Jak łagodzić objawy stresu i jak radzić sobie z napięciem?

Napięcie nerwowe i stres często towarzyszą codziennym sytuacjom. Bardzo trudno ich uniknąć, o ile nie żyjemy z dala od ludzi i cywilizacji, a i wtedy znajdą się powody do stresu. Jak sobie z nimi radzić, by nie dopuścić do kumulacji stresu i negatywnych konsekwencji związanych z nadmiernym napięciem nerwów? Co zrobić, kiedy już się pojawią? Radzimy.

Dlaczego stres szarpie nam nerwy?

Stres jest potrzebny po to, aby zmobilizować organizm do reakcji na trudną sytuację. Jeśli jednak rozwiązanie danego problemu odwleka się z jakichś przyczyn w czasie, stres narasta, kumuluje się i sam w sobie staje się problemem. Przedłużające się napięcie nerwowe niekorzystnie wpływa na nasz nastrój i umiejętność radzenia sobie z codziennymi sytuacjami. Obniża odporność i osłabia organizm.

Stresujemy się wszyscy: dotyczy to nie tylko osób dorosłych, ale także młodzieży, a nawet dzieci. Co zrobić, aby stres nie zniszczył nam dobrego samopoczucia i nerwów? Na szczęście jest kilka sposobów na jego rozładowanie.

Jak rozładować napięcie i ukoić nerwy?

Starożytni filozofowie, stoicy, powiadali, że to nie obiektywne sytuacje są stresujące; wszystko tak naprawdę zależy od naszego subiektywnego do nich podejścia. Warto zatem, dla higieny psychicznej, praktykować stoickie podejście i starać się nie przejmować zanadto tym, na co nie mamy realnego wpływu. To, na co mamy wpływ, warto natomiast zmieniać tak, by stało się dla nas mniej stresujące.

Dobrym sposobem na nadmierne napięcie nerwowe jest też wysiłek fizyczny: ćwiczenia, a nawet zwykły spacer czy jazda na rowerze. Warto też stosować techniki relaksacyjne, np. relaksację Jacobsona, ćwiczyć jogę i nauczyć się prawidłowo oddychać. Na stres bardzo pomaga również rozmowa z kimś przyjaźnie nastawionym, kto pomoże zobaczyć sytuację z innej perspektywy.

Sposób na niektóre konsekwencje stresu

Nadmierny, nierozładowany i gromadzący się miesiącami stres negatywnie wpływa na cały organizm, nie tylko na psychikę. Skutki stresu szczególnie silnie odczuwa, obok układu nerwowego, także układ pokarmowy oraz mikrobiom jelitowy. Hormony, które wydzielane są w nerwowych sytuacjach, spowalniają ruchy robaczkowe jelit i procesy trawienia. Mogą też przyczyniać się do konieczności częstszego niż zwykle korzystania z toalety.

Na wsparcie mikrobiomu w jelicie w okresie, gdy więcej się stresujemy przyda się suplement diety z probiotykami, czyli pożytecznymi bakteriami, które wspierają mikrobiom. Dobrze jest mieć w domowej apteczce Multilac* zawierający 9 szczepów dobroczynnych bakterii oraz fruktooligosacharydy, które są dla tych mikroorganizmów źródłem energii w przewodzie pokarmowym. Multilac można przyjmować w sytuacjach, gdy przydatne jest wsparcie dla flory bakteryjnej jelit. Łatwe do połknięcia kapsułki można przechowywać w temperaturze pokojowej.

* Preparatu Multilac Kapsułki nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy przekraczać zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia. Suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety. Istotne jest prowadzenie zdrowego stylu życia stosowanie zróżnicowanej diety dostarczającej organizmowi wystarczającą ilość składników odżywczych.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.