Astma oskrzelowa i jej objawy
Zawartość podstrony
Astma oskrzelowa jest to przewlekła choroba zapalna, nazywana również dychawicą. Wywołują ją infekcje wirusowe i bakteryjne, a niekiedy nawet stres. Dolegliwość ta atakuje coraz większą liczbę osób, powodując u nich znaczne ograniczenie wydolności dróg oddechowych. Astma oskrzelowa jest chorobą nieuleczalną, która już w początkowym etapie przyczynia się do powstania nieodwracalnych zmian w oskrzelach, m.in. dlatego uznawana jest za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych na świecie. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej objawom astmy oskrzelowej.
Astma objawy
Wyróżnia się cztery główne objawy astmy oskrzelowej:
1. Świsty – to najbardziej charakterystyczne objawy tej choroby. Świadczą o zwężeniu dróg oddechowych i pojawiają się zazwyczaj napadowo podczas kontaktu z czynnikami prowokującymi. Często towarzyszy temu uczucie duszności, które ustępuje po aplikacji leków rozkurczających oskrzela.
2. Kaszel – jest on suchy, męczący, napadowy, nie jest związany z przeziębieniem. Występuje w nocy lub też po wysiłku. Kaszel może być jedynym objawem tej choroby, na pewno jest dominującym objawem astmy dziecięcej.
3. Duszność – określana jako brak tchu. Przybiera ona charakter duszności wydechowej bądź wdechowo-wydechowej ze zmiennym nasileniem, która pojawia się w nocy albo nad ranem. Ustępuje samoistnie lub też po podaniu odpowiednich leków. Duszność jest wskaźnikiem subiektywnym, a zatem nie zawsze odzwierciedla ciężkość napadu astmy. Czasami interpretowana jest jako ciężkość w klatce piersiowej, której towarzyszy krótki oddech.
4. Nietolerancja wysiłku – objawia się zadyszką lub szybkim męczeniem się podczas wysiłku, nawet jeśli ma on tylko charakter na przykład krótkiego podbiegu do autobusu. Przerwanie wysiłku i chwilowy odpoczynek prowadzą do wystąpienia duszności, świstów oraz kaszlu.
Objawom astmy oskrzelowej często towarzyszy niepokój, ogólne rozdrażnienie, a nawet depresja czy senność, która może być wynikiem nieprzespanych nocy (np. z powodu napadów kaszlu), czasem ból serca.Chorzy mogą też uskarżać się na inne objawy, które najczęściej towarzyszą chorobom alergicznym, takie jak: katar, atopowe zapalnie skóry czy zapalenie spojówek.
Czytaj więcej: https://slimlife.pl/astma-wieku-dzieciecego-objawy-diagnoza-i-leczenie/
Astma leczenie
Leczenie astmy polega przede wszytki na leczeniu objawowym, które związane jest z rozpoznaniem czynnika alergizującego oraz unikania z nim kontaktu. W czasie napadów kaszlu chory powinien przyjmować leki doraźne, w celu zmniejszenia duszności, które przepisuje lekarz alergolog. Ich zadaniem jest hamowanie reakcji alergicznych.
W przypadku, gdy objawy napadu astmy oskrzelowej pomimo podania leku nie zmniejszają się, a dodatkowo pojawia się ból serca, sinica, przyspieszone tętno bądź osłabienie, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Wczesne rozpoznanie astmy oskrzelowej oraz właściwe dobranie leczenia pozwalana na normalne funkcjonowanie. Chory nie ma objawów, może prowadzić aktywny tryb życia, normalnie pracować lub uczyć się. Co więcej, wczesne rozpoznanie astmy pozwala ustrzec się przed ciężką astmą oskrzelową.