Sprawdź, jak prawidłowo nawadniać swój organizm
Codzienne picie wody jest nieodłącznym elementem prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia. Woda w każdej minucie wykorzystywana jest przez organizm do przeprowadzania procesów metabolicznych takich jak trawienie i oddychanie, a także do niezakłóconej pracy układu krążenia i układu nerwowego. Dlatego warto zadbać o odpowiednie nawodnienie każdego dnia, co na pewno zaprocentuje lepszym samopoczuciem.
Ile płynów wypijać w ciągu dnia?
Ilość wody, którą każdy z nas powinien przyjąć w przeliczeniu na dobę, jest różna i zależy od wielu czynników. Wpływ na to może mieć aktywność fizyczna, stan zdrowia, wiek oraz temperatura otoczenia. Spożywanie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia jest bardzo ważne u starszych osób i niemowląt, ponieważ u nich ryzyko odwodnienia jest największe. Przyjmuje się, że średnio każdy z nas powinien wypijać od 2 do 3 litrów wody dziennie. Jednak najlepszą opcją jest indywidualne wyliczenie zapotrzebowania na płyny. Można to zrobić według wzoru: na 10 kg masy ciała przypada 100 ml płynu, na następne 10 kg – 50 ml, a na każdy następny kilogram – 20 ml. Przykład dla osoby ważącej 60 kg: (10×100 ml) + (10×50 ml) + (40×20 ml) = 2300 ml wody.
Jaką wodę wybrać?
Na rynku dostępne są różne rodzaje wód, a wśród nich: źródlane i mineralne (nisko-, średnio- i wysokozmineralizowane). Wody te różnią się zawartością składników mineralnych takich jak: sód, potas, chlor, magnez, wodorowęglany czy wapń. Kupując wodę, powinniśmy kierować się naszym trybem życia. Dla osób trenujących odpowiednie będą wody o wysokiej mineralizacji, aby uzupełnić elektrolity utracone podczas treningu i zapobiec powysiłkowym skurczom. Natomiast dla pozostałych osób bezpiecznym wyborem będzie woda średniomineralizowana, a kobiety w ciąży i karmiące powinny wybrać wodę niskozmineralizowaną i niskosodową. Z kolei dla małych dzieci i niemowląt odpowiednia będzie woda źródlana.
Jak zmusić się do picia?
Niestety wiele osób nie przepada za piciem czystej wody i ma dużą trudność z przyswojeniem należnej dziennej objętości. W takich sytuacjach nie wolno sięgać po gotowe wody smakowe, bowiem zawierają one w swoim składzie dużo szkodliwych słodzików i barwników. Lepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w butelkę z wkładem, do którego można dodać dowolne dodatki np. owoce (truskawki, cytryny, jagody) oraz aromatyczną miętę i imbir, które zmienią smak wody i sprawią, że jej picie będzie przyjemniejsze. Natomiast w przypadku określonych sytuacji zdrowotnych (np. biegunka czy wymioty), gdy potrzebujemy sprawnie uzupełnić utracone elektrolity, można sięgnąć po elektrolity dla dorosłych Dicoflor.
Jak kontrolować ilość wypijanej wody?
Aby nawadnianie było skuteczne, musi być skrupulatnie realizowane każdego dnia. Jednak przy aktywnym życiu zawodowym i rodzinnym ciężko kontrolować ilość wypijanej wody. W tym celu można wyposażyć się w pojemny bidon z miarką, który wypełniamy odpowiednią ilością wody przed wyjściem z domu i z którego korzystamy przez cały dzień. Mniej kosztownym sposobem jest zaznaczanie poziomu płynu markerem na butelce, co dodatkowo działa motywująco i pozwala obserwować proces nawadniania.