Badania krwi w kierunku anemii

Czujemy się źle, mamy objawy złego samopoczucia, osłabienia, wypadają nam włosy i mamy łamliwe paznokcie, tendencję do szybkiego męczenia się, problemy z koncentracją i uwagą, bóle i zawroty głowy, bladość skóry i błon śluzowych, uczucie zimna, tachykardię (przyspieszona akcja serca – ponad 100 uderzeń /minutę) i duszności (w ciężkiej postaci) – Takie objawy mogą sygnalizować anemię, niezależnie od wieku, czy jest to dziecko, kobieta czy mężczyzna.

Młode kobiety w okresie miesiączki, przy szczególnie obfitych krwawieniach są bardziej narażone na anemię. Osoby w podeszłym wieku, które mają zmniejszoną odporność organizmu, też są bardziej narażone na zachorowania na anemię.

Wykonując badania podstawowe krwi w kierunku anemii można dowiedzieć się, czy potwierdzą się podejrzenia oraz o przyczynach tych dolegliwości.

Badania krwi pod kątem anemii

Wyniki badania krwi w przypadku niedokrwistości

Morfologia krwi obwodowej – obniżony poziom hemoglobiny i zmniejszenie liczby erytrocytów oraz zmiany w parametrach objętościowych czerwonych krwinek MCV, który określa wielkość krwinek, w przypadku anemii będą one obniżone

Badanie żelaza – wynik obniżony, ale nie jest wystarczający do postawienia diagnozy o niedokrwistości. Żelazo to pierwiastek, który wchodzi w skład wszystkich komórek organizmu. Wchodzi między innymi w skład hemoglobiny, której rola to przenoszenie tlenu we krwi.

Żelazo charakteryzuje się dużą zmiennością dobową, dlatego ważne jest, aby wynik był zrobiony na czczo. Poziom żelaza we krwi może jeszcze długo pozostawać w normie – pomimo, że tak naprawdę w organizmie już występują jego braki.

Deficyt żelaza jest najczęstszą przyczyną anemii i może powstać w trakcie stosowania diety ubogiej w ten pierwiastek, w przypadku zaburzeń wchłaniani, w ciąży, w okresie intensywnego wzrostu dziecka, w stanach przewlekłej utraty krwi (miesiączki, krwawienia wewnętrzne np. w chorobie Rendu-Oslera-Webera). Stężenie żelaza jest zależne od jego podaży w diecie, od magazynowania w wątrobie, jelicie, śledzionie i szpiku kostnym, ale też zależy od jego utraty z organizmu.

Ferrytyna – oznaczenie jej poziomu uważane jest za najlepszy wskaźnik do oceny zasobów żelaza w organizmie. Jej wynik wskazuje albo za niski (niedokrwistość) albo za wysoki poziom żelaza. Wskazaniem do jej oznaczania jest oprócz tego możliwość diagnozowania niedoborów i rozróżniania niedokrwistości, a także kontrola efektywności w trakcie leczenia preparatami żelaza.

Ferrytyna wzrasta w stanach zapalnych i infekcyjnych organizmu – dzięki temu, że należy do tzw. białek ostrej fazy.

Transferyna – wynik ma znaczenie w diagnozowaniu niedokrwistości z niedoboru żelaza albo nadmiaru żelaza w organizmie oraz w przypadku zaburzeń wchłaniania żelaza w zespołach utraty białka, w chorobach wątroby, w przebiegu ciąży, w infekcjach, przewlekłych dializach nowotworach.

Transferyna jest to białko syntetyzowane w wątrobie. Poziom jej jest uzależniony od obecności żelaza (ona odpowiada za jego transport). Ferrytyna odpowiada także za przenoszenie miedzi, cynku, wapnia, kobaltu.

Parametr ten zwiększa swoją wartość diagnostyczną w połączeniu z badaniem poziomu żelaza w surowicy we krwi i pozwala obliczyć wskaźnik nasycenia transferyny. Jest ona bardzo pożytecznym wskaźnikiem prawidłowości gospodarki żelazem.

Badania krwi na anemię – 3 badania rozszerzone

Bardzo często do oceny niedokrwistości przydatne są jeszcze 3 badania, które oferowane są w pakiecie badań rozszerzonym:

Wynik poziomu witaminy B12 – wynik zmniejszony świadczy o niedokrwistości megaloblastycznej, która charakteryzuje się tym, że czerwone krwinki są nieprawidłowe i szybciej obumierają. Niedokrwistości z powodu niedoboru witaminy B12 towarzyszą objawy ze strony układu pokarmowego i nerwowego.

Braki witaminy B12 zdarzają się u wegetarian i wegan, którzy nie spożywają mlek i mięsa- konieczna jest suplementacja.

Niski poziom witaminy B12 może być wynikiem nadużywania alkoholu, nieswoistym chorobom zapalnym jelit, stany po resekcjach żołądka lub dalszych odcinków przewodu pokarmowego, zakażenia Helikobacter pylori.

Poziom kwasu foliowego – jego braki przyczyniają się do powstania anemii megaloblastycznej i pojawia się w przypadku niedoboru tego kwasu oraz problemów z jego wchłanianiem. Zbyt mały poziom kwasu foliowego jest wynikiem złego odżywiana np. niejedzenie surowych warzyw zielonych, zbyt długie gotowanie tych warzyw powyżej 15 minut).

Niedobory kwasu foliowego pojawiają się również z powodu niedoborów cynku, niektórych stanów zapalnych jelit, marskości wątroby, wówczas jest on nieprawidłowo wchłaniany. Szczególne znaczenie na zwiększone zapotrzebowanie na kwas foliowy muszą zwracać uwagę kobiety w okresie ciąży i karmienia. Konieczna jest jego suplementacja.

Wynik poziomu OB – odczyn opadania krwinek, świadczy o ogólnym stanie zdrowia, stanach zapalnych (ostrych i przewlekłych), w których także dochodzi do zmniejszenia poziomu żelaza.