Czy chrapanie jest przyczyną zmęczenia?
Zawartość podstrony
Głośne dźwięki chrapania są prawdziwą zmorą nie tylko dla osoby, której partner ma z tym problem – ale także dla samego chrapiącego. Nie należy o tym zapominać, ponieważ może mieć to o wiele większy wpływ na nasze życie niż nam się wydaje.
Dlaczego chrapanie tak bardzo denerwuje naszych bliskich? Bardzo dużo zależy tutaj od natężenia dźwięku, ale dla niektórych osób nawet ciche odgłosy stają się niemożliwe do zignorowania. Jeżeli śpimy z taką osobą w jednym łóżku to może się okazać, że przez większą część nocy nie jest ona w stanie w żaden sposób zasnąć – wszelkie zatyczki do uszu zwykle okazują się mało skuteczne.
Ciągłe uczucie niewyspania
Choć pozornie może nam się wydawać, że osoba chrapiąca przesypia w spokoju całą noc – wcale tak nie jest. Nawet jeżeli nie zauważamy jej wybudzania się – zdarza się, że kilkukrotnie przebudza się ona w ciągu nocy właśnie przez swoje własne chrapanie. Nie musi ona później tego pamiętać, ale takie zaburzenia snu mają znaczny wpływ na cały późniejszy dzień.
Po całej nocy chrapania taka osoba musi przygotować się na ból głowy i uczucie niewyspania. Jest to szczególnie trudne dla tych, którzy w swojej pracy potrzebują ciągłego skupienia. Jeżeli nie są w stanie opanować ziewania i wynikającej z tego irytacji – to może być znak, że należy w końcu zacząć szukać przyczyny chrapania.
Czemu chrapiemy?
Możliwych przyczyn jest dużo, ale w pierwszej kolejności warto zwracać uwagę na swoją przegrodę nosową. Bardzo wiele osób ma z tym problem, a to właśnie to najczęściej powoduje, że chrapiemy w trakcie snu. Jeżeli zdarza nam się to tylko czasami to warto znaleźć powiązanie pomiędzy chrapaniem a dolegliwością zdrowotną – winna może okazać się alergia lub nawet najzwyklejsza infekcja, która uniemożliwia normalne oddychania.
A czasami powodem pojawienia się chrapania jest po prostu nasze fizjologia i nie mamy na to dużego wpływu. W takiej sytuacji najlepiej szukać rozwiązania wśród dostępnych na rynku opasek i plastrów lub eksperymentować z różnym ułożeniem ciała podczas snu. Być może warto zmienić poduszkę.
Bez względu na przyczynę chrapania, należy koniecznie zwracać uwagę na to czy nie występuje u nas także bezdech senny. Choć może być on zupełnie niegroźny – zdarza się, że prowadzi do dosyć długiego niedotlenienia mózgu i może być przyczyną późniejszych problemów zdrowotnych. Najpoważniejszy z nich to nawet zawał. Nie bagatelizujmy chrapania – tym bardziej, jeżeli czujemy, że znacznie wpływa ono na jakość naszego życia.