Wiek, styl życia, stres. Skąd się biorą problemy z erekcją?

Coraz więcej mężczyzn zgłasza się do lekarza, narzekając na problemy z erekcją. Kłopoty często wynikają z wieku, ale również nieprawidłowych nawyków, stresu, używek. Zobacz, na co uważać, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tej przykrej dolegliwości.

Żyjemy w czasach, w których stres i niepewność towarzyszą nam na każdym kroku. Większość z nas jest na nie narażona, chociażby w trakcie codziennie wykonywanych obowiązków służbowych. Jeżeli dołożymy do tego stosowanie używek i niewłaściwy sposób odżywiania się, okazuje się, że nasz organizm musi radzić sobie na co dzień z nie lada wyzwaniami. Konsekwencją niewłaściwego stylu życia mogą być właśnie problemy z erekcją. Wbrew pozorom to przypadłość, której doświadczają nie tylko starsi panowie – coraz więcej młodych mężczyzn zwraca się z prośbą o pomoc do specjalistów. Wszechobecna presja i wysokie wymagania, którymi obarcza ich społeczeństwo, dają o sobie znać właśnie w ten sposób.

Zaburzenia erekcji – co to jest?

Kiedy możemy mówić o zaburzeniach funkcji seksualnych? Mało kto wie, że dolegliwość ta objawia się nie tylko całkowitym zanikiem wzwodu. Jeżeli nasz penis twardnieje, ale nie jest wystarczająco sztywny, abyśmy mogli odbyć stosunek i taka sytuacja pojawia się wielokrotnie na przestrzeni co najmniej sześciu miesięcy – jest to sygnał alarmowy. W naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Z czego może to wynikać?

Podłoże psychologiczne

Wśród młodych mężczyzn przyczyny problemów z erekcją najczęściej mają podłoże psychologiczne. Długotrwały stres, brak wystarczającej ilości snu czy chroniczne zmęczenie – jeżeli jesteś wiecznie przepracowany i przemęczony, istnieje możliwość, że wkrótce odbije się to na Twoim życiu seksualnym. Wielu panów może również mieć problemy wynikające z podświadomych lęków przed niespełnieniem oczekiwań partnerki czy niewystarczającego poczucia własnej wartości. W takich sytuacjach pomocna może okazać się wizyta u psychologa lub seksuologa i wdrożenie odpowiedniej terapii. Nie warto bać się mówienia na głos o swoich problemach – specjalistyczna pomoc znacznie ułatwi powrót do zdrowia.

Kiedy za problem odpowiada organizm

Ze względu na mechanizmy odpowiadające za napływ krwi do prącia jedną z najczęstszych fizycznych przyczyn problemów z erekcją są zaburzenia w obrębie układu krążenia. Choroby takie jak miażdżyca mogą mieć bezpośredni wpływ na zaburzenia czynności seksualnych. Również nieprawidłowe stężenia poziomu męskich hormonów będą przyczyniały się do problemów z funkcjonowaniem penisa. Skąd dowiedzieć się, co leży u podstaw naszych dolegliwości? Ważne jest wykonywanie okresowych, profilaktycznych badań oraz regularne kontrolne wizyty u lekarza, który będzie monitorował stan naszego organizmu.