Złe samopoczucie i senność? Rozważ wizytę u endokrynologa

Złe samopoczucie i osłabienie organizmu to jeden z pierwszych objawów rozwijającej się infekcji, ale nie tylko. Symptomy te mogą wskazywać również na problemy z równowagą gospodarki hormonalnej w organizmie. W sytuacji, kiedy stan naszego zdrowia nie poprawia się, a uciążliwe dolegliwości utrudniają nam codzienne funkcjonowanie, konieczna jest wizyta u specjalisty. Zastanawiasz się, jak przebiega konsultacja endokrynologiczna?

Problemy z tarczycą a złe samopoczucie

Pacjenci, u których podejrzewa się niedoczynność tarczycy, to w większości przypadków osoby uskarżające się na złe samopoczucie oraz nadmierną senność i znużenie w ciągu dnia. Tarczyca to niewielki gruczoł zlokalizowany u podstawy szyi, który odpowiedzialny jest za produkcję hormonów trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4).  Hormony wytwarzane przez gruczoł tarczowy mają ogromny wpływ na gospodarkę wapniowo-fosforową oraz procesy metaboliczne zachodzące w naszym organizmie.

Jesteś ciekaw, jakie inne objawy mogą wskazywać na problemy z tarczycą? Zaliczyć do nich należy przede wszystkim: uczucie znużenia, nagły przyrost masy ciała, problemy z koncentracją i pamięcią, stany depresyjne, nieregularne miesiączki, uczucie zimna, niskie ciśnienie tętnicze, zaparcia, blada i sucha łuszcząca się skóra oraz przesuszające się włosy.

W sytuacji wystąpienia objawów mogących wskazywać na niedoczynność tarczycy należy natychmiast skontaktować się z odpowiednim specjalistą np. w Klinice Babka Medica, zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem chorób wynikających z zaburzenia prawidłowego funkcjonowania układu wewnątrzwydzielniczego.

Jak wygląda konsultacja endokrynologiczna?

Jak przebiega pierwsza wizyta u endokrynologa? Wbrew pozorom nie jest to takie straszne, jakby mogło nam się wydawać. Badanie w dużej mierze skupia się na przeprowadzeniu kompleksowego wywiadu z pacjentką. Wstępna diagnostyka skupia się na ustaleniu głównego źródła złego samopoczucia i senności oraz ewentualnych innych objawów towarzyszących. Po bliższym zapoznaniu się z problemami pacjentki lekarz w większości przypadków zleca wykonanie badania morfologii krwi z oznaczeniem TSH (hormon przysadki mózgowej, którego wysokie stężenie we krwi wskazuje na niedoczynność tarczycy), T3 i T4. Oprócz tego endokrynolog może zlecić przeprowadzenie kilku dodatkowych badań diagnostycznych w tym badania USG tarczycy oraz badań fT3 i fT4, których wynik wykaże ilość stężenia hormonów gruczołu tarczowego, a tym samym potwierdzi wstępną diagnozę.