Jak podtrzymywać gorącą atmosferę w związku?

Częstym problemem w długotrwałych związkach jest przygasanie żaru namiętności i nieco monotonna atmosfera w sypialni. To niedobra sytuacja dla obojga partnerów, a wiele par nie potrafi szczerze o tym porozmawiać. Jak podtrzymać gorącą atmosferę w związku i nie dopuścić, by pojawiła się nuda i rutyna? Podpowiadamy.

Udany seks jest dobry na wszystko

Udane życie seksualne jest nie do przecenienia. Nie chodzi o przygodne kontakty, które wiążą się ze sporym ryzykiem, ale o zbudowanie trwałego związku z wybraną osobą, który spełnia zarówno potrzeby seksualne, jak i te wynikające z chęci założenia rodziny czy poczucia bliskości. Dobry seks jest możliwy, gdy partnerzy znają siebie i swoje potrzeby oraz gdy dogadują się także na innych płaszczyznach. Nie jest tajemnicą, że problemy w sypialni mają negatywne przełożenie na różne sfery życia, i odwrotnie: problemy w pracy czy kłótnie z partnerką mogą skutkować kłopotami w pożyciu intymnym. Jeśli jest ono udane, obojgu partnerom przynosi to wymierne korzyści. Seks sprzyja wydzielaniu się hormonów szczęścia, pozytywnie wpływa na nastrój [1], dotlenia organizm (oddychamy szybciej i głębiej), jest formą aktywności fizycznej, więc sprzyja zachowaniu dobrej kondycji, a przy okazji podnosi samoocenę i pozwala rozładować nadmierne napięcie i stres.

Jak podgrzać atmosferę w związku i jak podtrzymać namiętność?

Wraz z upływem lat do wielu związków wkrada się monotonia, nuda i rutyna, jeśli chodzi o intymne pożycie. Aby do tego nie dopuścić, warto wypróbowywać nowe pomysły na zbliżenia oraz nowe pozycje i nie zaprzestawać gry w uwodzenie. Atmosferę w związku podgrzać może prezent w postaci figlarnej bielizny, romantyczna wycieczka we dwoje czy kolacja przy świecach. Ważne też, by druga połowa czuła się ważna, doceniana i atrakcyjna. Panowie powinni pamiętać, że gra wstępna w przypadku kobiet zaczyna się na długo przed właściwym stosunkiem. Składa się na nią wiele subtelnych kwestii, takich jak wywiązywanie się z domowych obowiązków, okazywanie zainteresowania także poza sypialnią oraz traktowanie partnerki z miłością i szacunkiem. Takie postępowanie to warunek konieczny udanego związku, w którym namiętność nie blaknie wraz z upływem lat.

A może preparaty na lepszą erekcję?

Jest sporo preparatów, które pozwalają przedłużyć czas trwania stosunku, co daje optymalne warunki do eksperymentowania w alkowie. Można zastosować prezerwatywy, żele lub chusteczki nasączone substancjami znieczulającymi, co opóźnia wytrysk, a tym samym przedłuża stosunek. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tego typu preparaty mogą powodować problemy z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu oraz znieczulić okolice intymne partnerki, co uniemożliwi jej odczuwanie przyjemności. Inny sposób to leki zawierające syldenafil lub inną substancję czynną, która pozwala opóźnić czas wytrysku i korzystnie wpływa na jakość erekcji. Zastosowanie jakiegokolwiek leku na erekcję warto poprzedzić wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub przynajmniej dokładnym zapoznaniem się z ulotką dołączoną do leku. Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, można sięgnąć po lek z syldenafilem, który wspomaga osiągnięcie i utrzymanie erekcji, opóźnia wytrysk, przez co wydłuża przyjemność [2], np. Mensil lub Mensil Max*. Leki Mensil i Mensil Max zaleca się przyjmować na czczo (przyjęte po posiłku mogą mieć opóźniony początek działania) w maksymalnej dziennej dawce 50 mg. Tabletek nie trzeba popijać wodą, gdyż rozpuszczają się w ustach, co zwiększa dyskrecję ich stosowania. Zawarty w lekach Mensil sildenafil działa już po 12 minutach, a efekt ten utrzymuje się nawet do 5 godzin [3]. Produkty lecznicze Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia.

Naturalne sposoby na przedłużenie stosunku

Są również całkowicie naturalne sposoby pozwalające opóźnić ejakulację i przedłużyć czas trwania stosunku. Należą do nich ćwiczenia mięśni Kegla, które są odpowiedzialne za prawidłowe oddawanie moczu oraz utrzymanie wzwodu i kontrolowanie wytrysku [4]. Można też zastosować znaną z Kamasutry metodę przerywania stosunku tuż przed ejakulacją lub trening polegający na masturbacji i wstrzymywaniu się od wytrysku. Dobrym sposobem jest uciśnięcie tuż przed ejakulacją prącia przy ujściu cewki moczowej albo punktu pomiędzy jądrami a odbytem. Może to zrobić partnerka, co dodatkowo podgrzeje atmosferę w sypialni. Wskazana jest również dłuższa gra wstępna.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

Przypisy

1. Krzysztof Nowosielski, Robert Kowalczyk, Barbara Hadacz, Miłość, seks i oksytocyna, Przegląd Seksuologiczny 17/2018: 2-14.

2. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.

3. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

4. Violetta Skrzypulec-Plinta, Jak przedłużyć czas stosunku u mężczyzny, online: https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/lekarze-odpowiadaja-na-pytania/112965,jak-przedluzyc-czas-stosunku-u-mezczyzn, data dostępu 28.01.2022.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu. 

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie. 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.