Jakie badania przed ciążą powinnaś wykonać? Dowiedz się więcej o badaniach, które mogą pomóc

Wiele kobiet jest zaskoczonych wiadomością, że są w ciąży. Taka niespodzianka może początkowo budzić zaniepokojenie u przyszłej mamy. Niezależnie od tego, czy ciąża jest planowana, czy nie, udanie się po poradę specjalisty jest wskazane.

Świadome podejście do ciąży

Jeżeli należysz do grona pań, które planują zajście w ciążę, a na pozytywny test ciążowy czekają z wytęsknieniem, warto wcześniej zasięgnąć rady i zaufać ekspertowi. Takie świadome planowanie prokreacji może być niezwykle pomocne, a przygotowania – znacznie łatwiejsze. Oczywiście liczy się zdrowy styl życia, unikanie używek, regularna aktywność fizyczna. Należy zadbać o swoje ciało i ducha, zbilansowana dieta i świeże powietrze to podstawa. Tyczy się to zarówno przyszłej mamy, jak i taty. Jeżeli zależy Ci na szczegółowych informacjach, z których dowiesz się wszystkiego o stanie swojego zdrowia, zrobienie szczegółowych badań przed ciążą będzie dobrym rozwiązaniem. Na które powinnaś zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy.

Planowanie ciąży. Jak to zrobić? Poznaj wszystkie aspekty

Jeżeli należysz do grona kobiet, które są w trakcie planowania ciąży, powinnaś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. To właśnie lekarz najlepiej doradzi, nakieruje i poda rozwiązania, których szukają przyszłe mamy. Co najczęściej można od niego usłyszeć? Jeśli jesteś osobą, która pali papierosy, z pewnością zaleci zaprzestanie ich używania. Sprawa ma się tak samo z alkoholem, którego spożycie należy mocno ograniczyć. Co jeszcze możesz zrobić dla swojego zdrowia? Zadbaj o zbilansowaną dietę, bogatą w warzywa, owoce, białko czy zdrowe tłuszcze. To niezwykle istotne, aby w czasie planowania ciąży dostarczać sobie wszystkich niezbędnych składników odżywczych i minerałów. Regularna aktywność fizyczna również jest wskazana. Jeśli nie przepadasz za uprawianiem sportu, warto poszukać dziedziny, która zacznie sprawiać przyjemność. Nie jesteś fanką siłowni? Spróbuj jogi, która nie ma z nią nic wspólnego. Osoby, które lubią pływać, powinny zapisać się na basen. Wystarczy odrobina chęci, aby zadbać o swoje zdrowie. Pamiętaj, to tyczy się zarówno przyszłej mamy, jak i taty. Prawidłowa masa ciała i zdrowy tryb życia to coś, na co para powinna zwrócić uwagę. Istnieją badania przed ciążą, na które kobieta powinna się zdecydować po konsultacji z lekarzem.

Badania przed ciążą. Zalecenia ekspertów, do których młoda mama powinna się stosować

Jakich zaleceń od specjalisty może spodziewać się przyszła mama? Wykonane badania przed ciążą to nie wszystko. Zażywanie kwasu foliowego to coś, z czym musi liczyć się ogromna liczba kobiet. Konieczne może okazać się zaprzestanie brania części lekarstw. Istnieje sporo zagrożeń, z których wiele nie zdaje sobie sprawy. Na takiej szczegółowej konsultacji wszystkie z nich zostaną wspomniane i wyjaśnione. Niebezpieczne substancje, np. ołów, mogą stwarzać ryzyko wystąpienia wad u płodu. Równie groźne staje się promieniowanie. Badania przed ciążą mogą okazać się niezwykle pomocne, a w niektórych przypadkach wręcz niezbędne. Dlaczego? Zaburzenia hormonalne, przewlekłe choroby to coś, co należy skontrolować.

Najczęściej wybierane badania. Pomocna lista dla przyszłej mamy

Zalecenie badania przed ciążą nie musi oznaczać złego stanu zdrowia. Zwykle robi się je kontrolnie, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Na co zwracają uwagę lekarze? Przede wszystkim na tarczycę, właściwy poziom kwasu foliowego oraz stężenie hormonów, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie ciąży w organizmie kobiety. Jeżeli zauważyłaś u siebie objawy takie jak wypadające włosy, przemęczenie, bóle brzucha czy radykalną zmianę masy ciała, wybierz badania przed ciążą, które pomogą w ustaleniu, co dzieje się w twoim organizmie.

Najpopularniejsze badania, na które decydują się przyszłe mamy to: