Profilaktyka chorób serca

Objawy problemów sercowych są sygnałem, który poprzedza prawdziwe kłopoty z niesprawnym już sercem. Kiedy serce jest chore, nie pompuje ilości krwi potrzebnej dla organizmu. Skutkuje to zaburzeniami, polegające na tym, że do narządów dociera zbyt mało tlenu albo zalega w nich za dużo krwi.

Objawy sygnalizujące kłopoty z sercem

  • Problemy trawienne i uczucie senności po jedzeniu co sygnalizuje przekrwienie w wątrobie
  • Ciągłe uczucie zmęczenia
  • Tępy ból z tyłu głowy, który odczuwany jest rano po przebudzeniu i przeważnie ustaje po wstaniu z łóżka – koniecznie trzeba skontrolować czy nie jest to objaw podwyższonego ciśnienia krwi i skontrolować ciśnienie
  • Duszności, czyli problem z głębokością oddechu, albo brak tchu, który pojawia się nagle, bez powodu, nawet w trakcie odpoczynku. Jeżeli dusznościom towarzyszy kaszel, to świadczy o przekrwieniu płuc
  • Zawroty głowy, które pojawiają się podczas zmian pozycji ciała, np.. jak gwałtownie wstajemy, podnosimy się
  • Ból w klatce piersiowej z napadami bardzo szybkiego bicia serca, trwające ok. 2-3 minut, nawet w trakcie odpoczynku, niezwiązane w każdym razie z wysiłkiem
  • Omdlenia, które mogą być następstwem arytmii, występuje ona wówczas gdy serce bije za wolno(poniżej 60 razy/minutę) lub za szybko (powyżej 100 razy na minutę)
  • Nocne oddawanie moczu częściej niż jeden raz, może świadczyć o mocniejszym ukrwieniu nerek w pozycji leżącej
  • Chrapanie może świadczyć o obturacyjnym bezdechu sennym, które niezwykle często idzie w parze z nadciśnieniem tętniczym
  • Obrzęki na nogach i dolnej części tułowia, które pojawiają się w czasie chodzenia i siedzenia a ustępują po odpoczynku w pozycji leżącej
  • Zsinienie skóry warg i paznokci, może być objawem sinicy, która pojawia się, gdy we krwi nie ma dostatecznej ilości tlenu.

Inne objawy i problemy zdrowotne związane z problemami z krążeniem

Jedną z mniej znanych przyczyn chorób serca są wolne rodniki, czyli agresywne cząsteczki lub atomy tlenu, które nieustannie dostają się do naszego organizmu. Na wzrost wolnych rodników w organizmie wpływa zanieczyszczone powietrze, które nas otacza, spaliny, dym papierosowy, nadmiar promieniowania ultrafioletowego, coraz bardziej przetworzone pożywienie, niezdrowy tryb życia. Już od wieku dziecięcego i wczesnej młodości należy zadać o profilaktykę kardiologiczną, aby choroby te nie dotykały nas od najmłodszych lat do późnej starości. Brak profilaktyki może prowadzić do miażdżycy i poważnych problemów kardiologicznych.

Choroby serca – profilaktyka

Zawsze nawet niewielka profilaktyka jest lepsza niż najlepsze nawet leczenie, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Warto zadbać o układ krwionośny, zanim poczujemy jakiekolwiek problemy zdrowotne. Profilaktyka jest łatwa, zdrowa i tania, a przede wszystkim powala uniknąć, zminimalizować, a chociażby opóźnić groźne choroby układu krwionośnego.

Sposoby profilaktyki chorób serca (najlepiej dostarczyć sercu to, co lubi najbardziej):

  • odpowiednia dawka ruchu, relaksu, odpowiednia dla indywidualnych możliwości, najlepiej na świeżym powietrzu
  • odpowiednia dla organizmu dieta i odpowiednie pory posiłków w ciągu dnia (w optymalnych czasach pracy żołądka): śniadanie między 7 a 9 rano, kolejny posiłek między godz. 9 a 11, coś niewielkiego, aby wzmocnić śledzionę, np. owoc.

Obiad dobrze zbilansowany najlepiej spożyć między 13 a 15.

– Przygotowując posiłki należy pamiętać, aby dostarczać do organizmu niezbędne dla prawidłowej pracy serca, składniki odżywcze takie jak witaminy z grupy D, K, kwasy Omega-3, 6, 9, koenzym Q10.

– Oprócz warzyw i owoców, które zawierają dużo wyżej wymienionych składników, należy korzystać także z wartości zawartych w ziołach takich jak: głóg, krwawnik, kozieradka. Szczególnie ta ostatnia stosowana jako przyprawa zawiera steroidy hormonopodobne, które poprawiają poziom hormonów w organizmie i działają jako prekursorzy endogennego kortyzolu, czyli przeciwzapalnie. Kozieradka obniża poziom cholesterolu, dzięki czemu zabezpiecza organizm przed arteriosklerozą. Ciemny, naturalny barwnik (resweratrol) pochodzący z owoców kozieradki jest wspaniałym wspomagaczem układu sercowo-naczyniowego. Jest to związek z grupy polifenoli, jest silnym przeciwutleniaczem, a więc chroni serce i zapobiega chorobom układu krążenia. Działanie kardioprotekcyjne tego związku polega na stymulacji genu SIRT1, który to chroni naczynia krwionośne przed degeneracją i opóźnia procesy starzenia. Należy dbać o profilaktykę przeciwzapalną, przeciwbakteryjną, przeciwwirusową już na poziomie komórkowym

– Jest potrzeba codziennego i regularnego doprowadzania do naszego organizmu dużo bioflawonoidów i antyoksydantów.

– Utrzymywanie odpowiedniego poziomu cholesterolu jest konieczne, warto zadbać o właściwe proporcje frakcji HDL i LDL, kontrolować ich poziom przez regularne badania.

– Należy pić odpowiednią ilość wody, ciepłych płynów np. w postaci naparów z ziół, aby nawadniać organizm

– Zadbać o właściwą równowagę kwasowo-zasadową w organizmie

– Unikać sytuacji stresujących.

To wszystko to bardzo istotne i ważne środki zabezpieczające przed chorobami sercowo-naczyniowymi. Warto dbać o swój organizm, aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych.