7 kluczowych przyczyn bezdechu sennego i sposoby jego leczenia

Bezdech senny to choroba występująca bardzo powszechnie, przede wszystkim wśród osób dorosłych. Dotyczy głównie mężczyzn, szacuje się, że cierpi na nią nawet 25% panów po 40. roku życia. Istnieje szereg czynników, które mogą doprowadzić do rozwoju zaburzeń oddychania tego typu. Co najczęściej jest przyczyną OBS i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy! 

Bezdech senny – co to jest? 

Bezdech senny, fachowo określany jako zespół obturacyjnego bezdechu sennego, to choroba polegająca na znacznym lub całkowitym zablokowaniu przepływu powietrza na skutek zamknięcia światła dróg oddechowych na poziomie gardła. Epizody zatrzymania oddechu trwają ponad 10 sekund i pojawiają się wielokrotnie podczas snu (nawet kilkadziesiąt razy w ciągu nocy), czego osoba śpiąca nie jest świadoma.  

Najbardziej charakterystycznym objawem bezdechu sennego, który obserwują osoby postronne, jest głośne, uporczywe chrapanie przerywane momentami ciszy. U pacjenta występują też wzmożona potliwość oraz odruchy przypominające dławienie się. Niepokojące symptomy można zauważyć też w ciągu dnia. Pojawiają się nadmierne uczucie senności, bóle głowy czy problemy z pamięcią i koncentracją. 

Czy bezdech senny jest groźny? Zdecydowanie. Skutki bezdechu sennego bywają bardzo poważne – może dojść do rozwoju opornego na leczenie nadciśnienia tętniczego, wzrasta też ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Bezdech negatywnie wpływa na działanie niemal wszystkich narządów i układów naszego organizmu. Występowanie powyżej opisanych dolegliwości powinno skłonić zatem do jak najszybszej wizyty u lekarza i wykonania odpowiedniej diagnostyki umożliwiającej rozpoznanie przyczyny choroby oraz podjęcia odpowiedniej terapii. 

Bezdech senny – przyczyny 

Obturacyjny bezdech senny (OBS) może być spowodowany szeregiem nieprawidłowości. Wśród najważniejszych czynników sprzyjających upośledzeniu lub okresowemu brakowi przepływu powietrza przez drogi oddechowe wymienia się: 

  1. otyłość
  2. szeroką krótką szyję,
  3. długie podniebienie miękkie,
  4. polipy nosa, 
  5. powiększone migdałki, 
  6. skrzywienie przegrody nosowej, 
  7. stosowanie leków lub używek zmniejszających napięcie mięśni gardła. 

Warto wiedzieć, że w przypadku 70% osób cierpiących na OBS, jego przyczyną jest wymieniona na miejscu pierwszym otyłość.  

Jak sprawdzić bezdech senny?  

Wielu pacjentów ma wątpliwość co do tego, jaki lekarz leczy bezdech senny. W pierwszej kolejności należy udać się do laryngologa. 

Diagnostyka bezdechu sennego polega przeprowadzeniu badania snu. Jedną z najbardziej popularnych metod jest poligrafia, którą można wykonać w domu. Taką usługę oferujemy m.in. BRANDvital, zajmujący się dystrybuują oraz wynajmem certyfikowanego sprzętu medycznego najbardziej renomowanych producentów na rynku. 

Badanie bezdechu sennego jest bardzo proste. Pacjent zostaje zaopatrzony w niewielkie urządzenie – poligraf – oraz dokładną instrukcję jego używania. Wystarczy, że podłączy je na kilkanaście-kilkadziesiąt minut przed snem i pozwoli mu pracować. Poligraf przez całą noc będzie rejestrował i oceniał dane dotyczące struktury snu pacjenta pod kątem wielu parametrów. Następnego dnia, aparat z powrotem trafia do specjalisty, który zbiera dane i przekazuje je lekarzowi. Ten zaś dokonuje diagnozy. 

Bezdech senny – leczenie 

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, by pozbyć się bezdechów, jest zmiana stylu życia – zmniejszenie masy ciała, odstawienie używek wpływających na rozluźnienie mięśni gardła, czy, po konsultacji z lekarzem, zmiana stosowanych dotąd leków. 

Jeśli jest to konieczne, przeprowadza się korektę nieprawidłowości laryngologicznych (np. usunięcie migdałków) bądź plastykę gardła i języka.

aparat CPAP do bezdechu sennego

Najczęściej wykorzystywaną i najbezpieczniejsza metodą zachowawczego leczenia OBS jest jednak stosowanie aparatu CPAP. Pozwala on na oddychanie powietrzem, które jest wprowadzane do dróg oddechowych pod dodatnim ciśnieniem. Urządzenie składa się z pompy powietrznej połączonej elastycznym przewodem z maską pokrywającą usta i nos bądź jedynie nos. 

Aparat na bezdech senny usztywnia górny odcinek dróg oddechowych i przeciwdziała zapadaniu się ścian gardła. Umożliwia to swobodny przepływ powietrza przez całą noc.  

Zakup aparatu CPAP wiąże się z wydatkiem sięgającym od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że urządzenie można wypożyczyć w wygodnym systemie niewielkich opłat miesięcznych. Z takiego rozwiązania można skorzystać w wypożyczalni aparatów CPAP firmy BRANDvital, która oferuje również fachowe doradztwo przy jego wyborze.