Anemia

Anemia, czyli niedokrwistość, to objawy zbyt niskiej wartości hemoglobiny i erytrocytów we krwi. Niedokrwistość (anemia) może wynikać z niedoboru żelaza, ale również z niedoboru witaminy B12, B9, niedoboru miedzi lub mieć przyczynę pokrwotoczną związaną z utratą krwi. Przyczyn niedokrwistości (anemii) jest znacznie więcej, ale wymienione występują najczęściej. Inne przyczyny anemii: chroniczne zatrucie ołowiem, chroniczne lub nagłe niszczenie czerwonych ciałek krwi, niedobór miedzi, nieprawidłowa synteza DNA.

Anemie diagnozuje się wykonując morfologię i badając poziom hemoglobiny. Norma to 11,0-17,5 g/dl, wyższe stężenia u mężczyzn, niższe u kobiet. Jeżeli stężenie spadnie poniżej normy – jest anemia.

Przyczyny anemii

Przyczyny anemii związanej z niedoborem żelaza (najczęściej występująca anemia)

  • brak żelaza związany z dietą składającą się z pokarmów, które nie dostarczają dostatecznej ilości żelaza
  • niedostateczne wchłanianie żelaza
  • przewlekła utrata żelaza związana z innymi chorobami
  • większe zapotrzebowanie na żelazo (w ciąży, w okresie intensywnego wzrostu)

Objawy anemii

Niektóre objawy anemii są wspólne dla różnych postaci choroby:

Objawy anemii charakterystyczne dla poszczególnych przyczyn choroby :

  • anemia z niedoboru żelaza – zniekształcanie paznokci, blada skóra
  • anemia z niedoboru witaminy B12 – zaburzenia czucia, równowagi, oddawania moczu, mrowienie kończyn, drętwienie nóg i rąk, piekący język
  • anemia na skutek zatrucia ołowiem – wymioty, zaparcia, ból brzucha

Leczenie anemii

Leczenie anemii zależy od jej przyczyn, ponieważ anemia jest również objawem innych chorób. Na przykład w przypadku niedoboru żelaza, konieczne jest diagnozowanie i eliminowanie przyczyn niedoboru. Może wystarczyć zmiana diety, a może konieczne będzie zbadanie słabego wchłaniania żelaza. Decyzja należy do lekarza. Podobnie w przypadku anemii wywołanej utratą krwi. Jeśli przyczyną są obfite miesiączki, konieczna jest konsultacja z ginekologiem. Anemia może być też związana z groźniejszymi chorobami, np. polipami w jelicie grubym, które mogą przekształcić się w nowotwory jelita grubego.