Polipy szyjki i trzonu macicy

Polipy szyjki i trzonu macicy to kuliste lub uszypułkowane zmiany rozrostowe, które wywodzą się z błony śluzowej. Polipy kuliste, czyli siedzące, to twory, które wyrastają ponad powierzchnię podłoża. Polipy uszypułkowane posiadają pewnego rodzaju szypułkę, czyli nóżkę, na której wyrastają. Różnice wynikają z różnej postaci oraz dotyczą sposobu ich diagnozowania i leczenia.

Wielkość polipów może być różna – od wielości pieprzu do wielkości wiśni. W przypadku polipów szypułkowanych szypułka może czasem sięgać nawet do przedsionka pochwy. Występują w różnym wieku, chociaż najczęściej występują u kobiet w okresie przekwitania, ale mogą pojawić się w każdym wieku, również w wieku 30-50 lat.

Przyczyny powstawania polipów nie są do końca przebadane, chociaż największą rolą przypisuje się zaburzeniom hormonalnym i przewadze estrogenów.

Polip szyjki macicy i polip trzonu macicy różnią się między sobą faktem budowy z różnych tkanek. Polipy trzonu macicy pochodzą z podścieliska z obecnymi dodatkowo gruczołami błony śluzowej. Polipy szyjki macicy wywodzą się z łagodnego przerostu błony śluzowej, która rzadko zawiera poszerzone gruczoły. Różnice te są bardzo istotne w trakcie badania w ocenie histopatologicznej, ważne jest określenie ich dokładnej budowy.

Objawy polipów szyjki i trzonu macicy także mogą być różne. Objawy polipów są zawsze podobne i to one skłaniają nas do wizyty u lekarza to obfite, mlecznobiałe upławy, którym towarzyszą krwawienia między miesiączkami, po stosunku płciowym, po badaniu ginekologicznym.

Objawy w przypadku polipów kanału szyjki macicy – nieprawidłowe krwawienia, ale z przewagą bardzo obfitego wydzielanego śluzu z kanału szyjki macicy.

Objawy w przypadku polipów trzonu macicy to przewaga nieprawidłowych krwawień, które przedłużają się po miesiączce, plamienia długotrwałe lub przedmiesiączkowe, obecne są również nieprawidłowe upławy. Może dochodzić do infekcji i zakażenia polipa oraz bony śluzowej macicy, które objawiają się ropną wydzieliną z pochwy.

Zdarza się, że polipy bardzo długo nie dają bardzo widocznych objawów, ból pojawia się rzadziej dopiero przy polipach o większych rozmiarach i dlatego mogą być bagatelizowane przez kobiety. A ból jest bardzo charakterystyczny skurczowy, rytmiczny, bo wynika ze skurczów mięśnia macicy, który macica chce usunąć ze swojej jamy, ponieważ traktuje go jako ciało obce.

Diagnoza polipów szyjki i trzonu macicy

Oczywiście diagnozę dotyczącą polipów może przeprowadzić tylko lekarz trakcie badania przy pomocy wziernika dopochwowego. Lekarz jest w stanie zauważyć polipy wielkości grochu czy fasoli, mogą to być również polipy wyczuwalne w badaniu palpacyjnym ginekologicznym, jeżeli wystają i zwisają z kanału szyjki macicy. Czasami diagnoza polipa musi być potwierdzona w badaniu USG, zwłaszcza w przypadku polipów trzonu szyjki macicy. Niezwykle przydatna zarówno w diagnozowaniu, jak i leczeniu polipów jest metoda obrazowania jam macicy – histeroskopia.

Polipy macicy a ból kręgosłupa – to częste pytanie, ale diagnoza polipów opiera sie na innych objawach.

Leczenie polipów szyjki i jamy macicy

1. Podejmowane są leczenia farmakologiczne przy pomocy hormonów,
2. Metody zabiegowe:

  • Ukręcenie polipa szyjki macicy – co łatwo można wykonać po pojawieniu się go w ujściu szyjki. Zabieg nie jest zbyt bolesny dla pacjentki, a cały materiał jest po usunięciu poddany badaniu histopatologicznemu.
  • Łyżeczkowanie jamy macicy – w przypadku polipa trzonu macicy następnie badanie histopatologiczne usuniętej treści.
  • Histeroskopia – jak wspomniano jest to metoda diagnostyczna, w trakcie której można zobaczyć zmienioną błonę śluzową oraz usunąć polip.