Jak działa Holter? Nieinwazyjne badanie serca

Badanie holterem rejestruje pracę serca przez całą dobę co umożliwia wykrycie zaburzeń pracy serca, których nie wykryje elektrokardiogram czy echo serca.

Jak przebiega badanie holterem?

Przed rozpoczęciem badania należy odtłuścić obszar na lewej piersi, aby elektrody lepiej się trzymały. Aparat do badania jest mały, jest przymocowany na pasku, który zapinamy w talii. Urządzenie ma 5 elektrod, które przykleja się na lewej piersi. Badanie nie jest w żaden sposób uciążliwe. W jego trakcie należy normalnie funkcjonować. Zabrania się jedynie kąpieli. Dodatkowo należy prowadzić notatki, w których będziemy zapisywać godziny posiłków, większy wysiłek fizyczny oraz jeśli wystąpią, niepokojące objawy takie jak zawroty głowy czy duszności. Badanie Holterowskie możesz wykonać przez stronę Holter Help.

Powinieneś wykonać badanie Holtera jeśli:

  • Czujesz kołatania, szybkie lub nierówne bicie serca
  • Cierpisz na chorobę niedokrwienną serca
  • Zdarza ci się mdleć lub słabnąć
  • Konieczne jest sprawdzenie pracy rozrusznika serca

Dlaczego warto wykonać badanie holterem?

Aparat monitoruje pracę serca, nawet podczas snu. Jest to duża zaleta, ponieważ u niektórych osób różne nieprawidłowości związane z pracą serca ukazują się w nocy. Impulsy elektryczne wytwarzane przez serce są na bieżąco zapisywane na taśmie magnetofonowej. Po zakończeniu badania lekarz odczytuje wyniki oraz stawia diagnozę.

Badanie metodą holtera monitoruje pracę serca przez całą dobę nawet podczas snu, umożliwia to wykrycie różnych chorób i zaburzeń, których bardzo często nie wykażą inne badania. Aparat do badań holtera posiada 5 elektrod, należy przykleić je na klatce piersiowej.

Jak przygotować się do badania? Przed przyklejeniem elektrod należy się umyć, następnie odtłuścić skórę. Mężczyźni powinni pozbyć się owłosienia na lewej piersi. Urządzenie najczęściej przypięte jest do paska co umożliwia swobodne poruszanie się.

Badanie holtera nie ogranicza ani nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu. Podczas badania holterowskiego powinniśmy robić wszystko to, co robimy na co dzień. Jedyne czego się zabrania to kąpiel, ponieważ gdy zamoczymy elektrody wykonanie badania będzie niemożliwe. Należy również zapisywać rzeczy takie jak zażywanie leków, stres ,wysiłek fizyczny oraz sytuacje w których czujemy nieprawidłową prace serca, ponieważ ułatwi to lekarzowi postawianie diagnozy

Powinieneś wykonać badanie holtera jeśli odczuwasz dolegliwości takie jak: zaburzenia pracy serca  (kołatania, szybkie lub nierówne bicie), blok serca (wolna praca serca), choroba niedokrwienna serca, lub jeśli często zdarza Ci się omdleć lub zasłabnąć. Gdy zakończymy badane lekarz odczytuje zapis, podsumowuje go z notatkami i stawia diagnozę.