Jak zdrowa dieta wpływa na Twoje lepsze samopoczucie?

Zdrowa dieta ma niewątpliwie duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Mimo to niewiele osób chce lub może żyć zgodnie z jej zasadami. Najczęściej przyczyną jest szybkie tempo życia oraz brak chęci na szykowanie sobie posiłków.

W zamian za to bardzo chętnie wybiera się fast foody i produkty wysoce przetworzone. Oczywiście wiadome jest, że produkty oznaczone jako bio będą kosztować więcej i nie wszystkich na to stać, ale są inne dostępne, które także są zdrowe. Zobacz gdzie zamówić wartościowy catering dietetycznyhttps://fit-catering.pl/zasady-dostaw/.

 1. Co to jest zdrowe odżywianie?
 2. Jak zdrowa dieta wpływa na organizm?
 3. Jak zdrowa dieta wpływa na samopoczucie?

Co to jest zdrowe odżywianie?

Zdrowe odżywianie to pojęcie, które ogólnie rzecz biorąc określa spożywanie różnorodnych produktów w odpowiednich proporcjach i ilościach, które wpływają korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Dla jednych będzie to zmiana nawyków żywieniowych w postaci odstawienia smakołyków, czy popularnego śmieciowego jedzenia. Natomiast dla drugich będzie to spożywanie specjalnie wyselekcjonowanych produktów, które na opakowaniu mają oznaczenie „bio”, oraz odpowiednio zbilansowana ilość mikro i makroskładników, w stosunku do założonego celu.

Warto zatem samemu zastanowić się co dla nas będzie zdrowym odżywianiem. Mogą to być drastyczne zmiany lub też powolna zmiana nawyków żywienia. Dla innych dobrym rozwiązaniem może być catering dietetyczny, gdzie posiłki są dobierane przez wykwalifikowanych dietetyków. Wszystko głównie zależy od nas samych i naszej silnej woli.

W celu uświadomienia sobie czym jest zdrowa żywność oraz wprowadzenia jej do swojego życia warto poznać podstawowe zasady, które towarzyszą temu pojęciu:

 • jedz powoli
 • nie jedz w nocy lub tuż przed snem
 • zwracaj uwagę na to, co jesz na mieście
 • jedz wszystko na co masz ochotę, jednak rób to z umiarem
 • pij minimum 1,5-2L płynów dziennie
 • unikaj przetworzonego jedzenia
 • czytaj etykiety
 • staraj się samemu sobie gotować
 • zastosuj w diecie zdrowe zamienniki
 • jedz mniejsze porcje
 • jedz regularnie

Jak zdrowa dieta wpływa na organizm?

Zdrowa dieta ma przede wszystkim wpływ na stan jelit oraz całego układu pokarmowego. To z niego rozprowadzane są wszystkie składniki znajdujące się w pożywieniu do poszczególnych układów oraz komórek w ciele człowieka, w tym także do mózgu. Niewątpliwie ważna jest zatem odbudowa flory jelitowej, gdyż ma ona wpływ na poprawę naszego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Potwierdzone naukowo jest także, że powstawanie toksycznej flory jelitowej, spowodowane złym odżywianiem, może prowadzić do powstawania takich chorób jak autyzm, depresja, ADHD, czy schizofrenia.

Potwierdzeniem wzajemnego oddziaływania na siebie układu pokarmowego oraz nerwowego mogą być sytuacje z życia codziennego. Stres przed egzaminem, czy bardzo ważny projekt w pracy potrafią niekiedy wywoływać biegunkę u niektórych osób. Działaniem w drugą stronę może być choroba jelita drażliwego, która wywołuje niepokój i stany lękowe.

Jak zdrowa dieta wpływa na samopoczucie?

Odpowiednia, zdrowa dieta ma więc ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Spożywanie produktów, które są pełnowartościowe wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu, jak i mózgu. Przykładem mogą być orzechy, które poprawiają koncentrację, a także pracę najważniejszego narządu w ciele człowieka.

Poza tym popularne przysłowie mówi, że gdy człowiek głodny, to człowiek zły. Mimo pochłaniania ogromnych ilości jedzenia w ciągu dnia, które nie jest odpowiednio dostosowane do wymagań naszego organizmu może prowadzić do częstego uczucia głodu, który wzmaga produkcję hormonu stresu powodującego rozdrażnienie.

Jeśli przygotowywanie posiłków jest dla nas zbyt czasochłonne lub nie jesteśmy mistrzami kuchni, możemy skorzystać z usług firm oferujących catering dietetyczny. W takich daniach znajdują się wartościowe składniki bogate w mikro i makroelementy, które są dla nas niezbędne. Ponadto jedzenie jest dostarczane pod drzwi i starczy na cały dzień. Warto więc rozważyć także taką opcję.