Zmęczenie

Zespół przewlekłego zmęczenia CFS

Najważniejsze, aby umieć odróżnić czy to, co czujemy i nazywamy zmęczeniem jest to już choroba, która może pojawić się niezależnie od okoliczności, czy stan wynikający z doraźnego nagromadzenia obowiązków.

Objawy zmęczenia

Kompletny brak motywacji do działania, brak energii do codziennych wysiłków, nawet tych najprostszych, codziennych. W skrajnych przypadkach nawet oddychanie czy mówienie jest bardzo dużym wysiłkiem, takim ponad możliwości. Dodatkowo pojawiają się zaburzenia snu. Jest to typowe, jeżeli wcześniej pracowaliśmy zbyt intensywnie i ponosiliśmy duży wysiłek, wtedy mamy prawo się tak czuć. Bardziej niebezpieczne jest, jeżeli nie jesteśmy przepracowani, powinniśmy tryskać zdrowiem i energią, a tymczasem niestety nie mamy siły przysłowiowo ruszyć ani ręką, ani nogą.

Ostatnio zwykło się uzasadniać przyczynę takiego stanu rzeczy męczącym trybem życia, nadmiarem obowiązków, pośpiechem i za to organizm nam w jakimś momencie odmawia posłuszeństwa. A my rano wypijamy hektolitry kawy, aby sobie jakoś dodać energii, poprawić kondycję i rzeczywiście na 2-3 godziny poprawiamy sobie samopoczucie, pamięć i koncentrację, ale przy okazji wypłukujemy z organizmu minerały takie jak magnez i potas, przez co osłabiamy nerwy i mięśnie i w ten sposób utrwalamy trwający stan zmęczenia.

Zdarza się, że przy tym często mało się ruszamy prowadząc siedzący tryb życia, a przez to mamy mniejszą przemianę materii wiec i organizm produkuje tej energii znacznie mniej. Jeżeli ograniczamy ruch na świeżym powietrzu i nie „łapiemy” nawet niewielkiej ilości promieni słonecznych, których i tak jest mniej w pochmurne i deszczowe dni jesienią i zimą to wpadamy w błędne koło. Jesteśmy bardziej ospali i senni, bo nasze ciało produkuje więcej melatoniny. To wszystko może trwać całe miesiące jako stan znużenia, apatii, braku koncentracji, znużenia. Jednak jeżeli trwa ponad 6 miesięcy, jeśli nie mija po odpoczynku i nadal wszystkie codzienne, najprostsze czynności są bardzo trudne- jest to najbardziej prawdopodobny zespół przewlekłego zmęczenia (CFS- chronic fatique syndrome).

Przyczyny zespołu przewlekłego zmęczenia CFS

  • wpływ systemu odpornościowego (np. alergie na grzyby)
  • zaburzenia gospodarki cukrem
  • zakażenie wirusem Epsteina-Bar (odpowiedzialny za mononukleozę)
  • niewłaściwe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego (wynikające z niedoboru noradrenaliny czy dopaminy lub zaburzenia z prawidłową reakcją na nie receptorów, z którymi się wiążą)

Syndrom przewlekłego zmęczenia to już jest choroba, którą trzeba leczyć niezależnie od przyczyny, bo samo na pewno nie zniknie.

Diagnostyka zespołu przewleklego zmęczenia

Trzeba udać się do lekarza, który przeprowadzi diagnostykę po wyeliminowaniu innych chorób, którym może towarzyszyć uczucie chronicznego zmęczenia. Zawsze należy je wykluczyć, robiąc odpowiednie badania. Lekarz powinien zlecić badanie CRP (białka, które pojawia się w stanach zapalnych). Sprawdza stan pracy żołądka i jelit (mogą być zaburzenia składu mikroorganizmów w przewodzie pokarmowym).

Leczenie zespołu przewleklego zmęczenia

Po wykluczeniu innych chorób lekarz zleci terapię lekową, która najczęściej ma działać objawowo: na ból, zaburzenia snu i depresję. Często zleca też chorym psychoterapię, która prowadzi psychoterapeuta i pozwala na zmianę sposobu postrzegania tej choroby poprzez pryzmat zmian i zachowań. Zaleca się w okresie leczenia odstawienie używek takich jak alkohol, papierosy, kawa. Te używki pozbawiają organizm tlenu, wypłukują witaminy i mikroelementy powodując zaburzenia pracy serca i przyczyniają się do nasilenia objawów syndromu przewlekłego zmęczenia.

Wyleczenie z tej choroby to oprócz leków i terapii, także przeorganizowanie życia codziennego i wprowadzenie w nie regularności, ładu i uporządkowanego rytmu.

  •  Należy dbać o swoje ciało, o jego wypoczynek w sposób, który nam najbardziej odpowiada i w sposób przeciwny do tego, co wywołało stan zmęczenia. Odpoczynek psychiczny to przede wszystkim spokój umysłu, a wysiłek dla ciała w postaci aktywnego ruchu fizycznego. Odpoczynek po ciężkiej pracy fizycznej to zwykłe poleżenie i nic nierobienie. Przed snem należy się wyciszyć i nie wykonywać ciężkich ćwiczeń fizycznych.
  •  Poprawić warunki do spania poprzez właściwą temperaturę w pomieszczeniu (18-20 st. C), na 2-3 godz. przed spaniem spożyć lekką kolację, wywietrzyć pokój zasłaniajmy okno, poczytajmy lekką książkę.
  • Zadbać o właściwą dietę bogatą w witaminy z grupy B, C, D, oraz minerały pochodzące zwłaszcza z konsumpcji owoców i warzyw, orzechów, czekolady (magnez niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego). Należy dbać o dostarczanie do organizmu żelaza, które jest odpowiedzialne za ilość czerwonych krwinek (likwidują zmęczenie) np. z czerwonego mięsa. Zapewnić odpowiednie dawki witaminy D (suplementacja do 2000 jednostek w okresie jesień, zima wiosna). Unikanie radykalnych diet, bo dają zmęczeniem. Unikanie słodyczy i tłuszczów- dają senność po ich spożyciu.
  • Dobra organizacja stanowiska i warunków pracy, przestrzeganie bhp na stanowisku pracy, korzystanie z przerw daje szansę, że zmęczenie po pracy będzie mniejsze.

Zmęczenie może być objawem wielu chorób – https://portaldlazdrowia.pl/zmeczenie-objaw-wielu-chorob/.