając po wegańskie odżwyki, np. białko sojowe, grochowe, konopne czy ryżowe. Wapń dostarczymy organizmowi spożywając rośliny strączkowe, zielone warzywa liściaste, sezam, figi i orzechy, ale również, podobnie jak białko, możemy go suplementować za pomocą odpowiednich produktów, np. kompleksów witamin czy odżywek.

Owoce i warzywa
Owoce i warzywa

Dieta wegańska a odchudzanie

Dieta wegańska jest tą, która bezdyskusyjnie sprzyja redukcji masy ciała oraz ułatwia utrzymanie zgrabnej sylwetki i odpowiedniego BMI. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jadłospis weganina oparty jest na produktach roślinnych, które cechuje: niższy indeks glikemiczny, niska zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych oraz cukrów. Wegańskie dania nie są z reguły kaloryczne i doskonale mieszczą się w ramach dziennego zapotrzebowania kalorycznego człowieka. Ponadto weganie świadomie ograniczają lub wykluczają ze swojej diety popularne słodycze – większość z nich może bowiem zawierać w swoim składzie produkty odzwierzęce (np. mleko czy jajka), bądź też na którymś etapie produkcji mieć z nimi styczność (a tego również weganie unikają!). 

Dieta wegańska a uprawianie sportów

Dieta wegańska może zaspokajać wszystkie potrzeby żywieniowe człowieka oraz dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych, mikro i makroskładników. Jednak osoby, które regularnie uprawiają sport mają zwiększone zapotrzebowanie na białko, którego zaspokojenie w diecie wegańskiej może byś sporym wyzwaniem, ale… nie jest niemożliwe!

W organizmie dorosłego człowieka znajduje się około 14-20 kg białka, z czego około 300 gramów podlega codziennej wymianie. Białko jest jednym z podstawowych składników odżywczych, a jego odpowiedni poziom umożliwia prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ten składnik odżywczy odgrywa m.in. kluczową rolę w odbudowie tkanek i jest niezbędny do efektywnej regeneracji organizmu, zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Oczywiście prawidłowe zbilansowanie diety sportowca – weganina jest możliwe, pod warunkiem jednak, że zrobi to profesjonalista, w oparciu o rzetelną, pogłębioną wiedzę, m.in. z zakresu znajomości aminogramów roślin. Sportowiec – weganin może również sięgnąć po odpowiednie suplementy czy odżywki, które pozwolą mu skutecznie uzupełnić niedobory białka po treningu. 

Czy dieta wegańska musi być monotonna?

Absolutnie nie! Rośliny, owoce, warzywa, orzechy, nasiona… – to szeroka rodzina produktów, z których można przygotowywać nieskończoną ilość kolorowych i bardzo smacznych dań! Przykładowe przepisy na wegańskie potrawy można znaleźć zarówno w książkach doświadczonych kucharzy i dietetyków, jak i na stronach internetowych, blogach czy w kanałach społecznościowych. Pasta z bakłażana i marchewki (idealna do kanapek na śniadanie), aromatyczna zupa pieczarkowa, wegański rosół lub wegańskie leczo ze śliwką (na sycący obiad), wegańskie ciasto z brzoskwiniami (na deser), bezmięsne hot-dogi (na kolację), chipsy z warzyw (świetne w roli przekąski)… Brzmi wyśmienicie? I tak też smakuje! Ponadto coraz szersza oferta produktów spożywczych dla wegan gwarantuje dostęp do rozmaitych przysmaków, takich jak choćby majonez wegański (idealny do sałatek) czy wegańska czekolada, masło orzechowe (kaloryczne i dające sporo energii) oraz różnego rodzaju batony przygotowane z owoców, orzechów, nasion i pestek. 

Danie wegańskie
Danie wegańskie

Zalety diety wegańskiej

Dieta wegańska to sposób odżywiania, który wyklucza spożywanie przez człowieka mięsa oraz wszelkich produktów pochodzenia zwierzęcego, czyli m.in. nabiału i jajek. Dieta oparta na produktach roślinnych to przejaw szacunku do zwierząt i ich podmiotowego traktowania oraz chęć zminimalizowania ich cierpienia. Aspekt etyczny i społeczny jest jedną z najistotniejszych zalet stosowania diety wegańskiej. Jednak sposób odżywiania oparty na produktach roślinnych ma również liczne zalety zdrowotne dla człowieka. Przede wszystkim pozwala ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych XXI wieku – otyłości i cukrzycy typu II, nadciśnienia i chorób układu krążenia, próchnicy zębów, niektórych chorób nowotworowych. 

PyszneEko.pl – sklep ekologiczny z żywnością wegańską

Źródło pysznych produktów wegańskich? PyszneEko.pl! Firma Smak Natury funkcjonuje w branży od 2003 roku, a marka PyszneEko – od 2015 roku. Obecnie na wirtualnych półkach sklepu znajdziemy niemal 3000 certyfikowanych produktów, m.in.: ekologicznych, bezglutenowych, niskoprzetworzonych, i funkcjonalnych – również takich, których nie znajdziemy nigdzie indziej! Jeszcze większy wybór (ponad 6 tysięcy produktów!) znajduje się w sklepie stacjonarnym, przy Alei KEN w Warszawie. 

Oferta sklepu została podzielona na ponad 20 kategorii, dzięki czemu przeglądanie produktów jest maksymalnie łatwe i szybkie. W sklepie możemy zaopatrzyć się m.in. w produkty spożywcze, jajka ekologiczne, miody manuka, bakalie i kiełki, oleje i oliwy oraz tzw. superfoods i suplementy. Na stronie PyszneEko.pl znajdziemy nie tylko artykuły spożywcze, ale również naturalne kosmetyki i środki czystości, które idealnie wpisują się w wegański styl życia.