Krzywica u dzieci
Zawartość podstrony
Krzywica u dzieci to choroba ogólnoustrojowa, a więc taka, która atakuje cały organizm dziecka, najczęściej występuje w wieku między 3-12 miesięcy jego życia. Choroba powstaje z braku w organizmie witaminy D. Krzywica u dzieci to wszystkie zaburzenia kości rosnących na długość, a więc opóźnienie mineralizacji, czyli zmniejszone uwapnienie kości i nadmierne gromadzenie się niezmineralizowanej tkanki kostnawej.
Zmniejszone uwapnienie kości jest to zmniejszenie ilości wapnia i fosforu w płynie zewnątrzkomórkowym i nadmiar nieuwapnionej tkanki kostnawej. Zmniejszone uwapnienie kości ma charakter osteomalacji (rozmiękania kości), która występuje zarówno u osób dorosłych, jak i w rosnącym ustroju dziecka.
Przyczyny krzywicy u dzieci
- Niedobór czynnych składników witaminy D w ustroju dziecka prowadzi do wystąpienia rozmiękania kości i krzywicy. Wskutek zaburzeń mineralizacji w zrębie kości przerastają komórki zwane osteoblastami, które produkują zwiększoną ilość tkanki kostnawej.
Właśnie niedobór witaminy D warunkuje powstanie krzywicy u niemowląt i dzieci do 2 roku życia a więc w okresie najszybszego wzrostu, z czym jest związane zwiększone zapotrzebowanie na sole mineralne i witaminę D. - Mała ilość czasu spędzanego przez niemowlę na słońcu, pod którego wpływem organizm czerpie witaminę D. Słońce jest naturalnym źródłem endogennej witaminy D dla dziecka, powstającej w skórze pod wpływem naświetlań promieniami nadfioletowymi. Produkcja jej nie zaspokaja jednak zapotrzebowań dziecka na witaminę D3.
Normalna, przeważnie mleczna dieta niemowlęcia bez dodatku witaminy D w postaci preparatów farmaceutycznych ma względnie małe znaczenie w zapobieganiu krzywicy. W okresie szybkiego wzrostu niemowlęcia zapotrzebowanie na witaminę D jest tak duże, że nie zapewnia go ani mleko kobiece, ani krowie i mieszanki na bazie mleka krowiego. Mleko kobiety, która spożywa dużo mleka krowiego, też nie zawiera prawidłowego stosunku wapnia do fosforu.
- Sztuczne odżywianie bardziej sprzyja powstawaniu krzywicy, bo mleko krowie zawiera niekorzystny stosunek ilości soli wapniowych do soli fosforowych. Ponadto karmienie dzieci nadmierną ilością mleka krowiego z dużą zawartością węglowodanów w postaci mąki, kasz i płatków zbożowych i innych mieszanek mlecznych też sprzyja powstawaniu krzywicy. Węglowodany wiążą się z solami wapnia i zubożają organizm dziecka w wapń, bo wydala się w postaci fitynianów wapnia z kałem.
- Wcześniaki mają większą zapadalność krzywicę (dzieci urodzone wcześniej mają mniejszy zapas witaminy D zgromadzonej w okresie płodowym).
- Upośledzenie wchłaniania witaminy D tzw. zespoły złego wchłaniania.
- Obniżona aktywność lub brak aktywności enzymów przekształcających witaminę D w aktywne metabolity (przyczyna rzadko spotykana).
Objawy krzywicy u dzieci
Wczesne objawy ogólnoustrojowe krzywicy u dzieci
- drażliwość i niepokój dziecka
- pocenie się główki niemowlęcia podczas karmienia
- silny zapach moczu przypominający amoniak
- skłonność do zaparć
Objawy kostne krzywicy u dzieci
- powiększenie ciemiączek i opóźnienie ich zrastania
- miękka i spłaszczona potylica
- deformacja czaszki- kształt zamiast kulisty zbliżony go owalnego
- deformacja klatki piersiowej (dzwonowata , kurza klatka piersiowa)
- pogrubienie żeber na granicy połączenia chrząstki z kością (różaniec krzywiczy)
- skrzywienie kręgosłupa- garb krzywiczy
- pogrubienie nasad kości rąk (bransolety krzywicze)
- koślawe lub szpotawe kolana
- skrzywienie kończyn dolnych
- zniekształcenie miednicy
- płaskostopie
Ogólnoustrojowe objawy krzywicy u dzieci
- opóźnienie wzrostu
- obniżona odporność na choroby (wirusowe i bakteryjne)
- opóźnione wyrzynanie się zębów i ich skłonność do próchnicy
- tężyczka
- obniżone napięcie mięśni brzucha (rozlany brzuch)
- niedokrwistość
- stany zapalne skóry, zapalenia spojówek
Zapobieganie i leczenie krzywicy u dzieci
Suplementacja witaminą D począwszy od 3 tygodnia życia niemowlęcia w dawce 1000 j, a u wcześniaków i dzieci z ciąż mnogich od 2 tygodnia życia w dawce 2500 j. Latem wystawianie dziecka na działanie promieni słonecznych.