Naturalne składniki wspierające dobrą kondycję włosów: które warto znać?

Piękne, lśniące i zadbane włosy to marzenie niemal każdej kobiety. Nie ma w tym nic co mogłoby dziwić – wszakże, Panie przykładają ogromną uwagę do swojej urody, a włosy stanowią jej ważny element.

Kobiety ochoczo sięgają po rozmaite suplementy diety, szampony i maski. Nie rzadziej, decydują się również na zastosowanie domowych sposobów, tudzież przepisów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, opartych na naturalnych składnikach.

5 wyjątkowych składników, które przywrócą utracony blask i odżywią włosy

Nasiona kozieradki

Kozieradka to roślina z rodziny bobowatych, której właściwości wykorzystywane są nie tylko przy pielęgnacji włosów. Nie ulega jednak żadnym wątpliwościom fakt, iż to właśnie z dobroczynnych właściwości dla włosów – kozieradka jest najbardziej znana.

Co istotne, kozieradkę na włosy można stosować w kilku formach:

 • wcierki
 • płukanki
 • naparu do picia

W każdym z przypadków efekty będą podobne, tj.:

 • nawilżenie i odżywienie włosów
 • porost włosów (zagęszczenie)
 • przyśpieszenie wzrostu włosów
 • ograniczenie rozdwajających się końcówek

Co więcej, wiele źródeł donosi, iż kozieradka to także świetne rozwiązanie na łupież i inne choroby skóry głowy.

Pokrzywa

Pokrzywa to roślina, która powszechnie występuje niemal na całym świecie. W Polsce, najczęściej traktuje się ją jako chwast – mimo udowodnionych wielu właściwości pro-zdrowotnych.

Pokrzywa znajduje bardzo szerokie zastosowanie w pielęgnacji włosów, czego najlepszym dowodem jest jej obecność w wielu szamponach, maseczkach i innych kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji włosów.

Pokrzywę można z powodzeniem stosować pod postacią naparu (do picia) oraz płukanki. Co ciekawe, sposób przygotowywania jest identyczny. Dzięki temu, możemy za jednym razem – wzmacniać włosy od zewnątrz, jak i wewnątrz.

Olejek arganowy

Doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na odbudowę i przede wszystkim – nawilżenie włosów jest olejek arganowy. Olejowanie włosów tym olejkiem niesie za sobą wiele korzyści:

 • nawilżenie i odżywienie włosów
 • ograniczenie drobnoustrojów
 • przyśpieszenie porostu włosów

Olejek arganowy pozyskuje się z arganii żelaznej. Dostaniemy go w każdej aptece. Co więcej, stanowi on również składnik wielu rozmaitych maseczek, m.in. Princess Hair.

Skrzyp polny

Wiele dobroczynnych właściwości wykazuje również skrzy polny. Ta dziko rosnąca roślina może być wykorzystywana w formie płukanki oraz naparu do picia. Dostarcza mnóstwo witamin i minerałów. Za sprawą skrzypu polnego możemy:

 • odbudować włosy
 • nawilżyć włosy
 • przyśpieszyć porost włosów
 • zahamować wypadanie włosów

Olej kokosowy

Olej kokosowy to tłuszcz pozyskiwany z kokosów (tłoczony na zimno lub gorąco), który budzi wiele kontrowersji. Warto jednak zdać sobie sprawę, że w przypadku pielęgnacji włosów co do jego skuteczności nie ma absolutnie żadnych wątpliwości.

Olej kokosowy doskonale sprawdzi się przy suchych, puszących się włosach. Może stanowić także świetny sposób na rozdwojone końcówki.

Dlaczego warto postawić na naturalne metody?

Niewątpliwą zaletą stosowania naturalnych, domowych rozwiązań jest ich niewielki koszt. Produkty wykorzystywane do zabiegów pielęgnacyjnych takie jak: pokrzywa, skrzyp polny, nasiona kozieradki czy oleje: kokosowy i arganowy kosztują niewiele. Przy tym, skuteczność tego typu rozwiązań stoi na bardzo wysokim poziomie.

Nierzadko efekty stosowania naturalnych składników na włosy są lepsze, aniżeli ma to miejsce w przypadku drogich, komercyjnych kosmetyków. Rzecz jasna, nie w każdym z przypadków efektywność poszczególnych metod będzie tak samo wysoka. Nie mniej, biorąc pod uwagę niską cenę powyższych rozwiązań – z całą pewnością warto spróbować.