Choroby prostaty

Prostata, zwana inaczej gruczołem krokowym lub sterczem znajduje się pod pęcherzem moczowym. Rolą tego gruczołu jest wytwarzanie wydzieliny, która wchodzi w skład nasienia. Blisko prostaty przebiegają mięśnie, które zapobiegają wyciekaniu moczu z pęcherza moczowego, najważniejszy z nich to mięsień położony poniżej gruczołu- zewnętrzny zwieracz pęcherza.

Choroby związane z prostatą (gruczoł krokowy)

1. Łagodny rozrost prostaty polegający na jej powiększeniu.

Przerost prostaty to najpowszechniejszy i narastający problem mężczyzn, który pojawia się w miarę przybywania lat, najbardziej dotyka mężczyzn już nawet od 40 do 50 roku życia,po 60 roku życia ok. 30%, po 70 roku życia 60%, po 80 toku życia 90%.

Objawy stopniowego powiększania się prostaty to wzrost ciśnienia moczu w drogach moczowych na skutek ucisku przez powiększający się gruczoł, powodując zwężenie cewki moczowej i problemy z oddawaniem moczu, problemy z erekcją.

2. Stany zapalne prostaty (gruczołu krokowego) występują zarówno u młodych, jak i starszych mężczyzn, przyczyną ich są drobnoustroje.

Objawy to bolesne oddawanie moczu, gorączka, ból w dolnej części pleców oraz kroczu, jądrach pachwinie. Łatwo pomylić stan zapalny prostaty ze stanem zapalnym dróg moczowych- rozstrzygną c może tylko lekarz urolog.

3. Rak prostaty to coraz powszechniej występujący nowotwór u mężczyzn w średnim wieku.

Czasem przyczyna powstania raka jest na tle genetycznym a czasem dieta uboga w selen, witamina Di E, za to bogato tłuszczowa, białkowa i obfita w produkty podwyższające poziom cholesterolu. Bardzo często na początku nie pojawiają się żadne objawy, trwa to czasem do momentu, aż guzy nie wydostaną się poza gruczoł krokowy. Dopiero w kolejnym stadium guzy nowotworowe mogą blokować przepływ moczu, a nieleczony rak prostaty może atakować inne narządy.

Diagnostyka i leczenie chorób prostaty

W przypadku każdych niepokojących objawów, zaburzeń z oddawaniem moczu konieczna jest wizyta u lekarza urologa, który wykona badanie per rectum oraz badane USG, a także badanie moczu, aby sprawdzić, czy nie ma infekcji, w razie potrzeby PSA z surowicy krwi (szczególnie przydatne przy stanach zapalnych lub raku prostaty) co pozwoli ocenić poziom przerostu prostaty.

Stany zapalne prostaty leczy się farmakologicznie. Przy niewielkich zmianach prostaty wprowadza się leki oparte na wyciągach roślinnych, zmniejszające dyskomfort i łagodzące objawy. Są środki farmakologiczne hamujące rozwój rozrostu prostaty. W cięższych przypadkach może być potrzebna interwencja chirurga, który musi naciąć lub usunąć nadmiar rozrośniętej tkanki gruczołowej, aby nie doszło do poważnych komplikacji ze strony układu moczowego do uszkodzenia nerek włącznie.

Dostępne są też nowoczesne, mało inwazyjne metody leczenia przerostu prostaty jak np. laser czy termoterapia mikrofalowa, poprzez które niszczy się nadmiar tkanki tłuszczowej stercza.

W przypadku zdiagnozowanego raka prostaty lekarz podejmuje leczenie z wyboru: chemioterapią, radioterapią lub leczenie chirurgiczne wszystko zależy od stanu pacjenta, jego wieku, zaawansowania choroby.