Jak dbać o siebie w czasie ciąży?

Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. W tym czasie powinna szczególnie o siebie dbać, ponieważ wszystko co zrobi, będzie istotne nie tylko dla niej samej, ale przede wszystkim dla rozwijającego się w jej łonie maleństwa. Jak zatroszczyć się o siebie w ciąży?

Kobiety ciężarne powinny ze szczególną uwagą podchodzić do swojej diety, zdrowia i stylu życia. Przede wszystkim muszą unikać stresu i jak najwięcej odpoczywać. Nie warto całkowicie rezygnować z ruchu. Lekki wysiłek fizyczny, jak np. codzienne spacery czy basen, są bardzo wskazane. Trzeba jednak pamiętać, że kobiety, które przed ciążą nie uprawiały regularnie sportu, nie powinny rozpoczynać tego na początku okresu błogosławionego. Dodatkowo muszą zgłaszać się regularnie na badania do ginekologa, dbać o odpowiednią ilość snu i zwracać szczególną uwagę na wszystkie bóle – głównie pojawiające się w okolicy brzucha.

Dieta dla kobiety w ciąży

Panie spodziewające się dziecka najczęściej zwracają dużą uwagę na swój sposób odżywiania. Jedzą owoce, warzywa, pilnują wypijania odpowiedniej ilości płynów, spożywają lekkie, ale sycące dania, jak np. chude mięso czy kasze. Bardzo polecane są także zupy, które są źródłem witamin i mikroelementów, a dodatkowo są lekkostrawne i sycące.

Niezwykle istotne w diecie kobiety ciężarnej jest spożywanie produktów bogatych w kwas foliowy, jak pomarańcze, słonecznik, zielony groszek, kalafior. Dodatkowo należy przyjmować suplementy diety dla kobiet w ciąży, które zawierają kwas foliowy oraz wszystkie inne niezbędne witaminy i mikroelementy. Zapotrzebowanie organizmu kobiety na te składniki jest wyjątkowo duże w okresie ciąży.

Kwas DHA – zwróć na niego uwagę w czasie ciąży

Kolejnym, po kwasie foliowym, składnikiem, który ma dla kobiety ciężarnej ogromną wartość jest kwas DHA. Wpływa on korzystnie na rozwój dziecka, np. zmniejszając ryzyko alergii. Dodatkowo zapobiega wystąpieniu depresji poporodowej. Dużo więcej na ten temat dowiecie się pod adresem https://optymalnewybory.pl/kwas-dha-w-ciazy-rola-i-funkcje/