Jakie są rodzaje lodówek do wina?

Lodówki do wina to sprzęt, który zapewnia odpowiednie warunki do przechowywania tego trunku. Ponadto stanowią one zabezpieczenie przed dostępem do alkoholu przez osoby niepowołane, a także stanowią estetyczny element aranżacji wnętrza. Wielu specjalistów, którzy znają się na winie, wskazuje właśnie na tego typu urządzenia, jeśli chcemy przechowywać ten szlachetny trunek, ale nie mamy do tego dedykowanej piwniczki. Czym charakteryzują się lodówki do wina? Jakie są ich rodzaje? Jak dopasować lodówki do wina do zabudowy, aby wyglądały estetycznie i spełniały swoje funkcje?

Czy warto kupić chłodziarkę do wina?

Smak wina zależy od wielu czynników, w tym także sposobu przechowywania. Wpływ na niego ma temperatura, wilgotność powietrza, czy nasłonecznienie, a nawet sposób ułożenia na półeczce. Komfort odpowiedniego przechowywania wina w domowych warunkach zapewniają lodówki do wina, które popularnie zwane są winiarkami. Przechowywanie w zwykłej lodówce nie jest wskazane. Powodem jest kilka czynników. Wyróżnić tutaj należy częste jej otwieranie, które powoduje, że dochodzi do wahań temperatury. Ponadto ze względu na to, że znajduje się w niej wiele artykułów, które muszą leżeć na półce, butelki stawiane są zazwyczaj na drzwiach. W tym przypadku wino nie leżakuje, a korek – co bardzo ważne – nie jest w nim zanurzony, a to z kolei przeszkadza dojrzewaniu. Dodatkowo negatywny wpływ na wino ma dostęp światła, a w szczególności promieniowania UV. Kiedy wino jest przechowywane dłużej w lodówce, wręcz profanujemy jego smak, ponieważ przenikają do niego niepożądane zapachy, nawet jeśli wcześniej nie było ono otwarte.

Jeśli więc ktoś kupuje wino, a nie ma dostępu do specjalnie przygotowanej piwniczki, może kupić sobie lodówkę na dedykowaną do tego trunku i w niej przechowywać butelki bez obaw, że ulegnie on szybko zepsuciu. Winiarka nie musi być dodatkowym meblem, który zajmuje wiele miejsca, bo do wyboru są modele wolnostojące i do zabudowy, które są w zależności od potrzeb mogą pomieścić kilka butelek lub tylko jedną, a niektóre nawet kilkadziesiąt butelek. Nie pojawia się więc problem związany z odpowiednim zagospodarowaniem miejsca. W specjalnej lodówce na wino przechowuje się tylko specjalnie dedykowane do niej butelki. Stałą wilgotność pomagają utrzymać pojemniki z wodą, a także rzadsze otwieranie niż jest to w przypadku standardowej lodówki do przechowywania żywności. Dzięki temu oszczędza się winu niepożądanego światła, a na dodatek szyba z filtrem UV ogranicza niekorzystne promieniowanie.

Lodówka do wina podblatowa czy wolnostojąca?

Wielkość lodówki na wino powinna być dostosowana do wielkości posiadanej kolekcji. Pojemność chłodziarek na wino określana jest liczbą standardowych butelek 0,75 l, które mogą się zmieścić w urządzeniu. Występuje jednak zasadniczy podział tego typu sprzętów na wino – na lodówki wolnostojące oraz te, które przeznaczone są do zabudowy. Małe chłodziarki wolnostojące o wymiarach kompaktowych, przeznaczone są głównie na kilka butelek. Można je umieścić na blacie kuchennym, stoliku lub barku. Większe urządzenia wolnostojące ustawia się na podłodze pomieszczenia. Lodówki na wino do zabudowy to rozwiązania, które można dopasować do standardowych szerokości mebli wykorzystywanych pod zabudowę w kuchni. Takie sprzęty są dostępne między innymi na https://www.electronic-star.pl/Gospodarstwo-domowe/AGD/Lodowki-na-wino/Lodowki-do-wina-do-zabudowy/.

Lodówka podblatowa do przechowywania wina jest rodzajem urządzenia do zabudowy, którego forma jest dostosowana do standardowej wysokości blatu. Dodatkowo cofnięty cokół sprzętu wpasowuje się w ogólny obrys bryły zabudowy meblowej, tworząc tym samym jednolity ciąg mebli kuchennych. Front lodówki na wino do zabudowy jest wyposażony w szklane drzwi, które dają możliwość wglądu do środka i wybór trunku bez konieczności jej otwierania. Wiele lodówek jest wyposażonych w szkło z dodatkowym filtrem UV, który zabezpiecza wino przed niekorzystnym działaniem promieni, które mogłyby doprowadzić do zmiany smaku, a nawet jego barwy. Wygląd ramy może świetnie wpasowywać się do wyglądu stojącego nieopodal piekarnika lub lodówki wolnostojącej do przechowywania żywności. Półki na leżakujące wino wykonuje się najczęściej z drewna lub metalu. Zaletą wielu sprzętów jest także dodatkowe oświetlenie LED, które podświetla butelki wina, tworząc przyjemny nastrój w pomieszczeniu.

Jakie zalety mają lodówki do wina?

Lodówki na wino to urządzenia, które są świetną alternatywą dla piwniczek. Zazwyczaj są one wyposażone w przeszklone drzwi, dzięki czemu wyszukaniej odpowiedniej butelki jest znacznie szybsze i łatwiejsze. Ich dużym atutem jest to, że umożliwiają zachowanie odpowiedniej temperatury dla danego rodzaju wina. Ponadto można w nich przechowywać zarówno wino białe, czerwone, jak i różowe, a dla każdego ustawić inną wartość temperatury. Lodówki na wino do zabudowy umożliwiają zachowanie prawidłowej wilgotności powietrza, a filtr UV chroni wino przed szkodliwym działaniem światła. W lodówkach do wina montowane są również zabezpieczenia antywibracyjne, które chronią je przed wstrząsami.