Suplementacja kobiety w ciąży. Co zażywać?

Ciąża jest zwykle jednym z najradośniejszych okresów w życiu kobiety. Czas oczekiwania na dziecko jest też jednak wielkim sprawdzianem dla organizmu przyszłej mamy. Jak go wspomagać? Co jeść i czym się suplementować, aby uniknąć powikłań zdrowotnych zarówno u rozwijającego się w nas dziecka, jak i też u siebie?

Magnez – absolutna podstawa w diecie przyszłej mamy

Każda przyszła mama powinna sobie zdawać sprawę z roli magnezu w codziennej diecie. Ten cenny pierwiastek odpowiada za prawidłowy metabolizm energetyczny i stabilizuje pracę układu nerwowego. To właśnie jego niedobór powoduje mimowolne skurcze mięśni, szczególnie niebezpieczne u kobiet w ciąży. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić nawet do przedwczesnego porodu.

Magnez jest też odpowiedzialny za syntezę cząsteczek białkowych wchodzących w skład mięśni rozwijającego się organizmu dziecka. Uczestniczy również w stabilizacji łańcucha DNA zapobiegając powstawaniu wad. Chroni małe serduszko przed niedotlenieniem i niedokrwieniem. Jak widzimy, magnez jest niezbędny zarówno dla prawidłowego rozwoju dziecka, jak i też dla zdrowia matki.

Witaminy z grupy B – zawsze w parze z magnezem

Popularne suplementy diety zawierają zwykle połączenie magnezu i witaminy B. Dlaczego? Otóż magnez lepiej jest przyjmowany przez organizm właśnie w „towarzystwie” tych witamin. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego suplementacja w ciąży powinna obejmować witaminy z grupy B. Witaminy te wspomagają efektywnie funkcjonowanie układu krążenia. Witaminy B6 oraz B12 przyczyniają się do utrzymania odpowiedniego poziomu czerwonych krwinek, które odpowiadają w naszym organizmie za transport tlenu do komórek naszych narządów.

Kwas foliowy i jego rola w diecie przyszłej mamy

Witamina B9, znana szerzej jako kwas foliowy, jest substancją szczególnie ważną w diecie kobiety ciężarnej. Suplementację kwasem foliowym zaleca się również kobietom, które dopiero starają się zajść w ciążę. W naturalnej postaci występuje na przykład w świeżych liściach sałaty i innych warzywach liściastych.
Witamina ta bierze udział w syntezie materiału genetycznego komórek, jest więc niezbędna w procesie ich wzrostu i rozmnażania. To właśnie kwas foliowy odpowiada za prawidłowy wzrost dziecka w łonie matki, zapobiegając na tym etapie wystąpieniu wad rozwojowych.

Kwas foliowy bierze również udział w produkcji serotoniny, czyli tak zwanego hormonu szczęścia. Dieta bogata w warzywa zawierające kwas foliowy oraz dodatkowa suplementacja pomaga w zapobieganiu depresji okołoporodowej i w radzeniu sobie ze stresem.

Warto pamiętać, że organizm sam nie wytwarza kwasu foliowego, więc musi on być dostarczany z pożywieniem. Substancja ta może jednak być magazynowana – głównie w wątrobie. Zapasy ustrojowe kwasu foliowego mogą wystarczyć na 2-3 miesiące.

Witamina D3 i K2 dla mocnych kości

Witamina D – Wspomagania wymagają nie tylko rozwijające się kości maluszka, ale również układ kostny przyszłej matki, który jest obciążony ponad zwykłą miarę brzuchem ciążowym, a nierzadko dodatkowymi kilogramami, jakie wiele kobiet zbiera w czasie ciąży. Naturalne suplementy diety bogate w witaminy D3 oraz witaminy K2, są więc niezbędne w diecie kobiety ciężarnej. Sprawdź, kiedy warto wprowadzić suplementacje witaminą D.

Zdrowa żywność, czy pigułki?

Na rynku jest dziś wiele preparatów skomponowanych specjalnie z myślą o suplementacji diety kobiet ciężarnych. Sięgając po jeden z nich warto pamiętać, że nic nie zastąpi zdrowej, zbilansowanej diety, bogatej we wszystkie wymienione wyżej składniki w postaci naturalnej. Naturalnie występujące w żywności witaminy i minerały, są łatwiej przyswajalne przez organizm. Zdrowa dieta kobiety ciężarnej, powinna więc obfitować w składniki niezbędne dla zdrowia jej samej i dziecka, takie jak:

Dzięki prawidłowej diecie nie ma konieczności suplementacji preparatami witaminowymi, jednak nasza dieta w dużej mierze zależy od dostępności świeżych, sezonowych produktów. Jeśli ciąża przypada na zimę, kompozycje witaminowe dla ciężarnych mogą być niezbędne dla uzupełnienia diety w drogocenne witaminy i minerały.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości producenta naturalnych suplementówLaventi