Czekolada

Czekolada ukoi nerwy, poprawi nastrój, wzmocni mózg i serce, czyli pomaga walczyć z różnymi dolegliwościami. Ponadto jest ulubionym smakołykiem większości z nas, od dziecka do późnej starości lubimy się nią delektować.

Czekolada, w 100 g zawiera:

400 mg potasu
180-250 mg fosforu
100-140 mg magnezu
40-60 mg wapnia
11 mg sodu
2-6 mg żelaza
Witamina A, B1, B2, 3 i D
niewielkie ilości miedzi i fluoru.

Wystarczy zjeść parę kosteczek gorzkiej czekolady, aby dostarczyć do organizmu dwa razy więcej zdrowych antyoksydantów, niż wypijając czerwone wino. Dla przykładu można porównać niektóre źródła antyoksydantów (katechina i epikatechina w mg):

  • gorzka czekolada 37g – 20mg
  • czerwone wino 112g – 16mg
  • małe jabłko ze skórką – 9mg
  • czarna herbata 170 g – 5mg

Gorzka czekolada ma oczywiście więcej antyoksydantów niż jakikolwiek inny gatunek czekolady, oczywiście im więcej zawiera % kakao, tym lepiej. To właśnie z kakao czekolada czerpie swoją moc, o to ono jest bogatym źródłem cennych flawonoidów. Prawda jest taka, że najwięcej antyoksydantów zawartych jest w prawdziwym kakao, czyli czystym proszku kakaowym, na drugim miejscu jest ich zawartość w gorzkiej czekoladzie i kolejne miejsce zajmuje czekolada mleczna.

Na podstawie badań stwierdzono, że wśród osób, u których stwierdzono dużo flawonoidów we krwi, występowało znacznie mniej przypadków chorób nowotworowych płuc i prostaty, sercowych oraz astmy i cukrzycy typu 2 (insulinozależnej).

Czekolada zwalcza wole rodniki, szczególnie te tlenowe, czyli cząsteczki, które szczególnie niszczą komórki organizmu, przez co mogą prowadzić do nowotworów oraz przyspieszają procesy starzenia. Wśród osób, które piją kakao i jedzą sporo gorzkiej czekolady, znacznie wzrasta poziom antyoksydantów, spada poziom złego cholesterolu (LDL), a o ok. 4% wzrasta poziom dobrego cholesterolu (HDL).

Kakao zawarte w czekoladzie zmniejsza krzepliwość krwi i zapobiega zmianom w tętnicach, przez co świetnie zapobiega udarom mózgu i zawałom serca. W tym zakresie można porównać lecznicze i ochronne działanie czekolady do kwasu acetylosalicylowego. Działanie ochronne dla poprawy elastyczności naczyń krwionośnych wynika z obecności w niej flawonoidów a konkretnie procyjanidów. Pobudzają one w organizmie produkcję tlenku azotu, który to właśnie pomaga utrzymać elastyczność ścian naczyń krwionośnych i przez to poprawia przepływ krwi. Oczywiście ten fakt wpływa też pozytywnie na regulację ciśnienia tętniczego krwi.

Świeża i pachnąca czekolada jest lekarstwem na kiepski nastrój, o podnosi poziom serotoniny i endorfin – substancji powstających w mózgu, które działają rozweselająco i pobudzająco. Właściwości te czekolada zawdzięcza zawartym w niej: teobrominie i kofeinie, ale dzięki zawartości alkaloidów zawartych w ziarnie kakaowca, może trochę uzależnić, na co trzeba uważać. Kojące działanie ma też sam zapach czekolady.

Warto wiedzieć ile i jakiej czekolady trzeba zjeść, aby uzyskać pozytywne efekty prozdrowotne. Na podstawie badań dietetyków najkorzystniejsza ilość gorzkiej czekolady to około 30 g dziennie (to waga 4 małych kosteczek). Na taki rarytas możemy sobie pozwolić wówczas, gdy odżywiamy się zdrowo i dostarczamy do organizmu niezbędne witaminy i minerały. Szczególnie korzystne jest połączenie czekolady z orzechami i owocami. Orzechy (minerały i błonnik) oraz owoce wzmagają podaż do organizmu zdrowych tłuszczów i antyoksydantów. Oczywiście nie można traktować czekolady jako zamiennika dla warzyw i owoców, a 30 g czekolady może zawierać aż 11 g tłuszczu, jeżeli nie chcemy przytyć, należy jeść mniej tłuste inne potrawy.

Dobra czekolada jest krucha, nie może być zbyt łamliwa ani ciągliwa, bo to oznacza, że jest zbyt tłusta. Dobra jakościowo czekolada powinna być błyszcząca i gładka, oznacza to, że do jej produkcji została użyta miazga kakaowa, a nie olej roślinny. Chcąc wybrać najlepszą czekoladę, koniecznie trzeba czytać jej skład, są czekolady o zawartości w 100 g produktu: np. 505 kcal przy 65% zawartości kakao i 34,94 g tłuszczu, a są też i takie, które mają 99% kakao, przy 0% tłuszczu i 530 kcal.

Czekolady gorzkie mają przeważnie o 60- 80% kakao. Niektórzy twierdzą, że prawdziwym rarytasem jest gorzka czekolada o zawartości 99% kakao i ta z medycznego punktu wiedzenia będzie najzdrowsza. Luksusową, bardzo gorzką czekoladę należy jeść powoli, aby się nią delektować, wtedy jest najlepsza, mówi się, że najlepiej popijać ją zimną wodą.