Sposoby na zdrowy sen

Zdrowy sen to podstawowy element życia, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dorosły człowiek aby się wyspać potrzebuje od 6 nawet do 8,5 godzin snu. Coraz więcej osób zmaga się jednak z zaburzeniami snu, ich występowanie może mieć różne podłoże. Walka z bezsennością bywa bardzo uciążliwa i często nie przynosi zamierzonych efektów. Zaburzenia snu można jednak wyeliminować. Jak sobie radzić z tą przykrą dolegliwością i jakie są sposoby na zdrowy sen? O tym wszystkim dowiesz się poniżej.

Zaburzenia snu mają zazwyczaj podłoże psychiczne a wyeliminowanie problemu niejednokrotnie zdaje się wręcz niewykonalne. Przyczyny bezsenności mogą narastać w Tobie przez wiele lat i dać Ci się we znaki nawet kilka lat później. Oto kilka najczęstszych przyczyn zaburzeń snu:

 • depresja,
 • ciągły stres,
 • rozdrażnienie i zaburzenia nastroju,
 • zwiększone ryzyko cukrzycy,
 • schorzenia układu krążenia.

Oto kilka sposobów na to jak poprawić jakość snu

Aktywność fizyczna

Jednym ze sposobów, które pomagają pozbyć się zaburzeń snu jest aktywność fizyczna. Nawet krótkie ćwiczenia wieczorem pomagają walczyć z bezsennością i kiepskim samopoczuciem. Codzienny kilkunastominutowy spacer obniża stres i dotlenia organizm, co z kolei wpływa na lepsze samopoczucie a w efekcie na leczenie bezsenności. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu może naprawdę zdziałać cuda. Musisz jedna wypracować w sobie systematyczność.

Zmiana nawyków żywieniowych

Kolejnym krokiem jest zmiana nawyków żywieniowych. Dieta bogata w witaminy i minerały może zadziałać lepiej niż większość tabletek nasennych kupowanych w aptece. Najważniejszym posiłkiem dla osób zmagających się z depresją jest kolacja. Dietetycy zgodnie twierdzą, że wieczorem powinno się jeść mniej białka a zdecydowanie więcej węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Kolacja przygotowana w ten sposób trawiona jest powoli i długo. Produkty z wysokim indeksie glikemicznym to między innymi:

 • ryż,
 • makaron z pełnej mąki,
 • pierogi,
 • ziemniaki,
 • marchewka,
 • miód,
 • słodycze,
 • lody

i inne.

Dodatkowo unikaj produktów wysokobiałkowych:

 • mięsa,
 • ryb,
 • drobiu,
 • owoców morza

i innych.

Sprawa jest prosta, jeśli zjesz zbyt ciężkostrawną kolację cały organizm zaangażuje się w jej trawienie, co sprawi, że nie wyśpisz się zbyt dobrze. Ciężkie posiłki opóźniają zaśnięcie. Jeżeli wieczorem poczujesz bardzo silną chęć na zjedzenie czegoś słodkiego postaw na owoce, zrezygnuj natomiast z ciężkich ciast. Zobaczysz, że nie tylko poczujesz się lepiej ale również szybciej zaśniesz.

Odpowiednie warunki w sypialni

Wiele osób zapomina o zapewnieniu  odpowiednich warunków w sypialni. Oczywiście ważna jest wygoda na łóżku odpowiednia pościel itd ale to nie wszystko. Żeby się wyspać powinniśmy zadbać o całe otoczenie. Musimy zatroszczyć się o dogodną temperaturę, zapewnienie całkowitej ciemności i oczywiście w Twojej sypialni powinien panować spokój i cisza by podczas zasypiania i snu nic ci nie przeszkadzało. Aby zapewnić sobie spokojny sen konieczna jest pielęgnacja każdego, nawet najmniejszego szczegółu. Dogodne warunki w sypialni to podstawa, o której nie możesz zapomnieć. Oto kilka ważnych punktów:

 1. Temperatura powietrza 16/19 stopni Celsjusza.
 2. Wilgotność powietrza około 50%.
 3. Dobry materac i pościel.
 4. Niska poduszka.
 5. Kolor ścian i światło w sypialni.
 6. Zupełna cisza i brak rozpraszających przedmiotów.

Relax i odpoczynek

Do łóżka nie powinieneś kłaść się zdenerwowany i pełen negatywnych emocji. Przed snem wskazany jest relaks, który uwolni cię od dręczących myśli i uspokoi nerwy. Wskazana jest gorąca kąpiel, czytanie ulubionej lektury, wieczorny spacer i inne. Ważne abyś przed snem poczuł się w pełni zrelaksowany i spokojny.

Przemeblowanie sypialni

Jak się okazuje już samo ustawienie łóżka ma ogromny wpływ na wysypianie się. Podobnie jest w przypadku ustawienia innych elementów wyposażenia, koloru ścian oraz elementów dekoracyjnych. Sypialnia powinna być przytulna i komfortowa, wywoływać w nas uczucie bezpieczeństwa i być dostosowana do Twoich.  Niektórzy, zgodnie twierdzą że sposoby urządzenia sypialni powinny zgadzać się z zasadami Feng Shui.

Jak urządzić sypialnię według zasad Feng Shui

Według Feng Shui łóżko należy umieścić przy ścianie, wówczas sprawia ono wrażenie najbardziej stabilnego.  Jeżeli łóżko będzie odsunięte lub postawione z dala od ściany – sprawia wrażenie „dryfującego”, jak się okazuje może to wpływać na nasz organizm, wywoływać uczucie niestabilności, co z kolei wpłynie na sen. Dodatkowo, niewskazane jest spanie na rozkładanej kanapie gdyż podświadomie czujemy się „gośćmi” w swoim własnym domu.

Według specjalistów, ważnym jest aby łóżko posiadało zagłówek, dzięki temu powinniśmy czuć się bezpieczniej i stabilniej. Wypoczywanie na takim łóżku będzie również wygodniejsze. Jeżeli będziemy chcieli poczytać książkę przed snem, możemy oprzeć się o zagłówek – będzie nam wygodnie. Dodatkowo, łóżko powinno być zupełnie nowe, zdecydowanie powinniśmy zrezygnować z kupowania sypialni od kogoś innego, gdyż według Feng Shui wraz z miejscem do spania przejmujemy złą energię jaka towarzyszyła poprzedniemu właścicielowi. Nie powinniśmy również spać na przeciwko lustra według Feng Shui ma to wpływ na fakt czy się wysypiamy. 

łóżko w sypialni

Oświetlenie i kolor ścian

Zdecydowanie w sypialni nie powinno być zbyt jasno, światło powinno być przytłumione i dawać efekt przytulności. Jeżeli wybieramy lampę do naszej sypialni zrezygnujmy z przezroczystych szklanych kloszy, postawmy jednak na te wykonane z materiału. Przytłumione tkaniną światło wprowadzi w sypialni przyjemny nastrój.

Sypialnia, powinna przede wszystkim miejscem w którym się uspokoimy i zrelaksujemy, postawmy więc na jasne, stonowane kolory ścian. Zbyt intensywne kolory wprowadzają w pomieszczeniu intensywny obieg energii, co dodatkowo pobudza. Jeżeli więc zależy nam na spokojnym pomalujmy ściany na jasno.

Czy warto kupować suplementy

W aptekach i pobliskich sklepach znajdziemy wiele propozycji suplementów diety, które mają pomóc nam się wyspać. Ich skład nie różni się praktycznie niczym, zazwyczaj zmienione zostają jedynie nazwy. Większość osób cierpiących na problemy ze snem zastanawia się czy zażywanie tego typu leków jest w pełni bezpieczne dla naszego organizmu i czy nadto mu nie zaszkodzi.

Oczywistym jest, że w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na wszystkich wymienionych powyżej punktach. Zagwarantować sobie dobre warunki snu, zmienić swój styl życia, wprowadzić dietę, więcej się ruszać, odpowiednio urządzić sypialnię, zrelaksować się przed snem i unikać stresu. Jeżeli pomimo starań, nic nie przynosi efektów, wybierzmy się do specjalisty, który rozpozna przyczynę braku snu i podpowie nam jak sobie z tym radzić. Przyjmowanie leków nasennych powinno być natomiast ostatecznością.

Sprzęt ResMed

Kolejnym sposobem na zapewnienie sobie zdrowego snu jest stosowanie aparatów i masek. Możesz zdecydować się na maski nosowe, pełnotwarzowe lub poduszeczkowych w zależności od potrzeb. Maski ResMed pomagają w leczeniu bezdechu sennego i zapewniają dogodne warunki snu dzięki czemu budzisz się wypoczęty i pełen energii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii sprzęt: 

 • maksymalnie szczelny,
 • idealnie przylega do twarzy,
 • jest wygodny w użytkowaniu,
 • zapewnia swobodne widzenie.
maski pełnotwarzowe ResMed

Zdjęcie pochodzi ze strony https://zdrowysen.info/, gdzie dowiesz się znacznie więcej o działaniu masek.

Skutki bezsenności

 • choroby serca,
 • cukrzyca,
 • nadwaga i otyłość,
 • nowotwory,
 • depresja,
 • obniżony popęd seksualny.

Problemy ze snem znacznie częściej dotykają osób dorosłych niż dzieci czy młodzieży. Powodem nieprawidłowości może być nadmierny stres, zbyt szybki tryb życia, nieodpowiednie żywienie lub brak aktywności fizycznej. Sposobów na to jak sobie radzić z problemem jest kilka. Jeżeli pomimo licznych starań nie możesz zasnąć lub ciągle budzisz się wykończony, zastosuj się do wytycznych powyżej.